Koszyk 0
Opis:
Zapraszamy w podróż do czasów, gdy na ulicy Piotrkowskiej spotkać można było Juliana Tuwima lub Hankę Ordonównę, a wokół słychać było gwar barwnego, wielokulturowego tłumu. Razem z autorem przespacerujemy się głównymi ulicami i placami miasta. Odpoczniemy w cieniu drzew w najpiękniejszych łódzkich parkach. Przyjrzymy się kościołom, cerkwiom i synagogom. Zagłębimy się w szemrane rejony Bałut, zrobimy zakupy na najpopularniejszych i najbardziej gwarnych targowiskach ... Zajrzymy także w bramy miejskich podwórek. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • RM
 • twarda
Mniej Więcej
 • Jacek Reginia-Zacharski
 • 2012
 • 1
 • 104
 • 260
 • 210
 • *, 97883-7773-0034
 • 9788377730034
 • ZAPVR

Recenzje czytelników

Zaczarowany wspomnień świat. Przedwojenna Łódź na fotografiach

Ocena:
Autor:
Data:
Seria "Najpiękniejsze fotografie" wydawnictwa ReadMe to świetny pomysł na ciekawe, niekonwencjonalne przybliżenie współczesnemu odbiorcy wybranego tematu z określonego okresu historii. Przedwojennej historii miast, dzielnic, fabryk, ówczesnej techniki.

Łódź jest z pewnością takim miejscem, które z różnych powodów zasługuje na pamięć, nawet wśród tych, którzy osobiście nigdy go nie odwiedzili. Jest to bowiem bardzo charakterystyczne miasto przedwojennej Polski. Wielokulturowy ... wielowyznaniowy, wielonarodowy tygiel, centrum przemysłowe, dynamicznie rozwijający się organizm miejski, którego szybkie przemiany gwałtownie przerwała tragiczna dla miasta i jego mieszkańców wojna. Większość z nas kojarzy zapewne Łódź ze świetnym filmem Andrzeja Wajdy "Ziemia obiecana", obrazem skoncentrowanym przede wszystkim na wybranych aspektach jego przemysłowego rozwoju. Album "Przedwojenna Łódź. Najpiękniejsze fotografie" autorstwa Jacka Reginy-Zacharskiego pokazuje nam trochę szerszy obraz tego ważnego przedwojennego ośrodka nie tylko przemysłowego, ale i kulturalnego. Książka skierowana jest do mieszkańców Łodzi interesujących się jej barwną przeszłością, do miłośników historii, w szczególności okresu dwudziestolecia międzywojennego oraz wszystkich pasjonatów starych fotografii.

"Przedwojenna Łódź. Najpiękniejsze fotografie" to zbiór kilkudziesięciu fotografii, krótko acz ciekawie opisanych. Są one publikowane najczęściej na jednej bądź dwóch stronach, zależnie od ich wielkości i stanu fizycznego. Każde zdjęcie jest opatrzone komentarzem, czasami szerzej omawiającym wiążący się z nim temat. Ciekawym zabiegiem edytorskim jest użycie raz na jakiś czas jako tła odpowiednio przygotowanych fotografii. Zabieg ten dodaje całemu albumowi uroku. Oglądanie fotografii warto poprzedzić lekturą wprowadzającego tekstu, krótką historią miasta do czasu wybuchu II wojny światowej. Jest to z konieczności skondensowana opowieść o przemyśle, handlu, architekturze, ulicach. O stylu życia, pracy i odpoczynku mieszkańców Łodzi. Jest to również wspomnienie ludzi ważnych dla miasta, zarówno w sensie pozytywnym jak i negatywnym, takich jak chociażby Aleksy Rżewski. Potem możemy się już zająć samymi fotografiami. Dzięki nim zaglądamy na słynną ulicę Piotrkowską, zagłębiamy się w mniej znane, boczne uliczki. Patrzymy na dawny plac Wolności, szczególnie ważne budynki, miejsca eleganckie, reprezentacyjne. Możemy też zerknąć na bardziej przygnębiające oblicze przedwojennej Łodzi, a potem powrócić w wyobraźni na miejsca zawsze tętniące życiem takie jak dworzec, zakłady, targowiska, parki. Miejsca pracy, nauki i odpoczynku.

Od czego zależy wartość zdjęcia? Przede wszystkim od sposobu uchwycenia przez jego autora mijającej bezpowrotnie chwili. Patrząc na zamieszczone w albumie fotografie nie zastanawiamy się przesadnie nad ich kolorystyką, liczą się emocje, które towarzyszą oglądaniu. Liczą się wrażenia, przekaz, który ze sobą niosą. Te wybrane do książki są dobrze wykadrowane, interesujące, świetnie wykonane. Wyrażają pasję ich autorów, umiejętność patrzenia na świat przez obiektyw i dostrzegania wokół siebie życia w jakże różnych jego przejawach. Dzięki nim w nieomal magiczny sposób na chwilę ożywają na naszych oczach ulice, których już nie ma lub które zupełnie zmieniły swoje oblicze. Ożywają ludzie, zajęci swoimi sprawami, także ci, którzy już odeszli. Na moment możemy spojrzeć oczami fotografa w przeszłość, poczuć atmosferę dawno minionych dni. Dzięki temu albumowi, jak pisze we wstępie Prezydent Miasta Łodzi, przechadzamy się po mieście, które odeszło. Po Łodzi, która po wojnie zmieniła swój charakter wielonarodowego i wielowyznaniowego tygla. Ten charakter możemy poczuć wpatrując się w kolejne karty tej wartościowej, choć może trochę zbyt cienkiej książki.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Polecam. Wspaniała podróż w czasie.

Ocena:
Autor:
Data:
Dzięki zebranym przez Jacka Reginię-Zacharskiego zdjęciom, mamy okazję poznać Łódź taką jaka była w dobie swojej świetności, w okresie boomu włókienniczego. Zobaczymy wspaniałe budowle częstokroć już nie istniejące, będziemy chłonąć ów wielokulturowy klimat przedwojennej Łodzi, z którego miasto do dziś jest dumne. Nie bez kozery przed wojną mówiono (tak opowiadała mi babcia) : wasze ulice nasze synagogi, cerkwie i kamienice.. Niestety ... ale II wojna światowa ową wielokulturowość prawie doszczętnie zniszczyła. W niewielu już miejscach można odnależć ową dawną, wspaniałą Łódź o której wspominali i Tuwim i Reymont. Tym cenniejsze są ostatnie zachowane zdjęcia i książki takie jak ta.
Zanim wybierzecie się na przechadzkę po dawnej Łodzi zachęcam do zapoznania się z niezwykle ciekawie napisanym tłem historycznym miasta. Nie brak także opowieści o ludziach, którzy miasto tworzyli, którzy byli dla niego ważni, którzy sprawiali, iż było tak wspaniałe. Osobom słabo znającym historię Łodzi, wiele to wyjaśni, dlaczego na zdjęciach jest tak, a nie inaczej.
Książka jest pięknie wydana, na wspaniałym, najwyższej klasy papierze. Doskonały pomysł na prezent.
Książka ma tylko jedną, zasadniczą wadę - jest zbyt cienka. Przygoda z nią jest wspaniałą wyprawą w czasie, jednak zdecydowanie zbyt krótką. We mnie pozostawiła nutkę nostalgii i mam ochotę powiedzieć - chcę więcej.
Zapraszam na spacer po przedwojennej Łodzi.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena