Koszyk 0
Opis:
Dlaczego carat upadł? Dlaczego bolszewicy odnieśli zwycięstwo? Dlaczego Stalin został następcą Lenina? Richard Pipes, autor znakomitej trylogii poświęconej historii Rosji, odpowiada na te trzy zasadnicze dla rewolucji rosyjskiej pytania. W książce uwzględnia fakty, o których dowiedział się już po ukończeniu dwóch wcześniejszych dzieł: „Rewolucji rosyjskiej” i „Rosji bolszewików” ... między innymi z tajnej spuścizny Lenina przechowywanej w byłym Centralnym Archiwum Partyjnym w Moskwie. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Richard Pipes
  • 2007
  • 1
  • 116
  • 200
  • 130
  • 97883-89656-346
  • 9788389656346
  • N2176

Recenzje czytelników

Rewolucja rosyjska. Trzy pytania - Richard Pipes

Ocena:
Autor:
Data:
Ta książka trafiła na "stosik do przeczytania" zupełnie przypadkowo. Jest to moje pierwsze spotkanie, ze znanym historykiem, Richardem Pipesem, ale na pewno nie ostatnie.

Nie mogę powiedzieć, żeby do gustu przypadła mi okładka, według mnie jest zbyt krzykliwa i wyglądem przypomina raczej teorio-spiskową broszurę, ale na szczęście "nie ocenia się książki po okładce".

"Rewolucja rosyjska. Trzy pytania" jest dopełnieniem dwóch poprzednich prac Richarda Pipesa ... "Rewolucji Rosyjskiej" oraz "Rosji bolszewików". W tych książkach omawiane są fakty, na których autor oparł uogólnienia z recenzowanej przeze mnie książki.

Trzy zasadnicze pytania postawione w tej publikacji to:
1. Dlaczego carat upadł?
2. Dlaczego bolszewicy zwyciężyli?
3. Dlaczego Stalin został następcą Lenina?

Same pytania brzmią dość kontrowersyjnie. Trudno powiedzieć, czy można udzielić na nie jednoznacznej i satysfakcjonującej odpowiedzi. Na pewno książkę tę warto czytać jako uzupełnienie do dwóch poprzednich prac autora, ponieważ w swej formie przypomina ona bardziej esej, niż czysto naukową publikację. W moim przypadku, będzie trochę na odwrót, ponieważ lektura "Rewolucji Rosyjskiej" i "Rosji Bolszewików" jeszcze przede mną.

Mimo tego, lekturę odbieram jako bardzo przyjemną, oddziałująca na wyobraźnię w sposób pozwalający na podróż do przeszłości. Kiedy zaczęłam czytać, nie mogłam oderwać się od tej książki. Czytałam z zapartym tchem, podążając pospiesznie za myślami autora.

Więcej recenzji na blogu: www.czytamirecenzuje.blogspot.com
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena