Koszyk 0
Opis:
Monumentalna, nieocenzurowana biografia Arethy Franklin stworzona przez jednego z najbardziej znanych biografów świata muzyki. David Ritz przygotowywał się do napisana tej książki niemal czterdzieści lat. Prowadził długie rozmowy z gwiazdą, jej rodzeństwem i współpracownikami. Dzięki temu powstała jedyna pełna, a przede wszystkim odbrązowiona opowieść o królowej soulu. Za maską ... diwy XX wieku dostrzegamy opuszczoną córkę, nastoletnią matkę, kobietę zmagającą się z uzależnieniami i zmianami nastroju oraz piosenkarkę ponad wszystko pragnącą sławy, raz za razem uparcie i mimo kłopotów odnajdującą drogę do zwycięstwa. To także obraz środowiska gospel, soulu czy R’n’B, o którym opowiadają między innymi Smokey Robinson, Ray Charles, Luther Vandross, Jerry Wexler, BB King. Respect została uznana za jedną z najlepszych książek muzycznych 2014 roku przez magazyn „Rolling Stone”. "Ta książka przewyższa klasyczne już dzieło Davida Ritza o Marvinie Gaye’u. "Respect" będą czytały następne pokolenia pragnące zrozumieć naszą kulturę muzyczną. Ritz zasługuje na nagrodę za całokształt swojej pracy – najpełniejszą soulową kronikę muzyki amerykańskiej." Charles Keil "Monumentalna biografia największej soulowej wokalistki napisana przez wielkiego Davida Ritza, powiernika całego pokolenia gwiazd soulu. [...] To jest gość. A to jest TA książka." Joel Selvin "Ritz opowiada historię geniuszu, niedostosowania i ślepej ambicji, opisuje świat triumfów i tragedii o niemal mitycznych rozmiarach. Doskonale czyta się tę naprawdę heroiczną biografię – szczerą, czułą, pozbawioną tematów tabu." Ben Sidran ""Respect" będzie uważana za jedno z największych osiągnięć Ritza." Nate Chinen, „The New York Times” "Niezwykle złożony obraz muzyki i burzliwego życia Arethy Franklin." „Rolling Stone” "Ritz przygotowywał się całe życie, by napisać tę książkę [...]. Poznanie szczegółów skomplikowanego i czasami bolesnego życia Arethy Franklin pomaga lepiej zrozumieć ból i namiętność wypełniające jej muzykę." Gavin Edwards, „Rolling Stone” "Szczery i pełny szacunku portret prawdziwej diwy, stworzony przez pisarza, który czuje moc jej sztuki." „Kirkus Reviews” "Odkrywczy i najbardziej wyczerpujący portret Królowej." Jim Farber, „New York Daily News” "Uczciwe, nieugrzecznione spojrzenie na niewiarygodnie utalentowaną, ale wymagającą diwę." „People”. Czytaj dalej >> << Zwiń
  • Czarne
  • twarda
Mniej Więcej
  • David Ritz
  • 2015
  • 536
  • 215
  • 133
  • 978838049-126-7
  • 9788380491267
  • ZCRJA

Recenzje czytelników

Skąd tyle miłości?

Ocena:
Autor:
Data:
Książka 'Respect. Życie Arethy Franklin' jest biografią obszerną, szczegółową i taką, która opisuje zarówno życie artystki, jak i jej twórczość, z uwzględnieniem albumów, piosenek, słynnych występów i chwil gorszych w karierze. Ritz ustosunkował się też do autobiografii Arethy Franklin z roku 1999 'From the Roots', w której gwiazda łagodzi swoje życie, nie wspomina o trudnościach i ciemnych stronach swojego życia. Ritz konfrontuje to z 'zeznaniami' świadków, rodziny, współpracowników ... i pokazuje prawdziwą osobowość Królowej Soulu, piosenkarki o największym głosie świata, najbardziej emocjonalnym (no może poza Marią Callas, ale nie jestem muzykologiem, tylko zwykłym odbiorcą muzyki...) .
Autor nie idzie na rękę czytelnikowi, tak jak to czasem w biografiach słynnych postaci bywa, nie tworzy łatwo czytającej się opowieści, ale za to traktuje na serio czytelnika, któremu przedstawia informacje, fakty i anegdotki.
Książka jest portretem środowiska gospel, środowiska tylko z pozoru uduchowionego, portretem rodziny Arethy i jej samej. Kobiety ekscentrycznej, bardzo utalentowanej, o słuchu absolutnym, ale niedojrzałej emocjonalnie, a z wiekiem coraz bardziej ogarniętej obsesjami i lękami.
Możemy się dowiedzieć jaka jest droga od złotego dziecka do światowej kariery, co trzeba przejść, i ile jest w tym talentu, głosu (a jest wiele), a ile marketingu. Poznajemy współpracowników, wytwórnie i wszystkie albumy. Ritz porównuje piosenki, mówi o nich. Wspomina też o innych gwiazdach i artystach, w tym często o Rayu Charlesie, o Whitney Houston i innych.
Ale najważniejszą rzeczą, której oczekiwałam od biografii Arethy Franklin, i ją dostałam, było kwestia taka, czy ta lawina uczuć, emocji, głębia miłości, rozpaczy i pożądania mężczyzny, zawarta w każdej nucie jej piosenek, jest tylko talentem wokalnym Arethy, czy też wynika z życia Divy. Kiedyś rozmawiałam o jej piosenkach z moją koleżanką. Powiedziałam jej 'Słuchaj, ile w tym emocji. Ona musiała bardzo kochać!" Koleżanka mi odpowiedziała, że 'śpiewa to, co jej napisano'. Ale tak może śpiewać jakaś piosenkarka, ale nie Aretha Franklin. Musiałam się przekonać, skąd ona wzięła te pokłądy emocji. Gdy więc zobaczyłam, ze Wydawnictwo Czarne wydało w Polsce biografię artystki, to zapragnęłam ją przeczytać. Tydzień lektury, ale wiem o wiele więcej niż przedtem! Bo ja uwielbiam tę muzykę, jej, Raya Charlesa, B.B. Kinga itd.
Wracając do emocji w głosie Arethy, książka pokazuje życie jej, jako córki tęskniącej za macierzyńską miłością, córki pastora-kaznodziei, kobieciarza i współtowarzysza Luthera Kinga w walce o równość dla Afroamerykanów, młodej matki, i kobiety, która szukała nieodpowiednich mężczyzn. Która obsesyjnie wprost zazdrościła kobietom z otoczenia i szukała akceptacji mężczyzn. Bardzo ciekawa postać, niejednoznaczna.
Owszem, można by napisać szybko się czytającą biografię, ale ta jest' treściwa', i jest prawdziwą gratką dla osób, które o muzyce i historii Ameryki chcą wiedzieć więcej.
Całość recenzji: http://literackie-zamieszanie.blogspot.com/2015/10/david-ritz-recpect-zycie-arethy-franklin.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena