Koszyk 0
Opis:
Kulisy fascynującego świata międzynarodowej dyplomacji. Praktyczny przewodnik po świecie savoir vivre’u. Kiedy w XVII wieku w wąskiej haskiej uliczce spotkali się francuscy i hiszpańscy dyplomaci, trzeba było rozbierać ogrodzenie, aby nikt nikomu nie musiał ustępować miejsca. Dziś do wywołania międzynarodowego skandalu wystarczy niefortunny wpis na Twitterze. * W jakim porządku witać ... gości? * Czego nie dawać w prezencie? * Jak wznosić toasty? * Dlaczego jeden z najdroższych obiadów w historii kosztował aż 570 tysięcy dolarów? * Dlaczego Bronisław Komorowski ukradł kieliszek królowej, a Andrzej Duda wpadł w pułapkę z uściskiem dłoni? * Co otrzymał w podarunku Donald Tusk poza kompletem ołówków? * Jak zareagował Fidel Castro na hasło „Zjesz i sobie pojedziesz” podczas Szczytu Narodów Zjednoczonych? * Kto przepraszał królową Elżbietę II za nazwanie jej „mruczącą kotką”? Przywitaj się z królową. Gafy, wpadki, faux pas i inne historie to błyskotliwe wprowadzenie do systemu dyplomatycznych symboli, kodów i ceremonii. Pomocne vademecum – nie tyko podczas spotkań biznesowych i oficjalnych uroczystości, ale również w życiu prywatnym. Skarbnica wiedzy i anegdot niezbędna zarówno w pałacu prezydenckim, jak i w domu każdego światowego człowieka.Daniel Passent Tyle anegdot dyplomatycznych z czasów dawnych i jak najbardziej współczesnych nie przeczytacie nigdzie w tak skompensowanej formie. Czyta się jak powieść.Jan Wojciech Piekarski, ambasador ad personam To się może przydać. Zwłaszcza teraz. Nie tylko pracownikom ważnych kancelarii. Żeby się przekonać, że inni też popełniają błędy, a samemu robić ich trochę mniej. I żeby przyjemnie spędzić czas. Jacek Żakowski. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Łukasz Walewski
  • 2015
  • 1
  • 344
  • 215
  • 150
  • 9788379244-68-3
  • 9788379244683
  • ZD0VW

Recenzje czytelników

warto!

Ocena:
Autor:
Data:
Podarki dla człowieka czy dla urzędu? Jak unikać dwuznaczności przy ofiarowaniu? Jak być nietypowym, oryginalnym, ale w dobrym tonie. Dane jeszcze z 2014 roku, choćby o antykach zakupionych przez byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego dla dyplomatów z zagranicy.
Czy ta recenzja była przydatna?

PRZYWITAJ SIĘ Z ETYKIETĄ

Ocena:
Autor:
Data:
Zdarza się, że nie jesteś pewien (pewna) kto komu powinien uścisnąć rękę? Kogo i jak powitać? Co uznać za spóźnienia, a co za nietakt? Jak dobrać prezent do okoliczności i osoby? A może chciał(a)byś zrozumieć wreszcie wszystkie te kulturowe różnice, przez które przyjazny gest może skończyć się obrażeniem kogoś? Albo chociaż poczuć się lepiej czytając o wielkich tego świata, którzy zaliczyli wpadkę, jakiej pewnie nawet Ty byś nie zaliczył(a)? Doskonale! Już dziś, 4 listopada ... nakładem wydawnictwa Sine Qua Non ukazuje się książka, która zaspokoi Waszą ciekawość w tej materii!

Problemy z savoir vivre miewa każdy, nie ważne od statusu społecznego czy zajmowanej pozycji. Pewnie nawet specjaliści, którzy uczą etykiety czy na jej zgłębianiu zjedli zęby, choćby przez zwykłą zbytnią pewność siebie w tej materii, zaliczą w życiu jakąś wpadkę. Jak więc w tym wszystkim faux pas ustrzec ma się zwykły człek? Skoro Bronisław Komorowski ukradł królowej kieliszek skoro pisał, że łączy się z ofiarami w bulu i nadzieji? Skoro tłumacz przełożył słowa Cartera, jakoby ten pożądał Polaków? Skoro Bush potrafił znienacka zacząć robić masaż szyi Merkel a tłumaczka Putina nazywać kanclerza Niemiec per Führer?

Łukasz Walewski postanowił zebrać wszystkie tego typu zdarzenia, spisać i skonfrontować z ogólnie przyjętymi zasadami. I zrobił to z takim humorem, taką werwą i niezaprzeczalna satysfakcją (tak tą własną, płynącą z satyrycznego obnażania prawdy, jak i tą, którą satyra ta wzbudza w czytelnikach), że czytanie o rzeczach sztywnych by się zdawało to czysta przyjemność. Nawet zasady etykiety i cały historyczny ich kontekst pokazujący dawne ramy zachowań napisane zostały tak lekko i przyjemnie, że w odróżnieniu od wszelakich podręczników savoir vivre wiedza ta nie nuży, a wnika sama w umysł czytającego.

Fajne, podręcznikowe, ale nie straszące szkołą wydanie, ilustrowane zdęciami, z przydatnymi w odnajdowaniu informacji ramkami, zamknięte w twardej oprawie… Na pewno żadnym faux pas nie będzie postawienie „Przywitaj się z królową” na półce domowej biblioteczki w miejscu widocznym dla wszystkich. W skrócie: polecam. A wydawnictwu SQN składam podziękowania za udostępnienie mi egzemplarza do recenzji.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena