Koszyk 0
Opis:
Chcielibyśmy jasno stwierdzić, że nie zamierzamy obwiniać narodu niemieckiego. Gdyby szerokie rzesze narodu niemieckiego chętnie przyjęły program partii narodowosocjalistycznej, niepotrzebne byłyby SA, niepotrzebne byłyby również obozy koncentracyjne i gestapo.Robert H. Jackson, główny oskarżyciel amerykańskiProces największych zbrodniarzy Trzeciej Rzeszy, trwający od 20 listopada 1945 roku do 1 paź ... dziernika 1946 roku w Norymberdze przed Międzynarodowym Trybunałem Wojskowym, opierał się na zastosowanej po raz pierwszy zasadzie odpowiedzialności polityków i dowódców wojskowych za zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciw ludzkości. Alianci, którzy pokonali Hitlera i podległe mu organizacje w wyniku potężnego starcia zbrojnego, przygotowali na moment kapitulacji listy z nazwiskami miliona poszukiwanych osób. Spośród owego miliona dwadzieścia jeden osób znalazło się w końcu na ławie oskarżonych w głównym procesie. Kilku innym udało się ujść przed rozprawą: albo popełniły samobójstwo, albo z innych jeszcze powodów były poza zasięgiem międzynarodowego trybunału.Głośna, klasyczna już książka Joe J. Heydeckera i Johannesa Leeba prezentuje tło procesu i przywołuje atmosferę tamtych lat, zawiera także zeznania oskarżonych i świadków oraz sentencje wyroków. W tym kolejnym polskim wydaniu znalazły się usuwane przed laty przez komunistyczną cenzurę fragmenty dotyczące paktu Hitlera ze Stalinem oraz zbrodni katyńskiej. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • RM
 • miękka
Mniej Więcej
 • Johannes Leeb, Joe J. Heydecker
 • 2015
 • 1
 • 662
 • 213
 • 160
 • *, 978837773-336-3
 • 9788377733363
 • ZCZ62

Recenzje czytelników

Polecam.

Ocena:
Autor:
Data:
Książka Joe J. Heydeckera i Johannesa Leeba prezentuje tło procesu i w mistrzowski sposób przywołuje atmosferę tamtych lat, zawiera także zeznania oskarżonych i świadków oraz sentencje wyroków.
Heydecker był obecny w trakcie wszystkich procesów, jako korespondent radia i prasy, stąd jego relacja zawarta w treści książki, jest tak cenna.
Autorzy nie tylko relacjonują cały proces, kreślą tło wydarzeń, ale także dowodzą zasadności jego przeprowadzenia ... konieczności choćby tak niedoskonałego rozliczenia zbrodni hitlerowskich. Efektem ich pracy jest rzeczowe i niezwykle wymowne studium zbrodni o niewyobrażalnego okrucieństwa, jakiego dopuścili się zbrodniarze hitlerowscy. Ukazana jest także chora i zbrodnicza polityka ludzi z bliskiego kręgu Hitlera.
Całość jest niezwykle wymowna, przemawia do każdego czytelnika. Książka porusza tym bardziej, iż jest to sucha relacja, prezentacja dokumentów dot. procesów i hitlerowskich zbrodni. Brak w książce beletrystycznych wstawek, brak komentarzy. Mamy tylko suchą, niewyobrażalnie poruszającą dokumentację ludzkiego okrucieństwa. Z tego też powodu książkę podczytywałem fragmentami przez ostatnie kilka tygodni.
Polecam. Każdy powinien zaznajomić się z tą pozycją - ku przestrodze co może się bardzo łatwo stać, jeżeli nie zapanujemy nad wieloma trendami, dążeniami, odłamami pseudo politycznymi, ku pamięci, ku docenieniu tego co mamy.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena