Koszyk 0
Opis:
Zapomniana klasyka literatury dziecięcej. Amerykański odpowiednik “Kubusia Puchatka”. Państwo Bean chcieliby wyjechać na wakacje, ale obawiają się pozostawić dobytek w rękach zwierząt. Fryderyk I przyjaciele postanawiają udowodnić właścicielom farmy, że nie mają się czego obawiać. W tym celu zakładają pierwszy w historii zwierzęcy bank I planują ustanowienie republiki. Niestety – niecny dzięcioł wraz z bandą szczurzych opryszków planują podtępnie przejąć władzę.
 • Jaguar
 • twarda
Mniej Więcej
 • Walter. R Brooks
 • 2013
 • 0
 • 278
 • 200
 • 125
 • 97883-7686-1944
 • 9788376861944
 • ZAXN1
 • 4-6 lat, 7-10 lat, 10-13 lat

Recenzje czytelników

Kto obejmie rządy na farmie?

Ocena:
Autor:
Data:
Niedawno miałam okazję przeczytać "Wakacje Fryderyka", książkę będącą pierwszą częścią wielotomowego cyklu opowieści o prosiaczku Fryderyku, którego autorem jest Walter R. Brooks. Człowiek ten zasłynął m.in. jako autor opowiadania, na podstawie którego nakręcono znany chyba wszystkim serial "Koń, który mówi". Historia Fryderyka oraz jego przyjaciół spodobała mi się na tyle, że postanowiłam czym prędzej zapoznać się z drugim tomem, tj " ... Prosiaczek Fryderyk i dzięcioły". Chciałam przekonać się, czy kolejna opowieść o przygodach zwierząt z farmy państwa Beanów ponownie przypadnie mi do gustu. Czy tak było? O tym już za moment.

Ilustracje zamieszczone w książce, tak jak i w przypadku poprzedniej części, zostały wykonane przez Kurta Wiese'a. Choć nie ma ich zbyt dużo, z pewnością w jakimś stopniu wzbogacają i urozmaicają tę książkę. Twarda oprawa z dodatkową obwolutą świadczy o staranności wykonania, dzięki czemu w moich oczach książka już na wstępie bardzo dużo zyskuje.

Ponownie przenosimy się na farmę państwa Bean. Właściciele planują kilkumiesięczną wycieczkę po Europie, ale nie są do końca przekonani, czy mogą powierzyć swoim zwierzętom opiekę nad gospodarstwem. W międzyczasie na farmie pojawia się niespodziewany gość. Jest nim dzięcioł John Quincy pochodzący z Waszyngtonu, gdzie wraz ze swoimi krewnymi mieszka niedaleko Białego Domu. Zwierzęcy mieszkańcy farmy, aby przekonać swoich opiekunów, że są godni zaufania, przystają na pomysł dzięcioła i postanawiają założyć bank, któremu okoliczne zwierzęta będą mogły powierzać swoje oszczędności oraz kosztowności. Kolejnym krokiem ma być utworzenie republiki oraz wybory prezydenta, który odpowiednio kierowałby pracami na gospodarce podczas nieobecności jej właścicieli. Usatysfakcjonowani państwo Bean widząc, jak dzielne i odpowiedzialne są ich zwierzęta, wyjeżdżają w podróż. 
Wkrótce wychodzi na jaw, że John Quincy ma własne plany odnośnie gospodarstwa. Jego pojawienie się na farmie będzie początkiem wielu zmian oraz nieoczekiwanych sytuacji. Co na to Fryderyk i jego przyjaciele? Czy w porę zorientują się w zamiarach dzięcioła? 

Prosiaczek Fryderyk to główna postać w książce. Jest to bardzo mądra i rezolutna świnka. Do czego jest zdolny, mogliśmy się przekonać śledząc wyprawę zwierząt na Florydę opisaną w poprzednim tomie cyklu o jego przygodach. Dla przypomnienia wspomnę jedynie, że jest on powszechnie lubiany i poważany wśród mieszkańców farmy. Jest detektywem, a wolnych chwilach również poetą. Oprócz tego jako jedyne zwierzę na gospodarstwie potrafi zarówno dobrze czytać, jak i pisać. Jest wiernym przyjacielem i za każdym razem stara się służyć pomocą innym zwierzętom. Nie sposób nie polubić tego sympatycznego prosiaczka.

Głównym tematem książki jest walka o władzę na farmie. Autorowi na przykładzie zwierząt doskonale udało się oddać środowisko polityczne, z którym mamy na co dzień do czynienia w prawdziwym życiu. Zwierzęta dadzą prawdziwy popis politycznych zachowań i to zarówno tych poprawnych, jak i nie. Zawiążą się ugrupowania. Będą wprowadzanie postulaty oraz rozporządzenia. Odbędzie się prawdziwa kampania wyborcza wraz z odpowiednio zorganizowanymi wyborami. Nie obędzie się bez oszustw, przekupstw i wszelkiego rodzaju przekrętów. Jak w życiu. Po trupach do celu. Niektóre ze zwierząt będą gotowe zrobić wszystko, byle tylko ich kandydat zwyciężył i został prezydentem na farmie. A wszystko to okraszone będzie dowcipem, dzięki czemu wielokrotnie uśmiejemy się podczas lektury. 

Oprócz wątku politycznego, młody czytelnik dzięki lekturze książki dowie się co nieco o tym, w jaki sposób prosperuje bank. Jak się go zakłada, kto wchodzi w skład zarządu oraz jakie obowiązki ciążą na poszczególnych jego członkach. Tu również zobaczy, że nie zawsze rządzący bankiem postępują uczciwie, wielokrotnie naginając prawo do własnych celów. 

"Prosiaczek Fryderyk i dzięcioły" to udana kontynuacja "Wakacji Fryderyka". Przyznać muszę, że ta historia spodobała mi się o wiele bardziej niż poprzednia. Była po prostu ciekawsza. Z zainteresowaniem śledziłam poczynania zwierząt na farmie, ich wzloty i upadki, a także toczącą się walkę o przejęcie władzy w gospodarstwie. Miło spędziłam czas podczas lektury. Książkę przeczytałam bardzo szybko zapewne za sprawą bardzo przystępnego języka, jakim została ona napisana. Jestem pewna, że książka spodoba się nie jednemu młodemu czytelnikowi, który z zapałem będzie śledził losy zwierzęcych przyjaciół oraz ich walkę o utrzymanie porządku podczas nieobecności państwa Bean na farmie. 

Moja ocena: 5/6
recenzja z mego bloga: http://magicznyswiatksiazek.blogspot.com/2013/05/228-prosiaczek-fryderyk-i-dziecioy.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Prosiaczek Fryderyk i dzięcioły

Ocena:
Autor:
Data:
,,Prosiaczek Fryderyk i dzięcioły” to drugi z 26 tomów najważniejszej serii stworzonej przez autora. Pierwszy tom nie do końca mnie zachwycił, jednak byłam ciekawa, jak potoczą się dalsze losy prosiaczka. Już teraz mogę powiedzieć, że ta część podniosła poprzeczkę, podobała mi się o wiele bardziej, niż poprzednia.
Państwo Beanowie postanowili wyjechać na wakacje. Gospodarz nie był jednak przekonany, czy mógł pozostawić swoje posiadłości pod opieką samych zwierząt ... Nie zawsze mógł na nie liczyć, jednak mieszkańcy postanowili zrobić wszystko, aby ułatwić mu wyjazd. Postanowili także założyć bank, w którym mogliby gromadzić oszczędności. Pomógł im w tym dzięcioł, który stał się jego właścicielem. Czy założenie tej instytucji było dobrą decyzją?
Jak już wspominałam wcześniej ta część mi się spodobała. Po niezbyt udanym pierwszym kontakcie z twórczością pisarza miałam nadzieję, że poziom czytanej powieści się podniesie i że będę czuła się usatysfakcjonowana. Tak też się stało i nie żałuję, że postanowiłam zapoznać się z tą pozycją.
Autor posługiwał się językiem prostym, akcja także toczyła się dość szybko, było kilka przewidywalnych momentów, jednak dodawały one tylko uroku czytanej przeze mnie powieści.
Każde oznaczenie rozdziału dodatkowo zostało podkreślone czarno-białą fotografią. Bardzo ciekawy pomysł, wcześniej tego nie było, a szkoda. Mogłoby to jeszcze bardziej uatrakcyjnić czytaną pozycję.
Seria składa się z 26-tomów. Jest to dość sporo, jednak biorąc pod uwagę to, że poziom pisarski się poprawia z pewnością będę kontynuowała moją przygodę z twórczością tego autora.
Książki dopiero po latach ukazały się na polskim rynku. Podczas ich czytania musimy także zdawać sobie sprawę z tego, że zostały napisane wiele lat temu, gdzie panowały inne realia. Dlatego może też pierwsza część tak mnie nie zachwyciła. Podczas czytania tej pozycji przywykłam już do stylu autora i czuję się zadowolona z wyboru czytanej książki.
Przygody Fryderyka porównywane są z historiami Kubusia Puchatka. Czy jest w tym choć cień prawdy? Przekonajcie się sami, gdyż myślę, że warto!
,,Prosiaczek Fryderyk i dzięcioły” to opowieść, która powinna przypaść do gustu nie tylko najmłodszym czytelnikom. Nieco starsi powinni także czuć się usatysfakcjonowani. Ja osobiście nie żałuję, że postanowiłam zapoznać się z tą pozycją.
Moja ocena : 7/10
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena