Koszyk 0
Opis:
Jakie dobrać słowa, by opowiedzieć o tym, co intymne i bolesne, by zrozumieć jedno z najtrudniejszych doświadczeń, z jakim każdemu z nas przyjdzie się zmierzyć? Rok magicznego myślenia to książka, która weszła do kanonu literatury. Została wyróżniona prestiżową National Book Award, otrzymała nominacje do Nagrody Pulitzera, National Book Critics Circle Award, a czytelnicy wymieniają ją ... pośród stu najważniejszych książek, które trzeba przeczytać w życiu. Joan Didion, wybitna dziennikarka i eseistka, opisuje miesiące żałoby po stracie ukochanego męża i walkę o życie córki. W pięknym stylu, delikatnie i z ogromnym wyczuciem analizuje najgłębsze i najtrudniejsze emocje, pokazując, jak godnie mówić o smutku, tęsknocie, lęku przed samotnością. Myliłby się ten, kto by sądził, że jest to książka o śmierci. Jest to przede wszystkim wspaniały hołd oddany życiu i miłości. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Znak
 • twarda
Mniej Więcej
 • Joan Didion
 • 2016
 • 1
 • 288
 • 195
 • 124
 • *, 97883240-3587-8
 • 9788324035878
 • ZD5P1

Recenzje czytelników

potrzebna ta książka jest

Ocena:
Autor:
Data:
Książka, moim zdaniem, bardzo potrzebna.
Jak napisać o żałobie, poczuciu straty, śmierci najukochańszej osoby z którą przeżyło się czterdzieści lat? Autorka pokazała , że można. Z wielkim wyczuciem i bez przekraczania dobrego smaku opisuje śmierć męża, walkę o życie dorosłej córki, walkę o siebie.
Mąż Joan umiera na jej oczach "Siadasz do kolacji i życie, jakie znasz, się kończy" - cytat z książki. Jak pogodzić się z tym , że męża nie ma ... jak powiedzieć o tym córce leżącej na OIOM-ie?
W jednej chwili świat, jaki znasz ,może się stanąć na głowie ....
Autorka jest pisarką i razem z mężem pracują w domu . I nagle , po czterdziestu latach , wspólnego życia i wspólnej pracy w domu....nagle cisza. Joan szuka pocieszenia w literaturze, muzyce i szuka ....ukojenia, pomocy, zrozumienia ?
Polecam
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Nie do końca magiczna

Ocena:
Autor:
Data:
Piękna okładka i tytuł, prawda? - Rok magicznego myślenia; sugeruje, że mimo dosyć trudnej tematyki śmierci, będzie to książka pozytywna. Mi dodatkowo w jakiś sposób kojarzy się z książkami Reginy Brett i właśnie to powodowało, że chciałam przeczytać zapiski Didion. Ale czy moje pierwsze wrażenie zgadza się z właściwą treścią?

Joan Didion w Roku magicznego myślenia opisuje nie najłatwiejszy rok w swoim życiu: nagłą śmierć męża spowodowaną złym stanem serca i ciężką chorobę córki ... która trafia z jednego szpitala do drugiego. Wielu z nas dwa takie wydarzenia pozbawiły jakichkolwiek sił i woli życia. Didion wspomina, jak w tym czasie radziła sobie z żałobą i walką o powrót do zdrowia swojego jedynego dziecka, przytacza fragmenty swoich wcześniejszych książek czy tych pióra innych autorów, które pasują do jej rozważań na temat życia, śmierci, żałoby, opowiada o wspólnie przeżytych z mężem lepszych i gorszych momentach. Ta książka to próba pogodzenia się z nieuchronną koleją rzeczy, ale też dowód na to, że prawdziwa miłość istnieje.

Mam mieszane uczucia co do tej książki… Tytuł jest bardzo mylący, gdyż w moim rozumieniu zapowiada coś pozytywnego, książkę, która zainspiruje mnie, zostawi dla mnie jakieś rady, wskazówki, jak nie załamać się w najcięższych chwilach. Czytanie jej jednak przez cały czas mnie dołowało. Didion, opisując śmierć męża, przez całą książkę zastanawia się, czy gdyby w pewnym momencie zrobiła coś inaczej, czy John nie umarłby tak wcześnie - to mocno przygnębia. Czułam się, jakbym czytała pamiętnik pisarki, jej intymne wspomnienia, których nie powinnam znać. Na dodatek pisarka zwraca się czasem do czytelnika per ‘państwo’, co dodatkowo tworzy dystans.

Przez całą lekturę nie mogłam się odpędzić od myśli, co będzie, kiedy zabraknie mojego partnera życiowego. Jak dam sobie wtedy radę sama z tym ogromem tęsknoty i bólu po stracie. Nie sądzę, żeby pisarka chciała osiągnąć taki efekt swoją książką, ale jednak tak było. Mimo więc zaprzeczającego tekstu na ostatniej stronie okładki, uważam, że jest to książka właśnie o śmierci - powtórzę to jeszcze raz - bardzo dołująca. Być może bardziej trafi do osób, które same właśnie przeżywają żałobę i w Roku magicznego myślenia znajdą dla siebie jakieś wskazówki. Ja jednak jestem rozczarowana i zdecydowanie nie polecam jej czytać w okresie jesienno-zimowym, kiedy o depresję jest najłatwiej.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena