Koszyk 0
Opis:
Życie zatacza krąg, a rodzinne historie kryją wiele tajemnic. Dramatyczne zdarzenia skłaniają Ewę, emerytowaną architekt, żonę sławnego reżysera, do wspomnień na temat dramatu z jej młodości - tajemniczej śmierci starszej siostry, Joanny. Ewa rozpoczyna wędrówkę jej śladami. Postaci sprzed lat i niektóre wątki ich życia widziane w nowym świetle okazują się mieć zaskakujące znaczenie w rozwiązaniu tajemnicy. Poznajemy warszawski światek artystyczny sprzed 1970 roku ... historię rodziny z czasów drugiej wojny światowej, wspomnienia o radosnym wypadzie obu sióstr z PRL do krajów na południe Europy, przyglądamy się przemianom ustrojowym w Polsce. Czy w scenerii pięknych jezior mazurskich, zagadka sprzed lat znajdzie w końcu rozwiązanie? Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Barbara Rybałtowska
  • 2013
  • 1
  • 210
  • 225
  • 155
  • 97883-61432-586, 9788361432586
  • 9788361432586
  • ZAZN4

Recenzje czytelników

Znakomita powieść!

Ocena:
Autor:
Data:
Pani Barbara Rybałtowska jest jedną z moich ulubionych pisarek. O jej rodzinnej sadze opartej na wątkach autobiograficznych pisałam już wielokrotnie przy okazji omawiania poszczególnych tomów tej znakomitej serii. Nowa powieść pani Barbary była przeze mnie bardzo wyczekiwana, szczególnie, że autorka, za pośrednictwem jednego z portali społecznościowych, co jakiś czas informowała swoich fanów o postępach w pisaniu. Kiedy wreszcie listonosz przyniósł śliczną (okładka jest przepiękna) ... nowiutką i pachnącą drukarnią książkę od razu przystąpiłam do lektury. „Przypadek sprawił”, bo o tej powieści mowa, całkowicie spełniła moje oczekiwania i udowodniła, że pani Rybałtowska cały czas jest w doskonałej formie!
Główną bohaterką powieści jest Ewa - emerytowana architekt, żona uznanego reżysera, matka wspaniałych dzieci. Można powiedzieć, że prowadzi ustabilizowany tryb życia, jest kobietą szczęśliwą i spełnioną. A jednak na tym sielankowym obrazku znajduje się poważne pękniecie. Otóż Ewę od lat prześladują wspomnienia tragicznej i tajemniczej śmierci jej starszej siostry -Joanny. Spokój bohaterki zostaje zmącony, gdy na pogrzebie siostry swojego męża Ewa spotyka Modesta Twardwskiego, dawnego narzeczonego Joanny. To niespodziewane spotkanie sprawia, że kobieta powraca myślami do lat swojej młodości. Śmierć Joanny uznano za tragiczny wypadek. Ale czy tak jest w rzeczywistości? Może tragedia, która miała miejsce nie jest tylko dziełem przypadku? Czego po latach dowie się Ewa o swojej najukochańszej siostrze? O tym musicie przekonać się sami!
Historię sióstr poznajemy z wielu perspektyw. Momentami pierwszoosobowym narratorem jest Ewa, a innym razem Joanna. Do głosu zostaje dopuszczony nawet Modest. Według mnie najciekawsze były jednak fragmenty pamiętnika starszej z sióstr, bo dzięki tym notatkom czytelnik bardziej angażuje się w przeżycia bohaterki. Poza tym jest to o tyle ciekawy zabieg, że możemy porównać w jaki sposób Joanna była postrzegana przez siostrę, zakochanego mężczyznę, a co sama myślała na swój temat. Jak w kalejdoskopie zmienia się sceneria i czas akcji, dzięki temu mamy wrażenie, że w powieści cały czas coś się dzieje, choć tempo akcji jest spokojne i równomierne. Całość została doprawiona charakterystycznym stylem pisania pani Rybałtowskiej, który ja osobiście uwielbiam.
„Przypadek sprawił” piękna to opowieść o miłości i przyjaźni, artystach i podróżach, a także tragedii, która rozegrała się w malowniczej scenerii mazurskich jezior. Z powieści dowiadujemy się również jaki wpływ na całe życie człowieka mogą mieć tajemnice z przeszłości, poczucie winy, niepozałatwiane sprawy. Ale po lekturze książki nasuwa się też pytanie co zrobić z otrzymaną wiedzą, kiedy kawałki układanki ułożą się w całość. Przecież co się stało to się nie odstanie. Czy prawda zawsze przynosi spokój i ukojnie?
Każde spotkanie z prozą Pani Barbary Rybałtowskiej jest dla mnie wielką przyjemnością, bo jej dzieła to nie są głupie czytadła dla naiwnych panienek, ale mądre i życiowe książki traktujące o sprawach najważniejszych. Z kolei styl pisarki sprawia, że nawet błaha opowieść zmienia się w literacką perełkę. I głównie za to cenię autorkę, której chwytające za serce opowieści dostarczają mi wielu wzruszeń. Nie inaczej jest w przypadku jej ostatniej powieści. Zaręczam, że „Przypadek sprawił” usatysfakcjonuje nawet najbardziej wymagających czytelników! Wam gorąco polecam, a pani Barbarze dziękuję za kolejną wyśmienitą powieść!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Przez przypadek.

Ocena:
Autor:
Data:
Przypadek sprawił to książka, którą chciałam przeczytać, ponieważ bardzo zaintrygował mnie jej opis, miał w sobie coś tajemniczego, co przyciągnęło mnie do tej pozycji.
Ewa ma uporządkowane życie, jednak po dramatycznych wydarzeniach, kobieta wraca pamięcią do tragedii, która miała miejsce wiele lat temu - niewyjaśnionej śmierci siostry.
Lekturę rozpoczęłam z ogromnym zapałem i chęciami, skończyłam jednak niestety nieco znudzona. Pomimo że powieść czytało się całkiem przyjemnie ... miałam wrażenie, że jej większa część jest o niczym, była jak zwykła obyczajowa książka, przedstawiająca losy rodzinne. Tajemnica, którą tak bardzo chciałam poznać zniknęła gdzieś, ukryta pod opowiastkami z życia bohaterów, momentami nudnymi.
Liczyłam na inną książkę, miałam nadzieję, że będzie trzymać mnie w napięciu - niestety okazała się bardzo przeciętna - nie zachwyciła mnie, ale też nie usnęłam podczas czytania. Pomimo tego, sądzę, że dla czytelników lubiących powieści obyczajowe byłaby strzałem w dziesiątkę.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena