Koszyk 0
Opis:
Bohaterem tej pełnej humoru powieści jest Tomek Sawyer, sierota, którego wychowuje, a raczej próbuje wychować, ciotka Polly. Niesfornemu chłopcu bardzo imponuje włóczęgowski tryb życia Hucka Finna, starszego kolegi. Do grona przyjaciół Tomka należy również Becky, szkolna koleżanka i zarazem ukochana chłopca. Dzieci zwykle razem spędzają czas. Pewnej nocy na cmentarzu Huck i Tomek przypadkowo stają ... się świadkami morderstwa. Tytułowy urwis ujawnia prawdziwego winowajcę i staje się bohaterem całego miasteczka. Jednak na tym opowieść się nie kończy, gdyż zabójca ucieka z sali sądowej. Myśl o ponownym spotkaniu z bandytą napawa chłopca strachem...Tytuł znajduje się na "Złotej Liście" książek polecanych do czytania dzieciom opracowanej przez Fundację ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom.Mark Twain, właściwie Samuel Langhorne Clemens (1835?1910), był jednym z pierwszych wielkich prozaików amerykańskich. Jawił się w swej twórczości jako realista, humorysta, satyryk wykazujący zainteresowanie kwestiami społecznymi i moralnymi. W znacznej mierze inspirację do pisania czerpał z własnego dzieciństwa oraz podróży po Europie i Ameryce. Na podstawie wspomnień z okresu, kiedy był pilotem parostatków pływających po Missisipi, powstała powieść autobiograficzna "Życie na Missisipi", zaś ich fabularnym rozwinięciem stały się m.in. takie utwory, jak: "Przygody Tomka Sawyera" (1876) i "Przygody Hucka" (1884). Charakteryzują się one bogato ukazaną warstwą obyczajową i psychologiczno-wychowawczą. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
 • Mark Twain
 • 2014
 • 264
 • 204
 • 144
 • 978-83-7568-583-1
 • 9788375685831
 • ZARF5
 • Szkoła podstawowa
 • Klasa 4 szkoły podstawowej, Klasa 5 szkoły podstawowej, Klasa 6 szkoły podstawowej
 • 10-13 lat

Recenzje czytelników

Tomek Sawyer zaprasza

Ocena:
Autor:
Data:
Kiedy jeszcze chodziłam do szkoły podstawowej, a było to w połowie lat siedemdziesiątych, lista lektur obowiązkowych była długa - miała ponad 20 pozycji. Była jednocześnie wyznacznikiem tego, co przeczytać warto. Jedną z tych książek zapamiętałam na całe życie.
"Przygody Tomka Sawyera" Marka Twaina to książka o zwyczajnym, można rzec, chłopaku z Ameryki. Odróżnia go tylko to, że po pierwsze - Tomek robi zawsze to, co mu się podoba i po drugie ... dziwnym trafem przydarzają mu się różne rzeczy. Tomek to wesoły chłopak, nieporządny i hultajowaty. Mieszka z ciocią, powinien jej pomagać, ale... woli oczywiście swawolić z Huckiem Finnem, wymyślać niestworzone historie i przeżywać pierwszą miłość (a na imię jej było Betty). Tomek pomimo swego popędliwego charakteru (dzisiaj powiedzielibyśmy, że ma ADHD) okazuje się siostrzeńcem o gołębim sercu.
Książka ta jest świetnie napisana, przekazuje czytelnikom mnóstwo pozytywnej energii. A pierwsza scena, w której ciocia woła Tomka, pozostała już chyba na zawsze w mojej pamięci.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena