Koszyk 0
Opis:
Od lat porusza czytelników na całym świecie. Jedna z najpoczytniejszych i najgłośniejszych współczesnych polskich powieści, przełożona na ponad dwadzieścia języków. Prawiek – wieś położona w centrum Polski – tutaj codzienność splata się z niezwykłością, rzeczywistość z mitem, a powszednie życie jest ważniejsze od wielkich wydarzeń. W  ... burzliwych latach XX wieku kilka pokoleń kilku rodzin mieszkających w Prawieku walczy o swoje szczęście i przyszłość. Ich losy układają się w uniwersalną opowieść o czasie, przemijaniu i ludzkim losie. „Prawiek i inne czasy to znakomite dzieło o rzadko dziś spotykanej randze i głębi”. „The Prague Post” „Tokarczuk ze skrawków realnej historii buduje mit, to jest historię przenikniętą ładem, gdzie wszystkie wydarzenia, także te tragiczne i złe, mają swoje uzasadnienie. Przestrzeń zorganizowana jest na podobieństwo mandali – koła wpisanego w kwadrat, będącego geometrycznym wyobrażeniem doskonałości i pełni”. Jerzy Sosnowski, „Gazeta Wyborcza” „W tej napisanej z rozmachem powieści Olga Tokarczuk wykorzystuje tradycję magicznego realizmu do kreacji świata, który jest przesiąknięty dawnymi mitami tak samo mocno jak jest zakorzeniony w teraźniejszości”. „Frankfurter Allgemeine Zeitung” Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Olga Tokarczuk
  • 2015
  • 304
  • 205
  • 130
  • 9788308055960
  • 9788308055960
  • ZCNYU

Recenzje czytelników

Nie tylko dla miłośników fantastyki

Ocena:
Autor:
Data:
Olga Tokarczuk- wybitna przedstawicielka polskiej literatury. Kto nie spróbował zmierzyć się z jej piórem i doskonałym rzemiosłem, nie zauważy i nigdy nie pozna jej fenomenu. To pisarka, którą się kocha lub do której nie jest się w ogóle przekonanym. Ja należę do tego pierwszego grona. Uważam, że nikt nie powinien nazywać prozy Tokarczuk prozą "nie do przejścia" dopóki nie spróbuje najpierw sięgnąć po jedną z powieści.

"Prawiek i inne czasy" to wyjątkowa opowieść ... Piszę wyjątkowa, ponieważ jak dotąd nie spotkałam się z książką, w której tak wiele miejsca autor poświęciłby każdemu bohaterowi z osobna. Tutaj, każdy rozdział dotyczy innego problemu, innego człowieka, innego bohatera. Dzięki temu nie ma jednego głównego bohatera, głównego wątku i wątków pobocznych. W Prawieku (będącym również nazwą miejscowości, w którym toczy się akcja) każdy bohater ma swoje miejsce, swój czas. Poszczególne rozdziały również nazwane są czasami. Jest więc: czas Prawieku, czas księdza, czas dziedzica itd.

O czym jest owa powieść? Pytanie jest odrobinę retoryczne. Dla każdego czytelnika Prawiek będzie powieścią o czymś innym. Dla mnie to przede wszystkim opowieść o zmaganiu się człowieka z losem, z problemami, wadami i ułomnościami. To ukazanie przemijalności wszystkiego i wszystkich. To jednocześnie powieść metafizyczna (stąd mnóstwo nawiązań do Biblii), jak również saga rodzinna (ze względu na kilka pokoleń, które w niej występują). Rozdziały są krótkie, a język ma w sobie coś, co potrafi zaczarować czytelnika. Gorąco, naprawdę gorąco polecam.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Prawiek - "Mała ojczyzna"

Ocena:
Autor:
Data:
Świetna książki z akcją umieszczoną w małej miejscowości na kielecczyźnie. Bohaterów w powieści, jak zwykle z resztą u Tokarczuk, jest niewielu. Reprezentują oni różne środowiska i pozycje społeczne, ale łączy ich Prawiek.
W utworze bardzo znaczącą rolę pełnią kobiety, Odważne, mądre i zaradne, umiejące radzić sobie bez mężczyzn. Czas akcji rozciąga się od I wojny światowej przez II wojnę światową, aż do współczesności. Książka napisana znakomitym językiem. Godna polecenia!
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena