Koszyk 0
Opis:
Pierwsza biografia kontrowersyjnego marszałka, napisana przez wybitnego rosyjskiego historyka. Konstanty Rokossowski był jednym z najwybitniejszych dowódców drugiej wojny światowej. Nieraz z goryczą powtarzał, że w Rosji uważa się go za Polaka, a w Polsce za Rosjanina. W obu krajach raczej mu to nie pomagało. Błyskotliwa kariera wojskowa podczas wojny domowej nie uchroniła Rokossowskiego od represji stalinowskich. Aresztowany w 1937 roku pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Polski i Japonii ... spędził ponad dwa lata więzieniu. Po wyjściu na wolność i przywróceniu do służby wojskowej został jednym z głównych architektów zwycięstwa Związku Radzieckiego w drugiej wojnie światowej. Dowodził 16 armią w bitwie pod Moskwą, a później Briańskim, Dońskim, Centralnym, 1 i 2 frontem Białoruskim. Rozbił niemiecką armię pod Stalingradem i wziął do niewoli feldmarszałka von Paulusa. Jednak gdy wojna dobiegała końca, ku zaskoczeniu wszystkich, Stalin odwołał Rokossowskiego ze stanowiska dowódcy, mianując na jego miejsce Rosjanina Żukowa. Radziecki dyktator nie mógł pozwolić, aby chwała zdobycia Berlina przypadła Polakowi. Żaden z legendarnych generałów i marszałków wojsk alianckich nie może się równać z Rokossowskim, jeśli chodzi o dokonania wojenne. Najsławniejszy z nich - marszałek Montgomery - powiedział: "to, czego dokonałem, nie dorównuje temu, czego dokonał marszałek Rokossowski". Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Boris Sokołow
  • 2014
  • 480
  • 978-83-7976-205-7
  • 9788379762057
  • ZBNC3

Recenzje czytelników

Człowiek bez ziemi z miłością do ojczyzny.

Ocena:
Autor:
Data:
Konstanty Rokossowski był jednym z najwybitniejszych dowódców drugiej wojny światowej. Nieraz z bólem powtarzał, że w Rosji uważa się go za Polaka, a w Polsce za Rosjanina. W obu krajach nie ułatwiało mu to niczego.Błyskotliwa kariera wojskowa podczas wojny domowej nie uchroniła Rokossowskiego od represji stalinowskich. W 1937 roku aresztowano go pod zarzutem szpiegostwa dla Polski i Japonii, przez co w więzieniu spędził dwa lata ... Po wypuszczeniu go na wolność i przywróceniu do czynnej służby wojskowej został jednym z głównych konstruktorów zwycięstwa Związku Radzieckiego w drugiej wojnie światowej. Jednak ku zaskoczeniu wszystkich, mimo swoich wielkich osiągnięć, gdy wojna dobiegła końca został odwołany ze stanowiska dowódcy przez Stalina, a na jego miejsce mianowano Rosjanina Żukowa. Radziecki dyktator przecież nie mógł dopuścić by chwała zdobycia Berlina przypadła Polakowi.

Co można powiedzieć po lekturze tak niesamowitej książki? Na pewno to, że Rokossowskiego należałoby przedstawiać na lekcjach historii w szkole. Będąc osobą, która z uwielbieniem czyta książki historyczne, biografie i inne pochodne, w głowie mi się nie mieści, jakim cudem nie słyszałam wcześniej o tej książce. O samym Rokossowskim słyszałam wiele – witajcie w rodzinie, gdzie faceci mają fioła na punkcie historii ( a hasacz bardziej przypomina faceta niż babę ). Nie wiem jak określić Rokossowskiego. Z jednej strony wydaje się być bohaterem i ustawiłabym go między wyklętymi, takimi jak Rotmistrz Pilecki. Z drugiej strony trudno to określić. W końcu jednak mogę się zdecydowanie opowiedzieć, że Konstanty był człowiekiem wielkiej odwagi, nie wspominając już o tym jak niesamowicie wierny ojczyźnie pozostał nawet w najcięższych czasach. Nie czytałam wcześniej żadnej publikacji o tym człowieku, ale śmiało mogę uznać, że to porządna i niesamowicie wciągająca historia człowieka bez ziemi – jak wcześniej napisałam w Polsce był uważany za Rosjanina, a w Rosji za Polaka. W mojej opinii zostanie Polakiem. Bezsprzecznie należy mu się wielki szacunek za jego wybory.

Reasumując: Każdemu kogo interesuje polska historia i nie tylko – gorąco polecam do przeczytania tej książki. Czyta się to niesamowicie szybko, przyjemnie, choć historia nie należy do najlżejszych.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena