Koszyk 0
Opis:
Justyna i Łukasz muszą poradzić sobie z nową rzeczywistością. W wyniku porwania dziewczyny wyszły na jaw od dawna skrywane przez nią tajemnice z przeszłości, które teraz wystawią ich małżeństwo na ciężką próbę. Łukasz nie jest pewien, czy odnajdzie w sobie dość siły, aby zaakceptować prawdę o swojej żonie. Oboje muszą zadać sobie pytanie ... czy ich związek ma szansę przetrwać. Jednocześnie sprawa porwania nie jest jeszcze zamknięta. Centralne Biuro Śledcze, Żandarmeria, prasa, a nawet politycy najwyższego szczebla to jeszcze inni uczestnicy dramatu. Zdaje się, że niemal każdy ma swój interes bądź w rozwiązaniu tej tajemnicy, bądź też w pogrzebaniu jej na wieki. Justyna, aby chronić siebie oraz swoich bliskich, podejmuje decyzję o powrocie do swego poprzedniego życia. Róża Lewanowicz powraca po rewelacyjnym debiucie. Przebudzona to szybka i mocna akcja, wyraziste postacie, a także niebanalny wątek obyczajowy. Kapitalna książka! Magdalena Kijewska, Przegląd Czytelnicy Przebudzona to powieść napisana tak sugestywnie, że po jej lekturze zaczniesz zastanawiać się, czy wiesz wszystko o życiu własnym i swoich bliskich. Nie bądź pewny następnego dnia, jeśli nie jesteś pewny swojej przeszłości. Leszek Koźmiński, Kryminalna Piła Róża Lewanowicz wciąż zaskakuje. Wydawałoby się, po finale Porwanej, że już nic nie będzie w stanie zagrozić szczęściu Justyny i Łukasza. A jednak demony przeszłości wgryzają się w ten związek. Każda kolejna strona powieści potrafi przynieść niespodziewane zagrożenia i rozwiązania - ciągle coś się dzieje i nic nie jest oczywiste. Po bardzo mocnym debiucie przychodzi równie dobra kontynuacja - materiał na topowy film akcji. Artur Szczęsny, recenzent literacki Patronaty: Kryminalna Piła, Przegląd Czytelniczy Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Replika
 • miękka
Mniej Więcej
 • Róża Lewanowicz
 • 2015
 • 1
 • 496
 • 205
 • 143
 • *, 978837674-458-2
 • 9788376744582
 • ZCP7D

Recenzje czytelników

Wojna zostaje w sercu

Ocena:
Autor:
Data:
I umyśle. Ciężko się jej pozbyć. Obojętne czy wydarzenia z niej płynące poskutkują zespołem stresu pourazowego, czy zobojętnieniem na cały świat i chęcią powrotu. Niektórzy nie umieją już żyć bez wojny. Bez ludzi, z którymi walczą ramię w ramię, polegając na nich bezgranicznie i mając ich życie na swoich barkach. Z takim ciężarem nie wraca się do zwyczajnej szarości dnia codziennego. Raz uniesiony, chce wracać, by nadawać sens istnieniu ...
Justyna nie umie się odnaleźć w swojej rzeczywistości po ujawnieniu mężowi prawdy o jej porwaniu (pierwsza część przygód bohaterki). Można to też ująć inaczej – jego samcza duma nie pozwoliła mu ogarnąć jej historii i zepsuła wszystko. Pierwsza instynktowa reakcja żołnierza w takiej sytuacji – powrót na wojnę. Czy Justyna będzie bezpieczniejsza w stanie ciągłego zagrożenia bardziej niż w Polsce? Jeśli tak to dlaczego?
Niech Was absolutnie nie zmyli okładka tej książki. Nie ma ona w sobie wiele tej kobiecej zwiewności i „słabości”, którą może sugerować okładka. Gdybym oceniała książkę po okładce, to z pewnością tej bym nie wzięła, uznając ją za nie pasującą do mojego gustu, a tu zonk! „Przebudzenie” to tak naprawdę książka o wojsku pełną parą. Wątek obyczajowy jest tutaj zdecydowanie podporą dla wątku sensacyjnego i to wyszło książce zdecydowanie na dobre (choć autorka twierdzi, że w „Porwanej” było zupełnie na odwrót). Uwielbiam takie książki! Pięknie zobrazowane zachowanie żołnierzy, policjantów z CBŚ, wszystko jak na dobrym serialu lub filmie kryminalnym (aż mi się „Sfora” skojarzyła). Wciągająca akcja, błyskotliwe monologi (sarkazm, czarny humor to jest to!) i bohaterowie, w których znajdziecie swoich znienawidzonych i ulubionych.
Co jeszcze przyciąga uwagę w „Przebudzonej”? Łatwość, z jaką autorka operuje wojskowym językiem (jak sama wspomina w wywiadzie – od zawsze nie miała z tym problemów) sprawia, że książkę czyta się z zapartym tchem, akcja goni akcję, a bohaterowie są Czytelnikowi tak bliscy i rzeczywiści, jak tylko mogą być fikcyjne postaci. Autorka nie karci za nieprzeczytanie pierwszej części – mniej więcej kojarzymy co się wydarzyło i dlaczego, a ponadto wątek zostaje dalej pociągnięty właśnie w „Przebudzonej”. Róża Lewanowicz to oczywiście pseudonim pisarki, która pragnie zachować anonimowość przez korzystanie z wielu źródeł z własnego otoczenia – chciała uniknąć niepotrzebnego zamieszania, które mogłaby wprowadzić lektura takiej książki. I bardzo dobrze – nie ma to jak aura tajemniczości w przypadku takiej książki!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Lepsza najgorsza prawda, niż najsłodsze kłamstwo?

Ocena:
Autor:
Data:
Róża Lewanowicz jest z pochodzenia Dolnoślązaczką. Obecnie mieszka w Warszawie. Z wykształcenia jest polonistką i dziennikarką. W czasie studiów współpracowała z dziennikiem „Wieczór Wrocławia”, lecz później wykonywała wiele rożnych zawodów, od bycia kierownikiem pensjonatu poprzez kontrolera jakości produktów, aż po menagera w fast foodzie. Obecnie pracuje w jednej z warszawskich korporacji. Lubi pisać i szydełkować ...

Justyna i Łukasz – główni bohaterowie „Przebudzonej” muszą poradzić sobie z nową rzeczywistością. W pierwszej części cyklu kobieta zostaje porwana, a na jaw wychodzą skrywane przez nią tajemnice, które w obecnej części wystawiają ich małżeństwo na próbę. Łukasz nie wie czy da radę poradzić sobie z przeszłością Justyny. Sprawa jej porwania toczy się dalej, nieoczekiwanie zmieniając bieg wydarzeń.

Nie mogę uwierzyć, że „Przebudzona” została napisana przez kobietę i to polską autorkę. Gdyby ktoś wyrwał mi okładkę pomyślałabym, że jest to thriller napisany typowo męską ręką. Róża Lewanowicz w umiejętny sposób przenosi czytelnika do świata wojen i polityki, gdzie ufać nie można nikomu, ponieważ wróg czai się tuż za rogiem. Czytanie tej pięciuset stronicowej książki momentami szło mi opornie. Nie mogłam połapać się w gąszczu przeróżnych osób i nazwisk. Może byłoby mi łatwiej gdybym przeczytała pierwszą część. Niestety swoją lekturę zaczęłam od drugiego tomu. Zrozumienie całej akcji nie jest trudne ponieważ w tekst wplecione zostały wspomnienia bohaterki z przygód zawartych w „Porwanej”, gorzej z masą osób w nich uczestniczących. Wartka akcja i ciągle następujące po sobie zmiany całkowicie rekompensują powodujące dyskomfort aspekty.

Główna bohaterka jest w stylu moich ulubionych: niepozorna szara myszka pod której przebraniem znajduje się silna pani komandos. Umie na łopatki powalić niejednego zwalistego mężczyznę, dowodzi grupą operacyjną, w Afganistanie czuje się jak ryba w wodzie i bez problemu potrafi zabić każdego kto zagrozi jej życiu. Ma tylko jedną słabość –męża. Tylko przez niego roni swoje łzy. Łukasz natomiast jest nieświadomym przeszłości swojej żony policjantem. Nie może pogodzić się z tym o czym się o niej dowiedział. Zaczyna być w stosunku do niej opryskliwy, wyalienowany, obcy.

Kwestia małżeństwa Meyerów jest niezwykle ciekawa ponieważ z jednej strony nie warto oszukiwać czy zatajać informacji o sobie w stosunku do kogoś z kim chce się dzielić życie, ale z drugiej strony czy wiedząc o tym, że osoba z którą ma się zamiar związać zabiła kogoś, uczestniczyła w wielu niebezpiecznych akcjach w kraju który nigdy demokratyczny nie będzie i jest silniejsza od mężczyzny, czy w dalszym ciągu chciałby się z nią związać? Justyna w pewnym momencie przyznała, że nie żałuje, iż nie wyjawiła Łukaszowi prawdy ponieważ małżeństwo z nim to najpiękniejsze cztery lata w jej życiu. Ludzie czasem błądzą, ale Bóg nakazał wybaczać. Ślub to nie tylko pusty papierek, to zgoda na trwaniu przy czyimś boku w doli i niedoli. Łukasz szukając z determinacją Justyny dowiódł tego, iż miłość nie zna granic.

„Przebudzona” to połączenie dramatu, thrillerów i sensacji. Polecam ją, ale zdecydowanie nie każdemu. Książka znajdzie fanów wśród osób lubujących się w śledzeniu poczynań policji i wojskowej otoczce. Całość napisana jest w sposób składny i nieskomplikowany, dlatego też czytanie jej nie powinno sprawić najmniejszego problemu. Tajemnice, które wkradły się w fabułę dodatkowo podnoszą atrakcyjność powieści. Piękna szata graficzna dopełnia ogólny wizerunek.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena