Koszyk 0
Opis:
– W naszym ogrodzie jest robot – poinformowała mnie Amy. – Dlaczego w ogrodzie miałby być robot? Nie odpowiedziała. – Amy, czy znowu zapomniałaś zamknąć tę cholerną bramę? Wychyliłem się przez okno najdalej, jak potrafiłem. Faktycznie, w ogrodzie był robot. Tang jest robotem, który wymaga naprawy. Ben jest mężczyzną, który czuje się całkowicie złamany. Ż ... aden z nich nie jest w stanie wytłumaczyć, jak to się stało, że zagubili się w swoim życiu, ani przewidzieć, jak wiele może im dać ich wzajemne spotkanie. Robot w ogrodzieto czarująca i wzruszająca opowieść o niezwykłej przyjaźni między zagubionym w życiu mężczyzną a niezwykłym robotem, który ma trudności ze zrozumieniem ludzkiego „dlaczego”, ale nie ma problemów ze zrozumieniem miłości. Robot w ogrodzie to książka dla wielbicieli Alfa – każdy z nich, czytając książkę, będzie miał przyjemne deja vu. Uczuciowy i wzruszający Tang przypomina także E.T. z filmu Stevena Spielberga, a sama autorka nawiązuje w powieści do robota R2D2 z Gwiezdnych WojenGeorge’a Lucasa. Deborah Install - dotychczas pracowała w uniwersytecie i jako copywriter w agencji marketingowej. Swoją debiutancką powieść napisała podczas urlopu macierzyńskiego. Prawa do publikacji nabyli: S. Fischer Verlage (Niemcy), Piemme (Włochy), Grijalbo (Hiszpania). Czytaj dalej >> << Zwiń
 • WAM
 • miękka
Mniej Więcej
 • Deborah Install
 • 2015
 • 1
 • 330
 • 202
 • 146
 • 97883277-1020-8
 • 9788327710208
 • ZCP7Y

Recenzje czytelników

Ciepła powieść o rodzinie

Ocena:
Autor:
Data:
Ben Chambers ma 34 lata, mieszka wraz z żoną Amy w domu odziedziczonym po rodzicach, którzy zginęli w wypadku. Jest sympatycznym i dobrym mężczyzną, ale wciąż nie dorósł do roli głowy rodziny. Unika odpowiedzialności, nie szuka pracy tylko żyje z oszczędności zostawionych na koncie przez rodziców. Nie kończy zaczętych spraw, jest niezdarny. Potrafi cały dzień chodzić po domu w starym szlafroku.

Amy natomiast jest poważną prawniczką. Wymagająca, ambitna, perfekcyjna ... W ogrodzie przycina krzewy tylko markowym sekatorem, bo starego, wysłużonego się wstydzi przed sąsiadami. Przed znajomymi stwarza pozory, ale tak naprawdę jej życie rodzinne nie układa się najlepiej.

Ben i Amy przeżywają kryzys małżeński. Nie mogą się porozumieć. Amy pragnie dziecka, ale Ben nie dojrzał do roli ojca. Unika nawet spotkań z siostrzeńcami, bo nie wie jak się przy nich zachowywać.

Niespodziewanie w ich ogrodzie pojawia się robot, który wygląda jak ,,posklejany taśmą efekt pracy szkolnego zespołu podczas zajęć z nauk ścisłych".

Mały robocik Tang jest uszkodzony. Ben postanawia go naprawić, ale okazuje się, że nie jest to takie proste, gdyż robot jest szczególny, jedyny w swoim rodzaju, nie wiadomo nawet kto go skonstruował.

Amy zawiedziona relacjami z mężem odchodzi od niego. Ben zaś coraz bardziej przywiązuje się do Tanga, rodzi się między nimi niezwykła więź.

Świat wykreowany przez Deborah Install to mieszanka rzeczywistości jaką znamy ze światem przyszłości, gdzie wraz z ludźmi mieszkają roboty i androidy zajmujące się sprzątaniem, odkurzaniem, gotowaniem, prowadzeniem samochodu, a pralkoboty-praniem.

Tang to synonim dziecka. Zachowuje się jak mały chłopiec. Robi nadąsaną minę wysuwając metalową dolną szczękę, podskakuje z nogi na nogę, woła Bena w nocy, chowa się do szafy, gdy go coś przestraszy, ślizga się po podłodze dla zabawy. Mały robocik jest wyjątkowy, bo cały czas się uczy od swojego opiekuna i potrafi okazać serce, dobroć. Dzięki niemu Ben stopniowo dostrzega czego brakowało w jego życiu i relacjach z Amy. Dokonuje analizy swojego związku i przeszłości. Nabiera wiary w swoje możliwości.

,,Robot w ogrodzie" to sympatyczna, ciepła powieść o rodzinie i pokonywaniu trudności, o dojrzewaniu emocjonalnym do pełnego związku z drugim człowiekiem i bycia rodzicem. To również duża dawka humoru, bo zachowania Tanga powodują, że wybucha się śmiechem:)

Polecam powieść na letnie wieczory:)

http://magiawkazdymdniu.blogspot.com/
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Recenzja Informatora Czytelniczego

Ocena:
Autor:
Data:
„Kiedy mnie nie było, myślałem o tym, że powinienem się zmienić, żeby cię odzyskać. Ale potem[…] zrozumiałem, że jest już za późno. I uświadomiłem sobie, że chcę się zmienić wcale nie dla ciebie, ale dla samego siebie. […] Więc zrobiła się z tego całkiem inna sprawa: wyboru życia, na jakim mi zależy, oraz sposobu, żeby to zrealizować.”

Ben jest bardzo miłym i bardzo przyzwoitym facetem. Ma kochającą go żonę i sam mocno ją kocha, a przynajmniej tak im się wydaje. Amy wkurza się na Bena za to ... że wciąż ucieka przed odpowiedzialnością, unika pracy, nie chce kontynuować nauki, nie kończy tego, co zaczyna, a na domiar złego, podczas gdy ona marzy o tym, żeby mieć dziecko, on nie chce o tym nawet słuchać. Zresztą, w jej oczach on wcale nie nadaje się na męża. Po co być z kimś takim?

Prawdziwy moment krytyczny w życiu tych dwojga nadchodzi wraz z niespodziewanym pojawieniu się w ich ogrodzie małego, zepsutego robota, Tanga. Podczas gdy Ben od razu nawiązuje z nim kontakt, Amy traci w końcu cierpliwość i… odchodzi. Porzucony Ben decyduje się więc zaopiekować robotem i naprawić jego uszkodzone części, co oznacza szaleńczą wyprawę niemalże na koniec świata. Dopiero ta niezwykła przyjaźń, jaka zrodzi się między tą dwójką uświadomi mu, co stracił i pozwoli zmierzyć się z bolesną przeszłością. A może też dostrzec to, czego zabrakło w jego relacji z żoną i zdecydować się to naprawić? Tylko czy nie będzie za późno? I czy znów nie będzie musiał wybierać między nią, a bezbronnym Tangiem?

Przyznam, że z początku podchodziłam nieco sceptycznie do „romantycznej książce o robocie”, ale te obawy okazały się być bardzo bezpodstawne. Deborah Install w „Robocie w ogrodzie” porusza sprawy i wartości, które, pomimo upływu czasu, są ważne dla każdego z nas, a dodatkowo wplata je w wartko poprowadzoną fabułę, która nie jednym może czytelnika zaskoczyć. Zarówno Ben, jak i Tang to niezwykle sympatyczne postaci, choć obaj są nieco zniszczeni. Tang mechanicznie, a Ben jest poharatany wewnętrznie. Ich przyjaźń wydaje się czytelnikowi być w pewien sposób magiczna, ponieważ w świecie luksusowych Androidów zniszczony robot, taki jak Tang, to po prostu przeżytek. Zamiast lecieć przez cały świat Ben mógłby go po prostu wyrzucić i sprawić sobie błyszczącego androida. Co więc w Tangu takiego wyjątkowego? Dlaczego mężczyzna uznaje, że jest on wart aż takiego poświęcenia? I dlaczego rodzi się między nimi aż tak niewytłumaczalnie silna więź? Tego powinniście dowiedzieć się sami, ale zdradzę wam, że odpowiedzi na te pytania są nieco zaskakujące.

Choć trochę obawiałam się również o to, jak autorce uda się skonfrontowanie świata ludzi ze światem sztucznej inteligencji, wy nie powinniście zastanawiać się nad tym ani chwili. „Robot w ogrodzie” to mądra i przepiękna powieść o dojrzewaniu, rozliczaniu się ze swoją przeszłością i błędami, a także ponownym ustawianiu swoich priorytetów. To książka tak ludzka, że aż zapiera dech. Ukazuje nie tylko przyjaźń, ale także i proces przemiany pogubionego człowieka znajdującego się w przełomowym momencie swojego życia. Czasem potrzeba przecież przysłowiowego kopa, albo chociaż delikatnego popchnięcia. Wydaje mi się, że Benem w pewien sposób mógłby być każdy z nas, a Tangiem mógłby być każdy inny człowiek. Codziennie natykamy się przecież na swoich Tangów, choć może nie zawsze potrafimy to dostrzec.


Dobrze opowiedziana i przepiękna powieść o robocie z pewnością poruszy wasze serca i skłoni do zastanowienia się nad sobą oraz swoimi wyborami. Zastanawiając się nad tą lekturą po jej zakończeniu nie mogę się pozbyć wrażenia, że to utwór ponadczasowy, który kryje w sobie nie jedno, a nawet nie dwa dna. W niej nie chodzi tylko o robota. Ani o Bena. To książka, w której chodzi o o wiele więcej. O miłość, przyjaźń i zmianę samego siebie. Mam nadzieję, że i wy dostrzeżecie w niej te kolejne dna, a może nawet zapragniecie coś w sobie zmienić? To wzruszająca i moralizatorska powieść, od której nie można się oderwać. Polecam z całego serca. Moje nadal bije dla niej trochę szybciej.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena