Koszyk 0
Opis:
Kontynuacja książki "Paragraf 5". Niedaleka przyszłość. W USA panuje despotyczne prawo, nad którego egzekwowaniem czuwa Federalne Biuro Naprawcze. Ember Miller - jako dziecko ze związku pozamałżeńskiego - została zabrana matce na podstawie paragrafu piątego Prawa Obyczajowego. Dziewczyna zostaje umieszczona w zakładzie poprawczym, skąd udaje jej się zbiec razem z przyjacielem. Oboje zostają przyję ... ci w szeregi podziemnego ruchu oporu. Tymczasem rząd ściga tajemniczego snajpera, który kolejno eliminuje żołnierzy reżimu. Mnożą się pogłoski o prawdziwej tożsamości strzelca. Główną podejrzaną jest… Ember. Budzi to respekt niektórych członków ruchu oporu, ale też niechęć innych. Dziewczyna staje przed wyborem: ukryć się czy… stanąć do walki? Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Kristen Simmons
  • 2015
  • 326
  • 205
  • 135
  • 9788327153449
  • 9788327153449
  • ZCXMS
  • 17-99 lat

Recenzje czytelników

Kontynuacja, która mnie rozczarowała

Ocena:
Autor:
Data:
Nie jestem osobą, która posiada uprzedzenia, bądź z jakimś sceptycyzmem podchodzi do kontynuacji. Pierwszą część serii Paragraf 5 bardzo mi się podobała. Nie była zbytnio wybitna, ale przyjemnie przewracało się kartki. I jakże wielkie było moje zdziwienie gdy Rebelianci najprościej w świecie mnie nudzili.

Ja rozumiem, że kontynuacja może być w jakiś sposób porażką, ale po prostu przy tej pozycji czułam znużenie i chociaż byłam na świeżo, ponieważ pierwszą część czytałam niedawno ... to jednak brakowało mi w niej akcji. Większość sytuacji wydawało mi się jałowych i niezbyt ciekawych, co właśnie wpłynęło na to, że cały czas miałam ochotę na inną treść, niż wkraczanie w świat rebeliantów.

Jak sam tytuł wskazuje, tym razem poznajemy bunt od środka. Jakimi metodami są oni w stanie wywołać rebelię oraz czy w ogóle przyniesie im to jakieś korzyści?

Więcej w tej pozycji znajdziecie zawirowań i dość szczegółowych opisów danych sytuacji, a przede wszystkim dialogów, które może i są potrzebne w tej części, ale ciągle przebiegamy między wydarzeniami, a rozterkami Ember i Chase’a. Demony z przeszłości po prostu nie chcą ich zostawić. A oni sami muszą wypracować taką ścieżkę, gdzie nie będą się oni czyli obezwładnieni zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

Gdzieś odniosłam wrażenie, że zabrakło tu pomysłu na ten świat. A przecież świat, który jest obarczony dystopią i różnymi prawami, może być bardzo ciekawą podstawą. Tylko właśnie ten pomysł trzeba mieć. Nie uniknę w tej recenzji porównań do poprzedniego tomu, ale właśnie Paragraf 5 był pełen tajemnic, które nas jako czytelników ciekawiły. Każda strona była na wagę złota, ponieważ nie wiedzieliśmy co stanie się z główną bohaterką oraz gdzie zawędruje. A w drugiej części pomysły, czy poszukiwania swojej przyjaciółki, nie były jakoś zatrważająco zajmujące. Nawet się przyznam, że straciłam jakąkolwiek chęć do tego, by dowiedzieć się co stanie się na następnej stronie.

Gdzie ta świeżość, którą poczułam w pierwszym tomie? Chyba się gdzieś rozpłynęła. Oczywiście nie twierdzę, że moje zdanie w tym temacie jest nadrzędne i nikt z was nie może tej pozycji przeczytać. Przecież nie o to w tym chodzi, chcę wam po prostu przedstawić swój punkt widzenia, gdzie uważam, że nie jestem do końca przekonana, czy ta trylogia powinna powstać jako trylogia.

Autorowi potknąć się jest bardzo łatwo. Takie potknięcia mogą skutkować opiniami jak moje, a dodatkowo mogą sprawić, że czytelnik taki jak ja, może nie mieć już ochoty na poznanie ostatniego tomu. Bardzo mi przykro, że taka sytuacja mnie spotkała w przypadku tej serii. Wszystko dlatego, że tak wielkie nadzieje w niej pokładałam. Miałam nadzieję, w drugim tomie poznać świat i uzyskać odpowiedź na pytanie: dlaczego zaistniała taka kolej rzeczy, że świat jest jedną wielką dystopią? Na nadziejach niestety się skończyło.

Bohaterzy to jedyna wartość, która ratuje tę historię. Ember i Chase zostali stworzeni bardzo realistycznie, w szczególności Ember. Ponieważ nastolatce zapewne bardzo trudno jest się odnaleźć w takim świecie. Musi ona szybko dorosnąć, ale czy dorosłość wiąże się z bronią i zabijaniem ludzi? Ile taka nastolatka jest w stanie znieść i czy miłość w takich czasach jest możliwa? Jeżeli chcecie się przekonać, co takiego przygotowała Autorka w drugim tomie to zachęcam, ale mam nadzieję, że nie zawiedziecie się tak jak ja.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Rebelianci

Ocena:
Autor:
Data:
Paragraf 5" to powieść, która przypadła mi do gustu, sięgnięcie po kontynuację było tylko biegiem czasu. Bardzo lubię utwory o tematyce dystopijnej, więc "Rebelianci" to idealna pozycja.

Ember ukrywa się w siedzibie ruchu oporu. Mogłoby się wydawać, że dziewczyna może odpocząć, niestety tak nie jest. Tajemniczy snajper eliminuje żołnierzy, a Ember staje się główną podejrzaną. Jakby tego było mało w siedzibie pojawia się Tucker - osoba, która wykonała egzekucję na matce Ember ... To dopiero początek problemów...

Świat, w którym przyszło żyć Ember jest bardzo brutalny. Żołnierze są zmuszani do przestrzegania zasad, mordowania ludzi. Ludzie są przerażeni. Ember odczuła już skutki nowych rządów jednak nic nie może zmienić. Choć jest podejrzana o bycie snajperem - ten fakt w niczym jej nie pomaga, ba nawet utrudnia, gdyż jej życie jest jeszcze bardziej zagrożone. Nigdzie nie może się ukryć, przez cały czas musi uciekać i walczyć o przetrwanie.

"Rebelianci" to dobra kontynuacja. Autorce najbardziej udało się stworzenie odpowiedniego klimatu. Dobre zobrazowanie psychiki bohaterki pozwoliło mi na bezproblemowe wczucie się w postać Ember. Dzięki jej przemyśleniom, mogłam być aktywnym uczestnikiem jej życia. Poprzez tak wyraziste wczucie się w bohaterkę, automatycznie odczułam nastrój jaki wzbudza cała fabuła.

Kolejnym atutem powieści jest styl pisarki, która dopracowuje treść pod każdym względem. Dzięki wyrazistym, ale nie przytłaczającym opiom mogłam pozwolić mojej wyobraźni na szaleństwo. Simmons nie pisze trudnym językiem, ale nie jest też prosty. Dodatkowo twórczyni wprowadza do treści wielu bohaterów, gorzej jest gdy autorka uśmierca niektórych. Jednak poprzez takie drastyczne momenty bardziej odczuwa się brutalność świata jaki tworzy pisarka.

Wolne tempo akcji, to największa wada. Przez całą treść coś się dziele, bohaterowie zmieniają miejsca pobytu, zmienia się otoczenie ludzi, miast, żołnierzy, ale...przez cały czas miałam jednak wrażenie, że wszystko stoi w miejscu. Ember jest mniej aktywna niż w tomie pierwszym, jest biernym obserwatorem - choć bierze udział w akcji, to jednak jest on mało istotny. Zakończenie daje nadzieję, na większy rozwój waleczności Ember.

"Rebelianci" to utwór, który czyta się szybko, z dużym zaciekawieniem, odrobiną niepokoju. Autorka zabiera czytelnika w podróż do świata pełnego przemocy, okrucieństwa, a także miłości i przyjaźni. Gdyż w tym mrocznym czasie utrzymało i przekształciło się uczucie pomiędzy dwojgiem dawnych przyjaciół, powstały także nowe więzi łączące ludzi w tej samej niedoli.

Tak więc, choć "Rebelianci" to powieść, która pokazuje brutalny świat, czyta się ją bardzo przyjemnie.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena