Koszyk 0
Opis:
Pełne uroku zdjęcia, na których przedwojenni fotografowie zatrzymali chwile sprzed kilkudziesięciu lat, przenoszą nas na polskie wybrzeże. Właśnie z wielkim rozmachem powstaje Gdynia - jedna z kilku największych inwestycji II Rzeczypospolitej. Ze zwykłej wioski rybackiej przeradza się na naszych oczach w ogromne miasto z nowoczesnym portem. W kolejny rejs wypływają legendarne już transatlantyki Piłsudski i Batory, unosząc na swych pokładach pasażerów spragnionych przygód ... Maleńkie porty kołyszą na falach kutry czekające na połów, a obok łopocą na wietrze suszące się sieci. Rodzi się sława znanych do dziś nadmorskich miejscowości wypoczynkowych, które do świeżo wybudowanych pensjonatów przyciągają tłumy eleganckich wczasowiczów, korzystających z radością ze wszystkiego, co oferują przygotowane dla nich plaże, restauracje, deptaki, dancingi... Czytaj dalej >> << Zwiń
Kategorie:
 • RM
 • twarda
Mniej Więcej
 • Marta Dobrowolska-Kierył
 • 2011
 • 1
 • 104
 • 265
 • 215
 • 978-83-7243-822-5
 • 9788372438225
 • ZAAA1

Recenzje czytelników

Międzywojenny krajobraz nadmorski

Ocena:
Data:
Nakładem Wydawnictwa RM pod koniec 2011 roku wydany został album Marty Dobrowolskiej-Kierył, “Przedwojenne Wybrzeże. Najpiękniejsze fotografie”, ze zdjęciami polskiego Wybrzeża. Nie jest to jednak zwykły album. Zawiera on fotografie pochodzące z okresu międzywojennego. Jest to prawdziwa gratka zarówno dla miłośników fotografii, jak i historii.
Sięgając po album, uzmysławiamy sobie dwie istotne sprawy: po pierwsze fakt odzyskania przez Polskę niepodległości po wielu latach zaborów ... po drugie zaś, okoliczności w jakich wróciło do Polski bałtyckie wybrzeże, z funkcjonującym od 1920 r. Wolnym Miastem Gdańskiem.
Choć jak na album przystało, większość publikacji stanowią fotografie, zadbano jednak o przybliżenie kontekstu historycznego. Został on nakreślony w sposób zwięzły i niezwykle rzeczowy, tak, by nawet osoby oględnie mówiąc, nie pałające miłością do historii, mogły bez problemu poznać okoliczności zaślubin Polski z Bałtykiem. Informacje te okraszone są zaś fotografiami, które dokumentują ten niezwykły czas i niezwykłe wydarzenia, będące skutkiem nowej, kształtującej się rzeczywistości.
To, co w pierwszej kolejności zwraca uwagę osoby przeglądającej album, to jego oprawa graficzna. Mówiąc krótko, a treściwie: zachwyca. Mnóstwo tu zdjęć czarno-białych, choć zdecydowanie dominują sepiowane. Wraz z tłem, które wielokrotnie jest powieleniem fotografii, bądź jej części (w jaśniejszych tonach) stanowią one przemyślaną i cieszącą oko całość.
Album składa się z trzech części. „Poza sezonem”, „Wakacje” i Brama na świat”. Każda z tych części stanowi niejako odrębną część, poprzedzoną krótkim wstępem oraz informacjami bezpośrednio odnoszącymi się do fotografii. W ten więc sposób, możemy ujrzeć Wybrzeże z kilku perspektyw: życia codziennego mieszkańców terenów nadbałtyckich, z perspektywy turysty i turystyki oraz z niezwykle ważnej, bo otwierającej nowe możliwości, perspektywy otwarcia na świat. Znajdziemy tu zatem m.in. zdjęcia rybackich portów (Hel, Władysławowo) oraz rybaków przy pracy, ale i z zajęć z morzem niezwiązanych (chociażby osmalanie uli), nieco zdjęć architektury (Puck i przykłady budownictwa szachulcowego), czy zdjęcia typowo wakacyjne, wśród nich fotografia prezydenta Mościckiego w płaszczu kąpielowym. Osoby interesujące się modą będą miały tu z resztą mnóstwo „materiału” do porównań z modą współczesną. Zwłaszcza w zakresie zmian strojów plażowych. Porównania nie ominą też morskich kurortów: Jastrzębiej Góry, czy Jastarni, których współczesny wygląd można zestawić z tym sprzed nieomal stulecia.
Dodatkowa atrakcja dla interesujących się historią i kulturą, to zdjęcia takich osób jak Mieczysław Kaplicki, Józef Beck, Walery Sławek, czy Hanka Ordonówna podczas wypoczynku nad morzem.
To jednak nie wszystko, bo nie zabrakło tu również fotografii dokumentujących rozbudowę Gdyni, miasta które stało się punktem strategicznym nad polskim morzem. Na fotografiach zbraknąć nie mogło rzecz jasna i transatlantyków, którymi mogła w międzywojniu poszczycić się Polska.
Jakie jeszcze niespodzianki kryje album? Zachęcam do samodzielnego ich odkrycia. Bo jest ich tu naprawdę wiele. Niektóre wywołują ciepły uśmiech, inne zdziwienie, jeszcze inne wprawiają w osłupienie. Zachęcam zatem każdego do zaznajomienia się z tym ciekawym i pięknie wydanym albumem.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena