Koszyk 0
Opis:
JACEK CYGAN, niezrównany poeta polskiej piosenki, teraz mierzy się z inna literacką formą. Przeznaczenie, traf, przypadek to zbiór opowiadań, które dotykają tego, co nieuchwytne, ale dla nas najważniejsze. Bohaterowie książki z powodu pozornie błahych zdarzeń stają przed koniecznością przewartościowania całego życia. Choć bardzo chcą, nie potrafią zrozumieć tej „magii” ... co wykrzywia ich ścieżki, nie dając się objąć umysłem i emocjami. Za sprawą przypadku lub – jak wolą inni – przeznaczenia stają w zdumieniu wobec niespodziewanych meandrów losu, często zawiedzeni, bo przecież chcieli tak niewiele, a innym razem niewytłumaczalnie szczęśliwi. Czy przeznaczenie istnieje? Czy o naszym życiu przesądza jedynie splot przypadków? Autor za sprawą literackiej wrażliwości dostrzega pod powierzchnią codzienności więcej i wydobywa sens z pozornie nic nieznaczących zdarzeń. Dzięki temu historie jego bohaterów inspirują do osobistych przemyśleń. "Wdzięk to pierwsza z zalet znakomitych opowiadań Jacka Cygana. Nie potrafiłem oprzeć się uczuciu zazdrości, gdy poznawałem te krótkie, mistrzowsko opowiedziane historie z  czytelnymi metaforami, puentami na swoich miejscach, przykuwającymi uwagę bohaterami i umiejętnością syntezy, której jak podejrzewam, uczy poezja. Bo Jacek Cygan jest poetą, który tym razem inną ścieżką podąża ku najszlachetniejszej literackiej dystynkcji – wzruszeniu". Eustachy Rylski „Nieczęsto się zdarza, że Autor tylu znanych, co więcej, tak znaczących tekstów muzycznych szuka dla siebie miejsca w literaturze i zwraca się ku prozie. Pisząc niewielkie opowiadania ukazuje nam świat szczególny, tak różny od tego, którym żyją jego wielbiciele. Poruszyła mnie głęboko ta potrzeba i skłoniła do przeczytania tych poruszających tekstów, z których niejeden mnie, staremu reżyserowi rysuje się, jak scenariusz przyszłego filmu. Przeznaczenie, traf, przypadek?...”   Andrzej Wajda Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Jacek Cygan
  • 2016
  • 1
  • 256
  • 210
  • 135
  • 97883240-3589-2
  • 9788324035892
  • ZD401

Recenzje czytelników

Opowiadania zagrane

Ocena:
Autor:
Data:
Jacek Cygan – ten Pan kojarzy nam się przede wszystkim z tekstami muzycznymi, które często słyszymy w radiu czy telewizji. Poprzez słowa potrafi tchnąć duszę w piosenki śpiewane przez gwiazdy, nadając im odpowiedni kształt.
Mało kto mógł się spodziewać, że tym razem sięgnie po prozę, aby opowiedzieć nam historie grające w jego duszy. Chociaż to oczywiste, przecież „Życie jest piosenką”, jak głosi tytuł jego biografii…
W zbiorze opowiadań „Przeznaczenie, traf, przypadek” znajdziemy miłość ... gniew i strach. Poznamy zawiłe perypetie rodzinne i miłosne, place, ulice i inne miejsca charakterystyczne dla Rzymu, Antibes czy Krakowa oraz przede wszystkim historie pojedynczego człowieka opowiedziane z jego perspektywy.
Dlatego właśnie te opowiadania można polecić każdemu – młodszemu i starszemu – gdyż każdy znajdzie chociaż kilka (!) dla siebie. W sumie jest ich 26, z czego mi najbardziej w pamięci utkwiły „Dwie garstki wody”. Plaża, pierwsze poznanie, on i ona – tyle jedynie zdradzę.
Nie wiem, jak udało się tego dokonać autorowi tej książki, ale czytając te historie, można wyczuć, że są one pisane w takt muzyki. Każda z nich ma swoją linię melodyczną, własne słowa klucze i piękne puenty. Możliwe, że gdybym nie wiedziała, kim jest Jacek Cygan, to nie przyszłoby mi to na myśl po lekturze.
Jednak mnie to wrażenie towarzyszy od pierwszej do ostatniej historii. A to nie lada sztuka zręcznie napisać opowiadanie (i to po raz pierwszy!) tak, aby czytelnik słyszał muzykę w tle.
Chapeau bas!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Piosenki zapisane prozą

Ocena:
Autor:
Data:
Jacek Cygan to osoba, której chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Piosenki z jego tekstami wykonują największe polskie gwiazdy – Ewa Bem, Hanna Banaszak, Edyta Geppert, Grzegorz Turnau, Edyta Górniak, Jan Borysewicz, Seweryn Krajewski i dziesiątki innych. Miłośnicy jego twórczości mogą również sięgnąć po trzy tomy poezji artysty. Jednak proza Jacka Cygana to coś zupełnie nowego. Książka „Przeznaczenie, traf, przypadek” to zbiór opowiadań ... z których każde to jakby oddzielnie postawione pytanie: „co powoduje, że ludzkie losy układają się w tak niezwykły sposób? Czy to kwestia przeznaczenia, a może raczej przypadku?”

Książka Jacka Cygana zawiera 26 opowieści, niektóre z nich są smutne, inne nostalgiczne, refleksyjne, czasami dotyczą całkowicie błahych i drobnych wydarzeń, a kiedy indziej poruszają najbardziej fundamentalne i istotne dla człowieka tematy. Wszystkie teksty mają ten sam melancholijny charakter. Zaczynają się i kończą, choć nie dostrzega się w nim wstępu i zakończenia. Czytelnicy stają się przelotnymi świadkami epizodów, bądź zaledwie chwil z życia bohaterów, którzy następnie znikają niepostrzeżenie. Te postaci doświadczają przypadkowych, nieplanowanych sytuacji – bywają one zupełnie nieznaczące, a innym razem nabierają szczególnego wydźwięku i decydują o całym kierunku dalszego życia. Czasami te „przypadki” są skrajnie nieprawdopodobne, zdaje się, że mogły zaistnieć tylko na kartach książki, ale… czy nasze życie rzeczywiście nie jest właśnie tak nieprzewidywalne i czy nie zmienia swojego biegu za sprawą takich najdziwniejszych wydarzeń? Mam wrażenie, że tak jest, tylko często bardzo trudno to dostrzec.

Opowiadania różnią się od siebie – jedne stanowią krótkie przemyślenia o otaczającym świecie i rzeczywistości, inne zaś to całkowicie zaskakujące historie. Kilka z nich to naprawdę zapadające w pamięć, zręcznie napisane teksty. Autor celowo wkłada swoich bohaterów w różne miejsca na świecie – Włochy, Francja, Niemcy, Polska – każde opowiadanie to inna lokalizacja. Los jest ślepy, mimo to traf i przeznaczenie dopadają człowieka niezależnie od tego, gdzie się znajduje i co planuje – tak, w dużym uproszczeniu, można podsumować przesłanie opowiadań. Przyglądając się okładce książki z nazwiskiem autora nadrukowanym dużą czcionką i dość marginalnie zaznaczonym tytułem, trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że to nie treść opowiadań, a osoba autora ma przyciągnąć czytelników. Czy bez tego zabiegu proza Jacka Cygana nie obroniłaby się sama?
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena