Koszyk 0
Opis:
Zbiór tekstów pisanych od 1951 do 2010 roku; refleksje o przeczytanych książkach, ludziach, których autor znał, miejscach, które odwiedzał. Pełne bardzo osobistych spostrzeżeń, czasem zaskakujących wniosków, wysmakowane literacko felietony stały się zapisem zmian, jakie zachodziły w kraju i na świecie. Autor emigrował z Polski w latach 70. Przez długie lata prowadził polską księgarnię w Paryżu. Zagrał w "Rejsie" Marka Piwowskiego, jako Filozof.
  • Iskry
  • twarda
Mniej Więcej
  • Andrzej Dobosz
  • 2011
  • 364
  • 235
  • 150
  • 978-83-244-0159-8
  • 9788324401598
  • ZA5WR

Recenzje czytelników

Krakowskie Przedmieście zalane jest słońcem...

Ocena:
Autor:
Data:
Mimo że felietony (te lepsze i słabsze) z miesięczników, tygodników i dzienników zalewają nas rwącym potokiem osobliwych przemyśleń, warto do nich czasem wracać. Pustelnik prezentuje zdecydowanie te lepsze. I nie dotyczą one jedynie Krakowskiego Przedmieścia.

Andrzej Dobosz w swojej najnowszej książce ukazuje swoje felietony pisane od 1951 roku do chwili obecnej. Dzieląc swe literackie dokonania na epoki, autor przenosi nas do czasów „Nowej Kultury”, „Współczesności”, „Literatury” ... paryskiej „Kultury”, gdzie przez wiele lat ukazywały się jego teksty.

Trudno określić w jednym zdaniu, o czym konkretnie są. Bo mowa w nich i o literaturze światowej i polskiej (Dobosz uparł się, że przeczyta wszystkie polskie książki wydane w pierwszej połowie XVIII wieku, czym wzbudził nienawiść, szczególnie bibliotekarek), i o kuchni polskiej i książkach kucharskich („Między rokiem 1682 a 1850 książki kucharskie nie są podręcznikami przyrządzania potraw i nie wykonawca jest ich adresatem […] Są równocześnie słownikami umożliwiającymi porozumienie z kucharzem. Jeszcze w naszym stuleciu powiedzenie, że pani zajmuje się domem, mogło oznaczać tyle tylko, że umie ona powiedzieć kucharzowi, co ma być podane na obiad”) jak również o przedwojennych kapeluszach (i kto szył najlepsze). Tematów są dziesiątki: o kotach, o autobusie (i zasłyszanych rozmowach), fotografii, redaktorach „Pamiętnika Teatralnego”, urzędowej prozie Kajetana Morawskiego czy nawet o teorii grafów.

Andrzej Dobosz jest niezwykła postacią. Aktor, pisarz, bibliofil, krytyk literacki, księgarz w jednej osobie, na dodatek bystry obserwator zachodzących zmian, zarówno w Polsce, jak i na świecie, jak również ogółu życia kulturalnego. Grał w epizodycznych rolach m.in. w filmach Trzeba zabić tę miłość, Trzecia część nocy, Stawiam na Tolka Banana, jednak do legendy przeszła jego rola filozofa w Rejsie, gdzie miał zagrać samego siebie. W felietonach wspomina swoje początki filmowe, kiedy został zauważony przez Marka Piwowskiego z powodu przechodzenia po pasach ulicznych wyłącznie białych. Dobosz barwnie opowiada nie tylko o latach PRL, racząc nas ciekawostkami i anegdotami, jak w felietonie o kaszy mannej („Któregoś dnia w latach w sześćdziesiątych pani Słonimska poprosiła w warszawskim kiosku o 25 egzemplarzy »Trybuny Ludu«.
– A pani całe mieszkanie maluje?
– Nie, tylko kuchnię.
– Ee… to 15 wystarczy”), ale również ukazuje zapomniane historie i zapomniane postacie. Pietraszewscy, rozważania generała Kiszczaka, wspomnienia Marii Dąbrowskiej o Piłsudskim, Strzępy Meldunków Sławoja Składkowskiego, z których Dobosz wyłuskuje najciekawsze i najmniej znane fragmenty, zaciekawią niejednego historyka, jak również amatora zapomnianych dziejów.

Należy jednak ostrzec, że nie jest to lektura dla wszystkich. Nie przeczytamy jej „od deski do deski” w parę godzin. Niektóre felietony, ozdobione wspaniałą i wysublimowaną polszczyzną, są bardzo długie i nieprzywykłych czytelników mogą znudzić. Nie powinno to jednak odstraszać amatorów publicystyki w najlepszym wydaniu.


Dariusz Wierzański
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena