Koszyk 0

Profesorowa Zofia Szczupaczyńska powraca... rozmowa z Jackiem Dehnelem i Piotrem Tarczyńskim

Zofia Szczupaczyńska, stateczna krakowska matrona i żona profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, zasłynęła nie tylko z niezwykłego upodobania do grzebania w życiu bliźnich, ale i z sukcesów w tropieniu przestępców w powieści kryminalnej „Tajemnica Domu Helclów”. Zachęcona powodzeniem kontynuuje swą detektywistyczną działalność. Opisuje ją - jak i poprzednio - Maryla Szymiczkowa w książce "Rozdarta zasłona".

Pod nazwiskim Maryli Szymiczkowej ukrywają się Jacek Dehnel i Piotr Tarczyński. A co tym razem wydarzyło się w statecznym Krakowie końca XIX wieku? Pod willą Rożnowskich zgromadził się wielki tłum – Wisła wyrzuciła na brzeg zwłoki młodej dziewczyny. Zofia Szczupaczyńska zajmuje się całym domem, mając do dyspozycji zaledwie jedną służącą! Wie jednak, że jej obywatelskim obowiązkiem jest pomóc w znalezieniu mordercy, nawet jeśli będzie zmuszona złamać większość zasad statecznej matrony. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy uda jej się zedrzeć zasłonę skrywającą mroczne oblicze Krakowa 1895 roku, sięgnij po książkę. Zauroczy Cię nie tylko kryminalny wątek, ale również realia i atmosfera galicyjskiego Krakowa, niestandardowy dowcip i stylizowany język oraz odwołania do dam literatury polskiej i światowej - Gabrieli Zapolskiej i Agaty Christie. Fantastyczna i inteligentna zabawa!

Profesorowa Zofia Szczupaczyńska powraca w wielkim stylu. Z czym musi borykać się ta krakowska mieszczka w „Rozdartej zasłonie”, drugiej już powieści o jej przygodach?

JD: Tym razem zbrodnia uderza blisko, ginie bowiem służąca profesorostwa, Karolcia – a Zofia, z pomocą wiernej Franciszki, angażuje się w śledztwo, lawirując pomiędzy policją a sądami. Tym razem jednak będzie musiała zapuścić się na tereny, w których dama nie bywa: Kazimierz i Dębniki, a także poznać środowiska, których istnienia nawet nie podejrzewała. A przynajmniej starała się je ignorować.

Dlaczego Kraków? Dlaczego na miejsce akcji Waszej wspólnej serii książek wybraliście to miasto, a nie np. Warszawę, w której mieszkacie od wielu lat?

JD: Wszystko wzięło się z pomysłu Piotra, a to jego rodzinne miasto. Wydawało mu się – błędnie skądinąd – że są kryminały retro o Wrocławiu, Warszawie, Lublinie, a nikt nigdy nie napisał takiego o Krakowie przełomu XIX i XX wieku, który jest przecież znakomicie umocowany w naszej zbiorowej pamięci.

PT: To nie było tak, że chcieliśmy napisać kryminał retro i ostatecznie zdecydowaliśmy się na Kraków, ale od razu narodził się pomysł bohaterki, miejsca i epoki.

Czy istnieje jeden pierwowzór Waszej bohaterki, czy jest ona bardziej mieszanką kilku znanych Wam charakterów?

JD: Pierwowzorem była Aniela Dulska ze sztuki Zapolskiej. I taka Szczupaczyńska byłaby znacznie mniej sympatyczna, ale tak się złożyło, że zaczęliśmy stopniowo dodawać do niej rozmaite cechy, powiedzonka, zachowania znanych nam i miłych osób, przez co nie tylko łatwiej ją polubić czytelnikom, ale i sami poczuliśmy do niej więcej sympatii.

PT: Przez uczciwość należy dodać, że ma też trochę naszych własnych cech.

Jaki macie system pracy nad książkami? Jak pisze się je we dwójkę?

JD: Nie wiem, jak komu, ale nam całkiem dobrze. Najpierw Piotr wybiera dokładny czas akcji danego tomu, żebyśmy mogli zawrzeć ciekawe wydarzenia historyczne, potem wybieramy miejsce, ciekawe postaci, i tak dalej, wreszcie: samą zbrodnię i intrygę główną. Potem wypisujemy wszystkie wydarzenia na małych karteczkach, rozkładamy je na stole i zaczynamy nimi manipulować, układać z nich fabułę. W jednej kolumnie są wydarzenia historyczne, nieruchome, a w dwóch pozostałych akcja główna i wszystkie akcje poboczne.

PT: Po ułożeniu karteczek, podzieleniu ich na sceny i rozdziały, spisujemy konspekt. A potem idziemy kolejno, rozdział po rozdziale: dzielimy sceny, piszemy, scalamy je, przechodzimy do następnego rozdziału.

 Jeśli mielibyście jednym zdaniem zachęcić czytelnika do przeczytania „Rozdartej zasłony”, co byście mu powiedzieli?

PT: Czytajcież!

Czy profesorowa Szczupaczyńska zyskała nowe umiejętności detektywistyczne od ostatniego śledztwa? A jeśli tak, to jakie?

JD: Na pewno zyskała pewną renomę dzięki rozwikłaniu sprawy morderstw w Domu Helclów; krakowscy śledczy i policjanci wiedzą, z kim mają do czynienia – ale nie znaczy to, że każdy w mieście zdaje sobie sprawę z jej specjalności. W końcu postanowiła ukrywać swoją działalność przed Ignacym. Natomiast nieustannie się dokształca, czyta fachowe opracowania i wie na przykład o wymyślonej przez Bertillona antropometrii oraz identyfikowaniu podejrzanych przy pomocy fotografii.

Wielu czytelników (co widać w recenzjach i opiniach w Internecie) uważa, że „Rozdarta zasłona” jest lepsza od „Tajemnicy Domu Helclów”. Jakie jest Wasze zdanie? Czy tę drugą część pisało się Wam przyjemniej?

JD: Też tak sądzimy; pierwszy tom był pisany jako eksperyment literacki, jednak od początku braliśmy pod uwagę, że może pociągniemy serię dalej, stąd też długa „rozbiegówka” - Szczupaczyńska musiała się dopiero przekonać, że to, co ją w życiu ekscytuje, to rozwiązywanie zagadek.

PT: W drugim tomie jesteśmy już in medias res: nie musimy wyjaśniać czytelnikowi, kim jest Ignacy ani Zofia, jak wygląda ich małżeństwo, czemu Franciszka pomaga chlebodawczyni niby Watson, i tak dalej. Jest tu, można powiedzieć, większy procent zagadki w zagadce.

Co czytacie prywatnie? Lubicie kryminały?

PT, JD: Czytamy jednak głównie literaturę niegatunkową – naukową i piękną, Piotr pewnie więcej tej pierwszej, Jacek – drugiej.

Jaka jest Waszym zdaniem największa zaleta Krakowa?

JD: Ówczesnego? Kapitał ludzki. Ze względu na specyficzną sytuację zaborów dawna stolica stała się stolicą kulturową nieistniejącej Polski – w niewielkim stosunkowo mieście, niebędącym przecież nawet stolicą Galicji, nagromadziło się mnóstwo postaci istotnych dla naszej historii, sztuki, literatury.

PT: To fenomenalny zasób fascynujących bohaterów literackich, takich jak Boy-Żeleński, Wyspiański, czy Stanisław Teofil Kurkiewicz, pionier seksuologii, a przy tym obsesjonat.

Jakie powieści były dla Was inspiracją do stworzenia serii o przygodach profesorowej Szczupaczyńskiej?

JD: Z pewnością klasyczne teksty Agathy Christie, choć zrobiliśmy sobie też „wakacje z kryminałem” i przeczytaliśmy cały stos książek różnych autorów, w różnych stylach i poetykach.

PT: Natomiast oba tomy są jednak w sporej kontrze do cyklu, który rozpoczął w Polsce modę na kryminały retro, to jest do przygód Eberharda Mocka; w naszym Krakowie nikt nikomu nie zaszywa w oku kłębowiska traszek, ani nie układa misternych wzorów z odciętych palców, ani nie rozwiesza jelit na Plantach.

I wreszcie ostatnie pytanie. Czy będzie kolejna część przygód profesorowej Szczupaczyńskiej?

PT: Na razie mamy pomysły na dwa kolejne tomy, oba dziejące się na przełomie wieków, jeden tuż przed, drugi tuż po, ale co z tego będzie, to czas pokaże.

Rozmawiał(a): Magda Kaczyńska

Piąty beatles 1 Piąty beatles Mariusz Czubaj
29,27 34,99
Rabat 16% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Wampir 1 Wampir Wojciech Chmielarz
29,20 34,90
Rabat 16% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Czytanie z kości 1 Czytanie z kości Jakub Szamałek
29,20 34,90
Rabat 16% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Doktor Jekyll i pan Hyde 1 Doktor Jekyll i pan Hyde Robert Louis Stevenson
9,84 11,90
Rabat 17% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Festiwal Nowość 1 Festiwal Andrzej Dziurawiec
31,19 39,99
Rabat 22% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Cena wolności 1 Cena wolności K.J. Howe
28,78 36,90
Rabat 22% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Szóste okno Nowość 1 Szóste okno Rachel Abbott
31,12 39,90
Rabat 22% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Ofiara w środku zimy 1 Ofiara w środku zimy Mons Kallentoft
33,38 39,90
Rabat 16% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Pamiętniki wampirów. Księga 3. Dusze cieni 1 Pamiętniki wampirów. Księga 3. Dusze cieni L.J. Smith
29,95 35,80
Rabat 16% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Erynie 1 Erynie Marek Krajewski
27,52 32,90
Rabat 16% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Tajemniczy uśmiech 1 Tajemniczy uśmiech Nicci French
27,52 32,90
Rabat 16% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Zakopane. Osiem deszczowych dni 1 Zakopane. Osiem deszczowych dni Jacek Rębacz
24,18 28,90
Rabat 16% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Z piekła rodem 1 Z piekła rodem Jim Thompson
19,24 23,00
Rabat 16% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Przepustka do raju 1 Przepustka do raju Dariusz Kaźmierczak
26,77 32,00
Rabat 16% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Zapisane w wodzie Nowość 1 Zapisane w wodzie Paula Hawkins
35,06 36,90
Rabat 5% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Pragnienie 1 Pragnienie Jo Nesbo
37,91 39,90
Rabat 5% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
13 powodów 1 13 powodów Jay Asher
26,93 35,90
Rabat 25% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Za zamkniętymi drzwiami Polecamy 1 Za zamkniętymi drzwiami B.A.Paris
31,26 32,90
Rabat 5% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Inwigilacja Polecamy 1 Inwigilacja Remigiusz Mróz
37,91 39,90
Rabat 5% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Immunitet 1 Immunitet Remigiusz Mróz
35,06 36,90
Rabat 5% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Życie na wynos Polecamy 1 Życie na wynos Olga Rudnicka
31,35 33,00
Rabat 5% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Chemik Polecamy 1 Chemik Stephenie Meyer
37,91 39,90
Rabat 5% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Kluczowy świadek Nowość 1 Kluczowy świadek Jorn Lier Horst
29,99 39,99
Rabat 25% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Oszukana 1 Oszukana Charlotte Link
37,05 39,00
Rabat 5% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Rewizja 1 Rewizja Remigiusz Mróz
35,06 36,90
Rabat 5% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Sztorm 1 Sztorm Clive Cussler Graham Brown
7,49 9,99
Rabat 25% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Sprawa Niny Frank 1 Sprawa Niny Frank Katarzyna Bonda
11,18 14,90
Rabat 25% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni