Koszyk 0
Opis:
Świat matematyki może wydawać się niepojęty, nieistotny i - spójrzmy prawdzie w oczy - nudny. Ta nowatorska książka pokazuje, że matematyka jest nie tylko dla matematyków. Idee matematyczne leżą u podstaw chyba wszystkiego w naszym życiu: od prostego liczenia owiec do wykorzystania teorii prawdopodobieństwa, by wygrać majątek w kasynie. W poszukiwaniu dziwnych i cudownych zjawisk matematycznych Alex Bellos podróżuje po całej kuli ziemskiej ... spotykając najszybszych na świecie rachmistrzów pamięciowych w Niemczech i zadziwiająco biegłego w liczeniu szympansa w Japonii. Pełne fascynujących, otwierających oczy anegdot Przygody Alexa w Krainie Liczb to porywający koktajl historii, reportażu i dowodów matematycznych , który pozostawi czytelnika wręcz oniemiałego z wrażenia. Książka skierowana jest do czytelnika bez wiedzy matematycznej - obejmuje materiał od poziomu szkoły podstawowej do pojęć nauczanych dopiero pod koniec studiów. Autor pokazuje w niej radość i zachwyt towarzyszące odkrywaniu matematyki (także to, że matematycy nierzadko bywają zabawni). Pokazuje, że jest dziedziną inspirującą , przystępną, a nade wszystko fantastycznie twórczą. Nie bez powodu abstrakcyjne myślenie matematyczne uważa się za jedno z największych osiągnięć rasy ludzkiej, za podstawę wszelkiego postępu. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Alex Bellos
  • 2013
  • 1
  • 544
  • 205
  • 145
  • *, 97883-7659-7638
  • 9788376597638
  • ZB05V

Recenzje czytelników

Alex w świecie matematyki

Ocena:
Autor:
Data:
Przygody Alexa w krainie liczb to książka brytyjskiego pisarza oraz dziennikarza i prezentera telewizyjnego Alexa Bellosa. Autor ukończył matematykę na Oksfordzie. Książka, którą napisał kilka lat później, w 2010r., otrzymała wiele prestiżowych nagród. Lektura skierowana jest zarówno do miłośników matematyki, jak również osób, które pragną w tej trudnej niewątpliwie dziedzinie odkryć drugie dno. Matematyka nie musi być zawsze nudna i skomplikowana ... Swoim amatorom potrafi przecież dostarczyć wiele radości i satysfakcji.
Autor w swojej książce przybliżył czytelnikowi historię matematyki. Wyjaśnił jak wielcy tego świata, metodą prób i błędów odkrywali tajniki geometrii czy algebry. Książka zawiera bardzo wiele przykładów na poparcie słów autora, co sprawia, że na nowo odkrywamy matematykę i co ciekawsze ta kopalnia informacji jest dla przeciętnego odbiorcy przystępna i zrozumiała.
Bellos napisał książkę podróżując po świecie. Wspomniał w niej więc również ludzi, z którymi się zetknął, sposób w jaki żyli oraz jakie znaczenie dla nich miała znajomość liczb i zasad matematyki. Okazuje się bowiem, że nie wszyscy rozumieją je i interpretują tak jak my.
Nawiązując do swoich wypraw i doświadczeń jakie przyniosły, autor tłumaczy arytmetykę oraz szybsze i wolniejsze sposoby liczenia, logarytmy, pierwiastki, ułamki czy obliczanie działań zawierających niewiadomą. Prezentuje też wiele zabaw jakie dzieci czerpią dzięki matematyce wspominając o kostce Rubika, sudoku, przeróżnych łamigłówkach, orgiami, grach czy układankach.
Książka, co bardzo mnie zaskoczyło, napisana jest w niebywale przystępny i ciekawy sposób. Matematyka, mimo, że jest niewątpliwie dla większości osób trudną i skomplikowaną dziedziną nauki, w książce Bellosa zdaje się łagodnieć i nabierać kolorów. Autor posiadając gruntowną znajomość i wiedzę przekazał ją czytelnikowi w sposób oryginalny, wciągający a nawet odrobinę humorystyczny przez co odbiorca odkrywa matematykę na nowo patrząc na nią z nieco innej perspektywy. Mimo, że do tej pory ta dziedzina nauki nie sprawiała mi większych problemów, książka rozjaśniła i mi wiele kwestii, które wykorzystać można przede wszystkim w życiu codziennym. Lektura zawiera bowiem przykłady bardzo praktyczne i przyziemne dlatego też jestem pod ogromnym jej wrażeniem.
Książka podzielona jest na rozdziały, wzbogacona ilustracjami przykładów oraz komentarzami objaśniającymi je krok po kroku. Na wstępie znajdziemy spis treści z krótkimi informacjami co znajduje się w danym rozdziale, na końcu zaś słowniczek pojęć matematycznych oraz bardzo pomocny indeks. Całość prezentuje się przejrzyście i czytelnie. Lektura z pewnością warta jest uwagi i zainteresowania nie tylko amatorów matematyki ale myślę, że każdego, kto chce widzieć w niej coś więcej niż tylko liczby i niezrozumiałe działania.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Matematyka bywa interesująca

Ocena:
Autor:
Data:
Nie wiem jak było w Waszym przypadku, ale jeżeli chodzi o moją skromną osobę to przez cały okres nauki matematyka była dla mnie gehenną. Nie to, że nie rozumiałam. Zarówno matematyka jak i fizyka mnie nudziły, Nie potrafiłam znaleźć w nich nic co mogłoby mnie zainteresować. W efekcie do dziś słowo matematyka było dla mnie jednoznaczne ze słowem trauma ;)
Kiedy podjęłam się przeczytania "Przygód Alexa w Krainie Liczb" zrobiłam to trochę z przekory, a trochę traktując to jako wyzwanie ... Bądźmy szczerzy, cóż może zafascynować mnie w matematyce...
Ujrzawszy książkę po raz pierwszy trochę się przestraszyłam. Mamusiu! Ponad 500 stron o matematyce... Jednak już wstęp utwierdził mnie w przekonaniu, że nie jest to zwykła książka. We wstępie czytamy
"Kieruję tę książkę do czytelnika bez wiedzy matematycznej, obejmuje ona materiał od poziomu szkoły podstawowej do pojęć nauczanych dopiero pod koniec studiów. [...] Kraina Liczb to miejsce niezwykłe.Warto się tam wybrać."
Raz kozie śmierć pomyślałam i wyruszyłam na spotkanie z liczbami. Wierzcie mi spotkanie to było co najmniej niezwykłe. Przemknęło mi nawet przez myśl, że gdyby ktoś taki jak Alex Bellos uczył mnie matematyki być może byłabym dziś wielbicielką nauk ścisłych. Autor to pasjonat i widać to w każdym zdaniu książki. Mało tego, całą swoją miłość do matematyki pragnie przekazać czytelnikowi i to sprawia, że "Przygody Alexa..." to książka, po którą naprawdę warto sięgnąć.
Jest to jedna z niewielu książek, o której z czystym sumieniem można powiedzieć - po lekturze jestem mądrzejsza. Czy ta pozycja mnie zafascynowała? Bynajmniej. Zainteresowała to chyba lepsze słowo. Tego jednego nie można jej zarzucić - nie jest nudna, a żeby jeszcze bardziej Was zachęcić to dodam, że bywa nawet dowcipna :)
Szczególnie przypadły mi do gustu rozdziały poświęcony "magicznej" liczbie φ i ciągowi Fibonacciego oraz łamigłówkom, ale w każdym z rozdziałów można znaleźć wiele ciekawostek, które potrafią zadziwić.
Po lekturze nasunęła mi się jeszcze jedna refleksja. Po 12 latach szkolnej matematyki (i kilku semestrach statystyki, która o matematykę zahacza) nie nauczyłam się tak wiele jak podczas lektury "Przygód Alexa...". W dodatku nie byłam zmuszana do wykuwania wzorów czy powtarzania tych samych schematów w obliczeniach. Wręcz przeciwnie - wiedza, którą starał się przekazać autor zaszczepiła się we mnie jakoś mimochodem.
Nie będę ukrywała, że jest nie jest to lekka lektura. Trzeba ją czytać uważnie jednak to owocuje.
To wszystko o czym napisałam sprawi, że "Przygody Alexa w Krainie Liczb" to pozycja, którą szczerze polecam. Uważam, że jest to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto miał do czynienia z matematyką, a szczególnie dla osób, dl których większość matematycznych zagadnień była niezrozumiała. Dzięki autorowi mamy szansę zmienić swoje spojrzenie na matematykę.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena