Koszyk 0
Opis:
Alex ma dość: lekarzy, szpitali, kolejnych bezskutecznych terapii. Chciałaby uciec, skończyć z tym wszystkim - w miejscu,które kiedyś tak kochała. W lasach Michigan, gdzie ojciec zabierał ją na długie wędrówki. Ale teraz nie ma przy niej ojca, i już nigdy nie będzie. A Alex jest tu nie po to, by podziwiać piękno świata. Świata, który nagle zmienia się w jednej sekundzie. Oślepiający rozbłysk przeszywa niebo, na ziemię spada deszcz martwych ptaków, cała elektronika przestaje działać ... spotkany przed chwilą mężczyzna leży martwy w kałuży krwi, a Alex odzyskuje węch i smak - zmysły, które odebrała jej choroba... Lecz to dopiero początek. Nic nie jest już takie jak dawniej. I nikt - z tych nielicznych, którzy przeżyli - nie jest już taki jak dawniej. Żeby przetrwać w nowym pogrążonym w chaosie świecie, Alex, Tom - młody żołnierz z Afganistanu, i Ellie - zbuntowana ośmiolatka, wyruszają w niebezpieczną wędrówkę w poszukiwaniu ludzi i ostatnich enklaw cywilizacji... Niesamowita opowieść o przetrwaniu w spustoszonym świecie - po prostu musisz przeczytać! Michael Grant, autor Gone i BZRK. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Amber
 • miękka
Mniej Więcej
 • Ilsa J. Bick
 • 2012
 • 1
 • 432
 • 205
 • 130
 • 9788324142903
 • 9788324142903
 • ZAKPB
 • 17-99 lat

Recenzje czytelników

Świat, który przeraża, ale w równym stopniu fascynuje...

Ocena:
Autor:
Data:
"Bez zmysłu węchu wspomnienia wypadają jak monety z rozdartej kieszeni, aż wreszcie przeszłość obraca się w proch (...)."*

Ilsa J. Bick to były major Sił Powietrznych USA, psychiatra dziecięcy, autorka wielu książek i laureatka licznych nagród. "Prochy" są pierwszym tomem młodzieżowej trylogii, gdzie autorka raczy czytelników brutalną fabułą i wizją dość realistycznego świata, jaki może spotkać nas w przyszłości.

Życie Alex ma wyznaczony termin ważności ... Rak odebrał już jej zmysł węchu i smaku. Nie przypuszczała, że razem z ich brakiem zaczną blaknąć także wspomnienia, gdyż nic ich już nie pobudza. Już nie może sobie przypomnieć, jak wyglądali jej rodzice. Nie pamięta ich głosów. Nawet tego, jak razem spędzali czas. Wszystko to odeszło razem z węchem. Teraz pozostały jej tylko prochy obojga rodziców oraz oczekiwanie końca. Co jednak, jeśli koniec okaże się początkiem i szansą? Jeśli jeden wybuch przywróci ci nagle utracone zmysły i wspomnienia, jednak zabierze świat, jaki do tej pory się znało. Koniec jest tutaj początkiem, a początek końcem.

Siedemnastoletnia Alex w ciągu jednego oślepiającego rozbłysku światła i przeszywającego bólu głowy, odzyskuje to co wcześniej utraciła, jednak tym samym musi pożegnać się ze światem, jaki do tej pory znała. Nikt nie jest pewien co tak naprawdę się wydarzyło w ciągu tych kilkunastu sekund, ale martwe ptaki spadające z nieba, jelenie popełniające samobójstwo i powrót utraconych, z powodu raka, zmysłów nie wróżą nic dobrego. Do tego większość nastolatków zmieniła się w... bezlitosne, żądne krwi i ludzkiego ciała potwory. Wszelka elektronika przestaje działać, ludzie starsi poumierali, a Ci, którzy pozostali przy życiu zmienili się. Alex, wraz ze spotkanymi na swojej drodze: ośmioletnią Ellie i młodym żołnierzem, Tomem, starają się odnaleźć innych, którzy ocaleli, a przy tym zachować własne życie. Nie jest to łatwe zadanie.

Czy Alex pokona napotkane na swojej drodze trudności? Czy jej serce będzie głośniejsze od rozsądku? Co doprowadziło do tajemniczego wybuchu, który przywrócił jej utracone zmysły? Czy potwór w jej głowie nadal istnieje, aby w końcu się upomnieć o jej życie? Oraz jakie tajemnice skrywa miasteczko Rule, w którym żyje część ocalałych ludzi? Czy poznane tam osoby będą sojusznikami, czy wrogami? A może wszystko zależy od obranych celów? Przekonajcie się.

Autorka wykreowała brutalny świat, pełen niebezpieczeństw i okrucieństwa. Świat, w którym przetrwanie staje się największym priorytetem, nawet kiedy trzeba zabić tych, których się kocha. Momentami ten chłodny i obrazowy opis kanibalizmu przyprawiał mnie o mdłości. Nie było to moje pierwsze spotkanie w literaturze z istotami podobnymi do zombie, jednak zdecydowanie należało do tych... obrzydliwszych. Pisarka nie łagodziła słowami sytuacji brutalnych i niesmacznych, chociaż to zdecydowanie zbyt gładkie określenie. Pokazywała świat takim, jakim widzieli go bohaterowie, przez co wydawał się on jeszcze bardziej rzeczywisty.

"Prochy" czyta się szybko i łatwo. Autorka potrafi czarować słowem i wywoływać w głowie czytelnika obrazy opisywanego świata. Pokazuje, że zna się nie tylko na broni, ale także ludzkiej psychice. Porusza tematy związane z dorastaniem, odnajdywaniem w sobie siły i determinacji oraz te, dotyczące miłości i oddania. Główna bohaterka jest człowiekiem z krwi i kości. Ma swoje lepsze i gorsze dni; często nachodzą ją wątpliwości, jednak nie poddaje się łatwo i kurczowo trzyma się nadziei, która momentami jako jedyna umożliwiała jej normalne funkcjonowanie. Takiej bohaterki nie sposób nie polubić.

Książka ta jest niesamowita, chociaż momentami równie przerażająca. Bardzo się cieszę, że ją przeczytałam i z niecierpliwością czekam na tom drugi. Jestem ciekawa co autorka przyszykuje dla nas i dla bohaterów. Zakończenie "Prochów" pozostawiło mnie siedzącą bez tchu, zatem oby następna część ukazała się u nas szybko, gdyż nie wiem czy długo w tej niewiedzy wytrzymam :) POLECAM!

"Kto nie walczy, umiera."*

____
* Ilsa J. Bick Prochy, Amber, Warszawa 2012, str. 19
* Tamże, str. 316
~http://ruczek.blogspot.com/~
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

"Przeszłość jest wiatrem popiołów..."*

Ocena:
Autor:
Data:
Znane wszystkim "Igrzyska śmierci" wywołały swego rodzaju przełom i wysyp igrzyskopodobnych powieści. Literatura dystopijna/ antyutopijna/ postapokaliptyczna (niepotrzebne skreślić) rozkwitła podobnie jak niedawno paranormal romance za sprawą "Zmierzchu". Nie powiem, ze jest mi źle z tego powodu, bo tego typu lektury niesamowicie przypadły mi do gustu. Jednak ten "wysyp" wiąże się też z tym, że trzeba naprawdę uważać ... by nie wpaść w pułapkę i nie kupić przereklamowanego bubla z etykietką "Podobne do Igrzysk śmierci". Dlatego trochę się obawiałam zanim kupiłam "Prochy" a brak recenzji w internecie nie ułatwiał wcale decyzji. W końcu jednak dałam się skusić i jestem bardzo dumna z tej decyzji. Teraz będę namawiać do tego również Was.

Główną bohaterką powieści jest siedemnastoletnia Alex. Dziewczynę poznajemy w najtrudniejszym momencie jej życia, kiedy to postanawia uciec. Nie jest to jednak wynik buntu młodzieńczego tylko przemyślana decyzja. Alexandrze nie pozostało bowiem wiele czasu, guz mózgu to dawno wydany wyrok śmierci, który odebrał jej wiele- węch, smak, wspomnienia- a chce zabrać teraz również życie. Dlatego dziewczyna postanawia jeszcze raz odwiedzić miejsce gdzie spędzała wakacje z rodzicami. Wyrusza na samotną wyprawę w góry, lecz sama nie jest do końca pewna czy chce się tam pożegnać z tragicznie zmarłymi rodzicami, rozsypując ich prochy, czy z samą sobą i swoim nieuchronnie gasnącym życiem. Lecz jak się wkrótce okaże nie będzie jej to dane...

W górach dziewczyna poznaje Jacka- staruszka, który podobnie jak ona, podróżuje ze zbuntowaną ośmioletnią wnuczką Ellie. Po chwili jednak dochodzi do zdarzenia, które wywraca życie Alex do góry nogami. Niebo przeszywa oślepiające elektrouderzenie, wywołujące okropny ból. Cała elektronika wysiada, zwierzęta padają trupem, poznany mężczyzna leży martwy w kałuży krwi a Alex z ogromnym zdziwieniem odkrywa, że odzyskała zmysły zabrane przez chorobę, a jeden wręcz niepokojąca się wyostrzył... Przerażona dziewczyna musi jednak szybko otrząsnąć się z szoku, gdyż na horyzoncie pojawia się nowe zagrożenie. Elektroudeżenie zmieniło nie tylko jej mózg. Wkrótce odkrywa, że ludzie w jej wieku zmienili się w bezmyślne maszyny do zabijania. Chcąc przetrwać Alex, Ellie i Tom- młody żołnierz z Afganistanu, który uratował je przed atakiem- muszą wyruszyć w niebezpieczną podróż w poszukiwaniu ostatnich ostoi cywilizacji. Jednak szybko przekonają się, że nie tylko chordy przemienionych dzieciaków czyhają na ich życie. Bo to człowiek jest najniebezpieczniejszą bestią...

Na okładce dumny tytuł głosi: Jedna z najlepszych powieści w duchu Igrzysk śmierci.Czy się z tym zgadzam? Hmm Niekoniecznie. Książka jest dobra, a nawet bardzo dobra, ale opisuje wizję świata bezpośrednio po jako takiej apokalipsie. Podobnie jak Igrzyska jest to literatura z gatunku "co by było gdyby?..." jednak różnica jest taka, że w powieści Collins poznajemy całkowicie dystopijny świat a w "Prochach" jesteśmy świadkami rodzenia się tego świata i nowego porządku.

Jeśli mam szukać podobieństw, to z pewnością zaliczę do nich bohaterkę. Podobnie jak Katniss, Alex zwyczajną dziewczyną która została zmuszona, by walczyć o przetrwanie w świecie, gdzie wszyscy chcą ją widzieć martwą. Strasznie polubiłam jej postać, głównie za autentyczność i szczerość. Alex niczego nie udaje, nie zachowuje się jak księżniczka Xena czy inna żółwica ninja, nie boi się pokazać swego strachu, lecz uczy się go przezwyciężać i mimo wszystko walczy i wykazuje się niebywałą odwagą. Robi wszystko by przetrwać.

W zasadzie każdy z naszych bohaterów zasługuje na osobny akapit, ale komu chciałoby się to wszystko czytać. Mamy Ellie- zbuntowaną, porywczą dziewczynkę, która zmaga się z pewną stratą, oraz Toma- żołnierza, który wiele przeszedł na misji- więcej niż chciałby powiedzieć, cierpiącego na bezsenność i skrywającego pewne sekrety. Tak się jednak składa, że sekrety ma każdy bohater tej książki. I nie tylko bohater. Tajemnice piętrzą się tu i niepokoją aż do samego zakończenia.

Wielu z Was może zrazić motyw zombie użyty w tej książce, jednak nie bez powodu użyłam tego słowa po raz pierwszy. W książce jednak nie bez powodu użyłam tego słowa po raz pierwszy, w książce pojawia się ono może ze dwa razy .Są za to "odmóżdżone dzieciaki" co dużo bardziej mi się podobało! I trzeba dodać, że nie są tak do końca odmóżdżone, a przed przemianą nie były trupami więc można je bez problemu zabić i nie paradują po mieście bez połowy twarzy. Motyw jest więc zmodyfikowany i choć jest się czego bać, to nie należy się tak do końca zrażać.

Książka może poszczycić się płynną narracją, która nie nuży i cały czas trzyma równy poziom. Fabuła jest bardzo przemyślana i pełna zawiłości. Tu należy się ogromny szacunek autorce, która nie preferuje prostych rozwiązań. Na wszystkim co opisała doskonale się zna i nie mydli nam oczu odpowiedziami w stylu "bo tak". Bohaterowie zadają pytania i szukają odpowiedzi, i to takich logicznych. Nie uświadczycie tu magii- wszystko co wydaje się nierzeczywiste zostało naukowo udowodnione. No może oprócz zombie... Ale tu też są naukowe teorie. Historia jest bardzo brutalna. Autorka nie boi się krzywdzić swoich bohaterów i wprowadzać niespodziewane zwroty akcji. Pracowała w wojsku i jako psycholog co widać w książce. jestem pewna, że akcja nie raz was zaskoczy.

"Prochy" to oprócz wartkiej akcji, potężny ładunek emocji. Niejednokrotnie czułam wzruszenie losami bohaterów, ale też przerażenie ich położeniem. Niesamowicie wczułam się w historię postaci i bardzo im kibicowałam. Tym bardziej miałam ochotę płakać kiedy... Nie, tego musicie dowiedzieć się sami. Gorąco zachęcam do przeczytania tej świetnej książki. Jeśli macie wrażenie, że to już było to się mylicie- na pewno niejednokrotnie zostaniecie zaskoczeni. Dreszcz przerażenia gwarantowany. Ta książka pożre was żywcem!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena