Koszyk 0
Opis:
Nowe, pełniejsze wydanie "Reglamentowanej rewolucji" odpowiada na szereg pytań, które zadajemy wciąż na nowo, myśląc o transformacji ustrojowej w Polsce. Autor odważnie obala mity, które przez dwie ostatnie dekady narosły wokół przełomu 1989 roku. Analizuje przyczyny rozpadu dyktatury komunistów w naszym kraju i pokazuje jego skutki. Zakulisowa gra Kremla, przygotowania do stanu wyjątkowego, okrągły stół, wybory czerwcowe, geneza rządu Mazowieckiego ... wreszcie likwidacja PZPR i SB - wszystkie najważniejsze wydarzenia czasów przełomu przedstawione rzetelnie, a zarazem przystępnie. Ta świetnie udokumentowana, wzbogacona relacjami i fragmentami tekstów źródłowych pozycja powinna się znaleźć obowiązkowo na półce każdego, kto interesuje się najnowszą historią Polski. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Znak
 • twarda
Mniej Więcej
 • Antoni Dudek
 • 2014
 • 1
 • 462
 • 243
 • 176
 • 978-83-240-3027-9
 • 9788324030279
 • ZBKVM

Recenzje czytelników

POLSKA REWOLUCJA

Ocena:
Autor:
Data:
Najnowsza historia naszego kraju należy do najtrudniejszych epok w dziejach Polski kraju. Wynika to z wielu czynników. Przede wszystkim jest ona za „świeża”.

Z jednej strony brało w niej udział wiele żyjących nadal osób i są one przekonane, że to upoważnia je do wygłaszania jedynie słusznej racji, choć tak naprawdę nie mogli być wszędzie, a każdy z nich posiada wiedzę jedynie o jakimś fragmencie rzeczywistości. To paradoks ... Któż z nas zakochanych w historii nie chciałby być naocznym świadkiem słynnych wydarzeń dziejowych, obserwować przebiegu walk, być przy podpisywaniu ważnych dokumentów. Wydaje się nam, że wtedy dowiedzielibyśmy się jak to było naprawdę.

Z drugiej strony ciężko jest na bieżąco oceniać historię bo często wyniki działań bieżących widoczne są dopiero po latach. Docierają do nas nowe fakty, otrzymujemy wgląd w dokumenty i materiały o których istnieniu nie wiedzieliśmy, pozwala to na nowo spojrzeć na bliskie nam wydarzenia.
Z historią najnowszą Polski, okresem PRL-u świetnie radzi sobie Antoni Dudek. Właśnie skończyłam czytać jego Reglamentowaną rewolucję i jestem pod głębokim wrażeniem. Wywróciła ona me postrzeganie tego okresu do góry nogami, tym bardziej, że moja wiedza o nim była niepełna, skrótowa. Jednocześnie zdaje sobie sprawę, że może to być nie jedyna interpretacja tego okresu. Mimo to ,wydawałoby się jasny, podział na dobrych i złych prysł.

W me pazerne rączki czytelnicze wpadło już nowe i uzupełnione wydanie książki Dudka w twardej oprawie, wydane przez wydawnictwo Znak. Treść została przeredagowana przez samego autora, podobnie redakcji uległy bibliografia i indeks osób. Dodano też 30 zdjęć zgrupowanych w dwóch miejscach książki w postaci kredowych wkładek. Edytorskie śliczności .;)
Praca wydana po raz pierwszy w 2004 roku była pracą habilitacyjną Antoniego Dudka na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ. Jak wyczytałam wywołała wtedy nie małe emocje. W nieco inny sposób przyzwyczajono się interpretować tamte jeszcze bliskie wydarzenia. Wielu „bohaterów” książki nadal było wówczas aktywnych politycznie, co sprawiało że jawna krytyka nie była im na rękę, tym bardziej krytyka politologa. Po 10 latach pojawia się wznowienie, które już nie zaskakuje nikogo.

W książce autor postanawia prześledzić najważniejsze aspekty procesy rozpadu komunizmu w Polsce i określić czynniki które mogły ten proces przyspieszać lub hamować. W pięciu rozdziałach analizuje szczegółowo wydarzenia lat 1988-1990, przy czym poprzedza je rozdziałem szóstym, w którym skrótowo przygląda się latom 1982-1990, gdyż jak twierdzi już w tym okresie można się dopatrywać źródła dalszych zmian. Praca okraszona jest wieloma cytatami i przypisami, widać, że autor korzystał z licznych materiałów archiwalnych z epoki, ze wspomnień polityków, z protokołów z posiedzeń także tych tajnych. Władzom PRL nie wszystkie dokumenty udało się zniszczyć.

W pracy jawi się dość ciekawie ekipa Jaruzelskiego. Główną jej cechą wydaje się być chyba wszechogarniająca nieudolność. Wynikła ona z wielu czynników, między innymi z braku wiedzy jak zorganizować i przeprowadzić reformy, zero inicjatywy ekonomicznej tylko powielanie poznanych z autopsji wzorców, które nijak miały się do zaistniałych wówczas problemów i pogarszały kryzys ekonomiczny. Do tego jeszcze starość trzonu partyjnego, która raczej niechętna jest nowemu, ceni stare i sprawdzone w przeciwieństwie do młodej opozycji, otwartej na zmiany i dialog. I chyba niedowierzanie w zmianę polityki na Kremlu, niby aprobata dla zmian jest ale boimy się je przeprowadzić.

Niech tych kilka aspektów powolnej agonii władz PRL zachęci do przeczytania książki Dudka, by choć spróbować poznać i zrozumieć historie najnowszą naszego kraju.

Po przeczytaniu książki zaczęłam się zastanawiać - ciekawie co by było gdyby im się udało przeprowadzić skuteczne reformy, gdyby się do edukowali ekonomicznie, gdyby wprowadzili w życie plany o których piszę autor….
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena