Koszyk 0
Opis:
Debiutancka powieść autorki wielkiego bestselleru Wszystko, co lśni. Prowokująca i ambitna. W mieście wybuchł skandal obyczajowy – nauczyciel liceum muzycznego miał kontakty seksualne z nieletnią uczennicą. Główna postać w powieści, nauczycielka saksofonu, przygląda się swojej klasie, przyjaciółkom ofiary, które wyrażają oburzenie seksualnym skandalem, ale zarazem bardzo chętnie ... z zaciekawieniem i zazdrością, śledzą każdy jego detal… Z liceum sąsiaduje szkoła teatralna. Jej uczniowie postanawiają na zaliczenie odegrać sztukę, której tematem jest ten skandal. Wytyczenie granic między sztuką, dramatem scenicznym a światem realnym z jego życiowymi dramatami wzbudza jeszcze większe emocje, gdy młody student szkoły aktorskiej dowiaduje się, że molestowaną uczennicą jest młodsza siostra jego również nieletniej dziewczyny. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Eleanor Catton
  • 2015
  • 1
  • 384
  • 213
  • 157
  • *, 9788308-06049-0
  • 9788308060490
  • ZCW8M

Recenzje czytelników

Próba

Ocena:
Autor:
Data:
Byłam bardzo ciekawa twórczości Eleanor Catton, bo słyszałam same dobre opinie o autorce. W moje ręce trafiła jej debiutancka powieść i właściwie czyta się ją bardzo szybko, ale sam opis z tyłu książki chyba nie ma z nią aż tak wiele wspólnego, a przynajmniej spodziewałam się czegoś innego.

W szkole muzycznej wybucha skandal, nauczyciel miał romans z uczennicą. Od razu zostają powzięte odpowiednie kroki, pan Saladin pożegnał się z posadą, wokół Victorii krążą różne plotki ... ale dziewczyna jest wspierana przez rodzinę. Szkoła organizuje spotkania z psychologiem dla reszty uczniów żeby ich uchronić przed czyhającymi z każdej strony niebezpieczeństwami. Studenci pierwszego roku aktorstwa mają za zadanie wystawić przedstawienie, którego treści nawet wykładowcy nie znają. Za cel obrali sobie skandal z sąsiadującej szkoły, tylko czy to dobry pomysł?

Właściwie spodziewałam się, że książka w dużej mierze będzie poświęcona skandalowi, o którym mowa w opisie, sądziłam, że cały romans nauczyciela z uczennicą, to jak później sytuacja się rozwinęła będzie dużo bardziej rozwinięte. Okazało się, że niewiele było o tej sprawie w książce. Całość dotyczyła bardziej szeroko pojętej seksualności, o związku kobiety z mężczyzną, a także kobiety z kobietą. Gdybym się chciała przyczepić mogłabym powiedzieć, że wolałabym czytać o akcji rozwijającej się po skandalu, ale właściwie nie za bardzo się mogę do tego przyczepić. Styl jakim posługuje się autorka ma w sobie coś takiego, że mam wrażenie, że nawet jakby to była instrukcja czegoś to byłaby w taki sposób opisana, iż nie mogłabym się od niej oderwać.

Wszystko w powieści wydaje się do siebie pasować, każdy wątek i poruszany temat komponują się ze sobą doskonale i uzupełniają wzajemnie. Nawet okładka, choć minimalistyczna, ma wiele wspólnego z treścią, przywodząca kartkę z notatnika i motywy kart do gry, które również mają swój udział w powieści.

Niestety powieść pozostawia pewien niedosyt. Autorka tak właściwie niczego nie wyjaśnia, nie wiadomo czy romans między uczennicą a nauczycielem był wymuszony przez dorosłego na nastolatce, czy może jednak za obopólną zgodą. To samo było z sytuacjami, które wynikły między innymi bohaterami, nie wiadomo jak to się dalej między nimi potoczyło, co wynikło z ich relacji. Pozostało zbyt wiele kwestii, które nie były wyjaśnione i chyba tego najbardziej mi brakowało.

Niezaprzeczalnie Eleanor Catton ma talent do pisania i potrafi zaciekawić nawet jeśli treść nie do końca jest tym czego się oczekiwało. Próba to powieść dla każdego, kto ma ochotę poznać twórczość autorki.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Próba

Ocena:
Autor:
Data:
Po tym jak Eleanor Catton otrzymała nagrodę Bookera za książkę ,,Wszystko, co lśni", jako najmłodsza jej laureatka wiedziałam, że muszę poznać jak najszybciej twórczość nowozelandzkiej pisarki. Zaczęłam od debiutanckiej powieści pt.,,Próba".

W szkole muzycznej Folwark Opata wybucha skandal, gdy na jaw wychodzi romans nauczyciela Saladina z niepełnoletnią uczennicą Victorią. Sprawa jest bulwersująca i wszystkie osoby w jakiś sposób zaangażowane w nią próbują dociec, i zrozumieć ... co się tak naprawdę stało. W szkole organizowane są spotkania uczniów klas siódmych z psychologiem, w których udział bierze także młodsza siostra Victorii-Isolde, uczennica piątej klasy, dla której cała sprawa jest bardzo przykra.

,,Ten straszliwy przypadek seksualnego wykorzystania dziecka, to klasyczny przykład tego, jak uwiedzenie może posłużyć jednej osobie do zdobycia władzy nad drugą."

Nauczyciele starają się stworzyć przyjazną atmosferę i wypytują uczniów o ich ,,tajemnice", by w razie niewłaściwego zachowania odpowiednio wcześnie interweniować. Uczniowie w różny sposób reagują na skandal i plotkują o nim po cichu. Victoria jest izolowana i nawet jej siostra nie zna szczegółów romansu.
W sąsiedniej szkole aktorskiej studenci postanawiają wystawić sztukę o tym wydarzeniu i bardzo gorliwie się do niej przygotowują. Jedną z głównych ról ma zagrać Stanley, który całym sercem oddaje się aktorstwu. Wkrótce dowiaduje się, że dziewczyna, z którą się spotyka jest siostrą molestowanej uczennicy i jest niepełnoletnia.

Jaka jest dla mnie ,,Próba"?

Dla mnie jest to przede wszystkim powieść o sztuce i inicjacji seksualnej.

,,Próba" to powieść, w której autorka gra z czytelnikami. Bohaterowie książki to aktorzy odgrywający sztukę teatralną przed widzem, czyli czytelnikiem. Każdy interpretuje romans nauczyciela z uczennicą na swój sposób, gra swoją rolę. Zdania i słowa wypowiadane przez bohaterów, to jakby kwestie dialogowe w teatrze. Również okładka książki współgra z tym przesłaniem. Została zaprojektowana jak scenariusz teatralny.

Młodzi i niedoświadczeni ludzie próbują przekroczyć granicę niewinności i wkroczyć w świat dorosłych, świadomych własnej seksualności. Często popełniają błędy, są niezdarni lub podejmują złe decyzje, które wpłyną na ich przyszłość, ale ,,to coś" popycha ich do przodu.
,,Seksualność pozostaje nieuchwytna, groźna-choć nie wiadomo jak bardzo-i w nieprzewidywalny sposób drapieżna."

Eleanor Catton opowiada historię w oryginalny, misterny i przemyślany sposób, bawi czarnym humorem, a stworzeni przez nią bohaterowie są wyraziści i potrafią prowokować. Autorka zmusza do myślenia, nie daje gotowych odpowiedzi, a po przeczytaniu książki pojawia się wiele nowych pytań.
Jestem ciekawa jak rozwinął się talent pisarski Eleanor Catton w drugiej powieści ,,Wszystko, co lśni" i mam zamiar wkrótce się przekonać.
http://magiawkazdymdniu.blogspot.com/
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena