Koszyk 0
Opis:
"Przeminęło z wiatrem. Od bestselleru do filmu wszech czasów” to fascynująca podróż w głąb historii powstawania najsłynniejszej amerykańskiej powieści, która odniosła olbrzymi sukces i trzy lata po premierze doczekała się kultowej ekranizacji w Hollywood (8 Oscarów). Książka autorstwa Ellen F. Brown i John Wiley Jr ... jest pierwszą publikacją tak szczegółowo i całościowo opisującą fenomen Przeminęło z wiatrem Margaret Mitchell odkrywając nieznane dotąd fakty na temat wieloletniej pracy autorki nad dziełem swojego życia. W jaki sposób nieuporządkowany i niekompletny maszynopis nieznanej pisarki z Południa został odkryty przez wielkiego nowojorskiego wydawcę i słynnego producenta filmowego…? Odyseja miłosna Scarlett i Rhetta na tle amerykańskiej wojny secesyjnej zyskała miliony fanów na całym świecie i mimo upływu kolejnych dekad wciąż pasjonuje nowe pokolenia. Wydawnictwo ALEJA RÓŻ przedstawia książkę „Przeminęło z wiatrem. Od bestselleru do filmu wszech czasów” w wyjątkowym momencie - 75 lat od pierwszego wydania powieści Przeminęło z wiatrem w Polsce i 50 lat od premiery filmu w naszym kraju. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Ellen Brown, John Wiley
  • 2013
  • 1
  • 478
  • 218
  • 153
  • *, 97883-6385-9008
  • 9788363859008
  • ZB85F

Recenzje czytelników

Historia pewnej powieści

Ocena:
Autor:
Data:
„Przeminęło z wiatrem” Margaret Mitchell to jedna z moich najukochańszych książek, a „Przeminęło z wiatrem” w reżyserii Victora Fleminga to jeden z moich najulubieńszych filmów, w którym zagrała najśliczniejsza aktorka i niezbyt przystojny, ale za to szalenie interesujący i magnetyzujący Clark Gable. Kiedy zobaczyłam publikację „Przeminęło z wiatrem. Od bestselleru do filmu wszech czasów” od razu wiedziałam, że nie przejdę obok niej obojętnie.

Książka Ellen F ... Brown i John Wiley Jr’a opowiada historię jednej z najpopularniejszych powieści wszech czasów. Autorzy zgromadzili, przetworzyli i uporządkowali imponującą ilość materiałów archiwalnych, dokumentów, korespondencji. Chylę czoła, dla ogromu pracy, który musieli włożyć w powstanie niniejszej publikacji. Całość została uporządkowana chronologicznie i zaczyna się od narodzin Margaret Mitchell. Na temat dzieciństwa, młodości, prywatnego życia pisarki wspomniano tylko kilka słów. W końcu najważniejsza jest powieść i to wokół niej toczy się fabuła książki. Niesamowite, że poważny, nowojorski wydawca ujrzał w zapiskach Mitchell taki potencjał, włożył mnóstwo pracy i pieniędzy w uporządkowanie niekompletnego maszynopisu i zaryzykował ogromną kampanię promocyjną nieznanej autorki. Cała droga od rękopisu do książek prosto z drukarni została dokładnie i bardzo szczegółowo opisana. Właśnie te pierwsze rozdziały były dla mnie najbardziej fascynujące.

Szaleństwa, które ogarnęło Amerykę, a później cały świat, chyba nikt nie był w stanie przewidzieć. Z dnia na dzień Margaret Mitchell stała się najbardziej pożądaną pisarką, która otrzymywała od fanów tysiące listów. Zapraszano ją na rożne uroczystości, proszono o zabieranie głosu. Ta nagła i niespodziewana popularność ciążyła Margaret, odarła ją z prywatności i anonimowości. Przy tym pisarka musiała przez cały czas walczyć o prawa autorskie, które w przypadku „Przeminęło z wiatrem” były nagminnie łamane nie tylko w Ameryce, ale i Europie. Autorzy wspominają nawet o polskim wydaniu powieści Mitchell w roku 1938 r. i sytuacji politycznej w naszym kraju.

W publikacji nie brakuje ciekawostek, anegdotek, interesujących drobnostek, które dla fanów powieści są prawdziwymi perełkami. Wiecie jak w pierwszej wersji miała mieć na imię Scarlett? Pansy! Brzmi to jakoś protekcjonalnie i za słodko, bez charakteru. Niby nic, a zszokowałam się okrutnie! Dodatkowo polskie wydanie „Przeminęło z wiatrem. Od bestselleru do filmu wszech czasów” to taka książka rocznicowa, bo właśnie w 2013 r. mija 75 lat pierwszego polskiego wydania „Przeminęło z wiatrem”, a także 50 lat od premiery ekranizacji powieści w Polsce.

W „Przeminęło z wiatrem. Od bestselleru do filmu wszech czasów” trochę za mało napisano o filmie, Vivien i Clarku. To mnie jednak zawiodło, bo spodziewałam się, że poczytam co nieco o moich ulubionych aktorach. Ilość informacji dotycząca powieści jest porażająca, ale przy tym wszystkim mecząca i trochę nudnawa. Podczytywałam tę książę po kawałkach, rozdziałami, w przerwach między powieściami. Połknięcie jej od deski do deski byłoby niestety nużące. Mimo wszystko uważam, że jest to pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów „Przeminęło z wiatrem”, zarówno powieści, jak i ekranizacji. Czas spędzony z książka Ellen Brown i John Wiley Jr’a na pewno nie będzie stracony. Polecam!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Historia bestselleru

Ocena:
Autor:
Data:
Książka ta to opowieść o tym, jak „Przeminęło z wiatrem” stało się międzynarodowym bestsellerem. Nie jest to biografia autorki, lecz historia jej książki, od momentu przekazania maszynopisu redaktorowi Macmillana po dzień dzisiejszy. Autorzy przedstawiają dzieje powstawania powieści, jej sprzedaży, reklamy, walki autorki o ochronę praw autorskich na całym świecie.
Dla mnie, wielkiego miłośnika „Przeminęło z wiatrem”, jest to opowieść fascynująca, od której nie potrafiłem się oderwać ... nie przeczytawszy jej od deski do deski. Niezwykle interesująca, zawierająca mnóstwo faktów, szczegółowa.
Książkę wydano w pięknej, twardej okładce. Szkoda tylko, że w tekście można spotkać literówki i źle postawione przecinki. Pierwszy raz spotkałem się z taką niedbałością druku.
Bardzo się jednak cieszę, że ktoś podjął się trudu i wydał książkę o historii „Przeminęło z wiatrem” M. Mitchell. Bo jest to dopiero druga pozycja obok biografii Anne Edwards dostępna po polsku. Książkę bardzo polecam nie tylko miłośnikom największego romansu wszech czasów!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena