Koszyk 0
Opis:
*barwna, zmysłowa i zaskakująca kronika dziejów pierwszych rodzin, walczących o przetrwanie w Palestynie na początku XX wieku *historia rolniczej osady i jej założycieli opowiedziana przez Barucha, wnuka pioniera Mirkina, który przez całe dzieciństwo i młodość żył w cieniu swego wspaniałego dziadka *pionierska osadę zaludnia wiele przedziwnych postaci ludzi i niezwykłe zwierzęta, przepełnia atmosfera magii i tajemnicy Trzydziestoletni dziś Baruch jest zamożnym człowiekiem, właścicielem ziemi ... na której znajduje się miejscowy cmentarz. To on relacjonuje czytelnikom dzieje swego dziadka, który wraz z dwoma przyjaciółmi przybył z Rosji do Palestyny, by budować nową socjalistyczną społeczność. Mirkin poślubił piękną i odważną pionierkę, Fejge Lewin, ale do końca życia prześladowało go jednak obsesyjne wspomnienie kobiety, którą kiedyś pozostawił w Rosji. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Muza
 • miękka
Mniej Więcej
 • Meir Shalev
 • 2010
 • 1
 • 464
 • 205
 • 145
 • 97883-7495-8578
 • 9788374958578
 • Z8614

Recenzje czytelników

Polecam

Ocena:
Autor:
Data:
Powieść-rzeka. Snuje się nieśpiesznie, autor po prostu opowiada dzieje jednej wsi. Jest to wieś nie byle jaka, bo założona przez pierwszych osadników w Izraelu. Ci ludzie początkowo mieszkali w namiotach, potem w barakach, na koniec mogli sobie pozwolić na wybudowanie domów. Musieli osuszyć bagno w dolinie, oswoić przyrodę i skłonić ją do współpracy.

Książka mnie urzekła, bo autor nie apoteozował swoich bohaterow - po prostu o nich opowiadał. Są to ludzie z róznymi zaletami i wadami ... Każda postać jest niezwykła, ma jakieś cechy indywidualne, a jednoczesnie harmonijnie wtapia sie w grupę mieszkańców wioski.

Dość niezwykłe są różne zaburzenia mieszkańców wsi, ale "Normalność człowieka jest tylko zwykłą, demokratyczna decyzją, powziętą stosownie do liczby osób, które widzą w nim człowieka normalnego". Bo jak traktować mężczyznę, który przez całe zycie zbierał broń wszelkiego rodzaju, gromadził ją w specjalnie wykopanej lepiance, dziurze w ziemi, a potem sam przestał tę dziurę opuszczać? Normalne? A przecież żaden z sąsiadów już się temu nie dziwił - ot, wiadomo, ze ten człowiek mieszka w jamie. Albo obsesyjne sprzątanie sąsiadki. Dziwne? Pewnie dziwne. Ale to był jej sposób na życie, ona tego potrzebowała. Pewnie jak z każdą obsesją - gdzieś tam były tego przyczyny, dziś taką osobę, która zmywa asfalt na drodze, zaprowadzilibyśmy do psychiatry. A mieszkańcy tej wsi nie - wiedzieli, że trzeba odczekać, aż wyschnie (wstrzymywała ruch), a potem życie potoczy się swoim trybem. Co to komu szkodziło?
Ta książka to galeria niezwykłych postaci, zwykłych wydarzeń, to opis pracy, znoju, namiętności, radości i tragedii. To książka o życiu.

Jej niewątpliwą zaletą są trafne spostrzeżenia. Może i mało odkrywcze, ale przecież jakże wciąż aktualne - po prostu uniwersalne. Gdybym je przeczytała w innej powieści, może powiedziałabym - truizmy. Ale klimat utworu sprawił, że już nie są dla mnie truizmami. Np. "Historia nie jest tym, co się zdarzyło, a tym, co się odnotowało". Prawda znana. Ale tu zabrzmiała wyjątkowo smutno.

To jest jedna z tych książek, które odkłada się po przeczytaniu z westchnięciem i z ogromnym materiałem do przemyśleń.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena