Koszyk 0
Opis:
Debiutancka i na poły autobiograficzna powieść piszącej pod pseudonimem Holenderki, która jeszcze niedawno parała się handlem bronią. Bohaterka książki Eva rozpoczyna pracę jako asystentka Jimmy’ego Liu, Chińczyka z kanadyjskim paszportem, znaczącej postaci na międzynarodowym rynku broni. Kontrakty zawierane są z rebeliantami i terrorystami, puczystami i urzędującymi rządami. Pomimo zawrotnych sum, na jakie opiewają transakcje zakupu Stingerów czy części zamiennych do czołgów ... styl życia bohaterów daleki jest od luksusu. Aby dokonywać sprzedaży, Eva musi udawać się we wszelkie wstrząsane konfliktami rejony globu, takie jak bombardowany Grozny, pełne brutalnych kontrastów Chiny czy do cna skorumpowany Pakistan. Sytuacja komplikuje się, gdy Eva i Jimmy wpadają w pułapkę podczas negocjowania umowy w Pakistanie. Równolegle do tego wątku toczy się historia opowiadana kilkanaście lat później. Wyjaśnia się przebieg miłosnego związku Evy z Martinem, zwykłym, uczciwie płacącym podatki obywatelem, który początkowo rozstaje się z nią, poznając prawdziwą naturę nowej profesji Evy. Z czasem jednak para łączy się ponownie, a życie przybiera nieoczekiwany obrót. Książka pełna złożonych emocji. Czytaj dalej >> << Zwiń
  • Feeria
  • miękka
Mniej Więcej
  • Ewa Maria Staal
  • 2013
  • 264
  • 205
  • 135
  • 978-83-7229-348-0
  • 9788372293480
  • ZB36T

Recenzje czytelników

Warta lektury.

Ocena:
Autor:
Data:
Pytaj w kostnicy, to mocna, momentami okrutna i wprawiająca w osłupienie książka. Na pewno warto po nią sięgnąć. Jednak od razu zaznaczam, że pierwsze kilka stron książki, to trudny początek. Autorka używa bardzo specyficznego stylu, krótkich zdań, które można porównać do..strzałów z broni automatycznej. Takie miałem skojarzenie, ponieważ Eva Maria Staal to pseudonim osoby, która zajmowała się przez wiele lat handlem bronią. Wraz ze swoim szefem, Chińczykiem Jimmym Liu ... podróżuje po całym świecie, zawożąc broń w najniebezpieczniejsze miejsca świata. Oboje są tam, gdzie trwa konflikt, gdzie towar, którym handlują jest niezbędny. Przez dłuższy czas dopisuje im szczęście. Mimo niebezpiecznej profesji z każdego zadania wychodzą bez szwanku. Jednak pewnego dnia w ogarniętym wojną Pakistanie, szczęście odwraca się od nich i wpadają w zasadzkę. Czy uda im się wyjść z niej bez szwanku? Jaka będzie cena za wolność? Tego dowiecie się w trakcie lektury.
Książka jest specyficzna. Raz za sprawą stylu pisarskiego, o którym już wspomniałem, dwa- ponieważ cała historia wydarzyła się na prawdę, a trzy - ponieważ akcja prowadzona jest dwutorowa.
Równolegle z wątkiem...hmm...zawodowym autorki, śledzimy jej perypetie obecne. Poznajemy jej dom, partnera życiowego, przyjaciół. I po raz kolejny okazuje się, że nasza przeszłość nigdy nie pozostaje bez wpływu na naszą terażniejszość i przyszłość. Mimo głębokiego uczucia, Martin, partner Evy zostawia ją, gdy dowiaduje się czym na prawdę zajmowała się jego wybranka. Czy miłość, która połączyła tych dwoje jest na tyle silna, żeby potrafili zapomnieć wszystko, co złe, to co ich rozdzieliło? Czy zwyczajny do bólu męźczyzna będzie potrafił żyć z handlarką bronią? Czy w ogóle Evę można nazwać normalna kobietą, istotą ludzką? Przecież handluje, czymś co niesie śmierć. Za sprawą broni, którą dostarcza walczącym stroną giną setki tysięcy niewinnych ludzi, także dzieci. Owszem, kobieta wyraża swój żal nad ofiarami, ale trwa on tyle, co wystrzał z borni, ułamek sekundy. Jak sama twierdzi, gdyby nie ona, ktoś inny dostarczałby broń. Czy to jednak tłumaczy to, czym się zajmuje?
Gorąco zachęcam do lektury i przełamania początkowej niechęci jaką może budzić u wielu osób tematyka książki. Każdy kto szuka trzymającej w napięciu lektury, dobrze zrobi sięgając po Pytaj w kostnicy. Tym bardziej, iż książka skupia się nie tylko na sensacyjnym wątku, ale porusza także kilka istotnych problemów społecznych i psychologicznych.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Historia handlarki bronią

Ocena:
Autor:
Data:
Wiele lat temu Eva Maria Staal była zawsze uzbrojona. Broń otrzymała w prezencie od szefa, Jimmy’ego Liu, międzynarodowego handlarza bronią. Razem z nim jako asystentka podróżowała po świecie w najbardziej niebezpieczne miejsca, dobijając umów z bezwzględnymi watażkami i skorumpowanymi generałami, sprzedając broń w Karaczi, w Czeczenii czy w Islamabadzie. Ale z powodu wyrzutów sumienia, Eva Maria, w końcu skończyła z takim życiem, wyszła za mąż za optyka i urodziła dziecko. Teraz ... atakowana przez wspomnienia z jej sekretnej przeszłości, musi pogodzić jej obecne podmiejskie, sielankowe życie z widmami z dawnych czasów, które nadal powodują ogromne rany w jej psychice...

To jedna z tych pozycji, które ukazują straszne rzeczy jakie dzieją się na naszym świecie. Nadal jeszcze nie mogę uwierzyć, że ta kobieta naprawdę robiła te rzeczy, o których pisze w tej książce. A może jest to całkowita fikcja? W dzisiejszych czasach granica pomiędzy rzeczywistością a fantazją staje się coraz bardziej rozmyta.

Odniosłam wrażenie że, autorka próbuje uzasadniać swoje postępowanie. Jej działania kosztowały miliony istnień ludzkich. Autorka oczekuje, że czytelnik uwierzy, że handlarz bronią, który często odwiedza tę część świata, nie ma pojęcia o nieszczęściu jakie spotyka tam ludzi. W każdej chwili napływa z różnych stron świata pomoc dla nich, a ona pomagała w ich unicestwieniu dostarczając broń ich ciemiężycielom.

Być może ta powieść to sposób na złagodzenie jej winy. Być może pomogła władzom międzynarodowych poprzez dostarczanie informacji poufnych. Przypuszczam, że nigdy nie poznamy całej prawdy. Wiem tylko, że ja nie byłabym w stanie tego robić. Bez względu na powody.

Jej historia jest pełna napięcia, ekscytuje i wciąga. Dowiadujemy się wszystkiego o doświadczeniach Evy Marii jako handlarki bronią i jako matka - ogromna różnica pomiędzy obydwoma światami. Z jednej strony podróżuje do krajów w trakcie wojen, a z drugiej poznajemy ją jako mamę, która robi pranie, bawi się z córką. Zastanawiałam się, jak ona naprawdę jest w stanie poradzić sobie z tym bagażem doświadczeń?

Mamy tu również interesującą, złożoną relację pomiędzy Evą a Jimmy Liu. W kwestii pozostałych bohaterów mój stosunek do ich osoby jest nijaki. Odniosłam wrażenie, że wpłynął na to postawa narratorki do nich. Przez całą powieść stara dopasować się do normalnego życia jako żona i matka.

Wszystko tu opiera się na 15-letnim doświadczeniu życiowym w międzynarodowym handlu bronią. Zdając sobie sprawę, że autorka rzeczywiście uczestniczyła w tym procederze wydawało się dla mnie niemal tak surrealistyczne, że czasami zapominałam, że to naprawdę wydarzyło się w jej życiu.

Jest to z pewnością lektura warta przeczytania. Tempo powieści jest idealne. Bez żadnych przerw. Wspomnienia z przeszłości zajmują 90% treści książki. To bardzo dokładny portret ludzi i życia, które prowadzą handlarze bronią. Czytelnik czyta ją nieprzerwanie, ponieważ jest hipnotyzująca. Nie ma tu nudnych fragmentów. Autorka wykonała świetną robotę. Dla każdego kto lubi intrygi i szokujące informacje jest to dobra pozycja. Myślę, że ten debiutancki utwór to świetny początek dla Staal, że powinna dalej pisać w tym samym stylu i może pokusić się o kontynuację swojej historii.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena