Koszyk 0
Opis:
Włochy, Mediolan, rok 1977. Spotkanie dwojga ludzi. On - Patrizio Bertelli - przedsiębiorca i wulkan pomysłów. Ona - Miuccia Prada - wytworna signorina, spadkobierczyni rodzinnej firmy i walcząca feministka. Nić porozumienia związała ich zarówno na gruncie zawodowym, jak i prywatnym. Obecnie Prada to coś znacznie więcej niż dochodowa firma. To także symbol koncepcyjnego stylu, który przełamał dotychczasowe kanony estetyczne, stworzył nowe trendy i odcisnął piętno na modzie ... W niezwykłej książce Paracchini analizuje kluczowe etapy tego fenomenu: od powstania firmy przez jej rozkwit i ekspansję po ślubie Miucci z Bertellim aż po osiągnięcie pozycji uznanej marki eksperymentującej w tak różnych dziedzinach, jak sztuka, architektura i regaty żeglarskie. A co z parą głównych bohaterów? Pośród niezliczonych sukcesów i nielicznych porażek Miuccia Prada i Patrizio Bertelli stanowią epicentrum tego uniwersum. Pod wieloma względami ich historia sprawia wrażenie zaczerpniętej wprost z kart powieści. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Gian Luigi Paracchini
  • 2013
  • 0
  • 216
  • 245
  • 167
  • 97883-24593149
  • 9788324593149
  • ZB07I

Recenzje czytelników

Obyczajowy fenomen

Ocena:
Autor:
Data:
Jakie jest pierwsze skojarzenie, gdy słyszymy słowo-symbol: PRADA. Szyk, klasa, moda, Włochy. Co tak naprawdę wiemy o tym niezwykłym zjawisku jakim jest PRADA? Kto dał mu życie? Czy to tylko moda?

"Niektóre daty są zapisane w gwiazdach. [...] jeżeli pani Byk spotyka pana Barana w momencie, gdy Słońce znajduje się w znaku Bliźniąt ze względu na położenie Księżyca w dniu ich urodzin w tym właśnie znaku), a jego Wenus pozostaje w pełnej harmonii z jej Wenus, no cóż ... wtedy można się założyć, że wydarzy się coś wyjątkowego - i to nie tylko w sferze uczuciowej."

Kiedy w piątek, 10 czerwca 1977 r. młoda, dwudziestodziewięcioletnia, Miuccia Prada poznaje na międzynarodowych targach wyrobów skórzanych MIPEL niejakiego Patrizia Bertelliego, lat 31, podejrzewając go o skopiowanie toreb oferowanych przez jej rodzinną firmę, od razu wiadomo, że to spotkanie dla obojga stanie się nowym rozdziałem w ich życiu i połączy ich zarówno w sferze uczuciowej, jak i zawodowej. Połączenie zaś dwóch tak skrajnie odmiennych osobowości, które jednocześnie całkowicie się uzupełniają, już wkrótce sprawi, że na światowym rynku mody rozkwitnie firma, która modę zmieni i dostosuje do swej wizji. I tak PRADA stała się wyznacznikiem tego, co modne i godne naśladowania. Jest jednym z tych domów mody, który włada światowymi wybiegami.

PRADA to jednak nie tylko moda, pokazy, wybiegi. Kultura, sztuka, sport. Nie ma ograniczeń. I wszędzie gdzie pojawi się duet Prada - Bertelli tam też pojawia się innowacyjność, wizjonerstwo, ale też upór i ciężka praca.

Jeśli chcecie poznać jak doszło do powstania marki, która jest niekwestionowanym fenomenem na skalę międzynarodową, warto przeczytać książkę autorstwa Gian Luigi Paracchiniego. Lektura ta to bowiem niepowtarzalna okazja, by poznać zarówno firmę PRADA, jak i tworzących ją ludzi. W książce możemy przeczytać o tym jacy w rzeczywistości są Miuccia Prada i Patrizio Bertelli, co ich fascynuje, jakie są ich życiowe pasje, w czym są najlepsi a co jest ich piętą Achillesową. Mamy szansę poznać nawet poglądy polityczne i związane z tym dylematy moralne słynnej kreatorki mody.

"PRADA. Obyczajowy fenomen" to nie tylko lektura obowiązkowa dla miłośników mody i marki PRADA. Warto sięgnąć po książkę, by dowiedzieć się co sprawia, że realizując marzenia i pasje, osiąga się tak fenomenalny sukces. Warto też poznać niezwykłe osobowości jakimi są Miuccia Prada i Patrizio Bertelli. Polecam.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Prada

Ocena:
Autor:
Data:
Pierwszą myślą, która nasunęła mi się widząc tytuł „Prada”, był film, którego wręcz uwielbiam i do którego wracam wielokrotnie. Z pewnością wielu z Was już wie o jaką ekranizację mi chodzi. Dla tych, którzy jeszcze się nie domyślili jest to: „Diabeł ubiera się u Prady.” Film ten został nakręcony na podstawie książki Lauren Weisbergen o tym samym tytule. Nie chcę Was zmylić, bowiem „Prada” jest książką o realiach życiowych Miucci Prady oraz Patrizia Bertelli i nijak ma się do wspomnianego filmu ...

Autorem książki jest Gian Luigi Paracchini. „Prada” to piąty tom z cyklu poświęconego wybitnym postaciom świata mody. O dziwo, pisarz nie jest ekspertem w tej dziedzinie do czego się otwarcie przyznaje. Na jego plus działa jednak fakt, że ma styczność ze światem mody od dwunastu lat. Autor podjął wyzwanie napisania tejże książki, gdyż sam mówi: „Zgodziłem się, ponieważ Prada z pewnością wykracza poza tradycyjną definicję mody.” Czym jest sama Prada? Wielką marką, która miała swój początek jako mała firma. Powstała prawie wiek temu w mediolańskim butiku w Galerii Wiktora Emanuela.

Książka ta dokładnie ukazuje jak z małej firmy wyrosła wielka marka. Opowiada o sukcesach Prady na wybiegach, również o jej zamiłowaniu do sztuki, a także, co mnie bardzo zaskoczyło, o widowiskowych zmaganiach żeglarskich. Możemy dowiedzieć się również o współpracach z wybitnymi architektami. Pomimo tego, że tak jak wspomniałam już prędzej, autor nie ma zbyt wielkiego pojęcia o modzie, to czytając nie odczułam tego. Domyślam się, że przyczyną jest to, iż jestem kompletnym laikiem w tym temacie.


Gian Luigi Paracchini pisze bardzo lekkim stylem, co sprawiło, że tę lekturę czytało mi się bardzo szybko. Autor opisał wiele ciekawych wydarzeń, które ubarwiają zdjęcia. Wręcz całe mnóstwo ciekawych zdjęć, głównie są to czarno-białe fotografie. Nie brakuje jednak kolorowej wkładki przedstawiającej zdjęcia z wybiegów. W książce ukazane jest po trosze życie prywatne Miucci Prady i Patrizia Bertelli przepełnione pasją i uczuciami oraz wieloma sprzeczkami, które wywoływane są różnicą ich charakterów. Autor napisał: „słynna para przypominająca bohaterów powieści.”, ja zdecydowanie mogę przyznać mu rację. Te sławne osobowości wzbudziły we mnie niemałą sympatię.

„Prada” umożliwiła mi poznanie bliżej tej marki oraz niesamowitych ludzi, którzy ją tworzą. Nie mogę wytknąć tej książce zbyt wiele błędów, co bardzo mnie cieszy. Jest napisana tak ciekawie, że chce się czytać. Informacje nie są przesycone plotkami, co często zdarza się w biografiach. Warto poznać tę firmę, która powstała dawno temu niespodziewanie osiągając ogromny sukces. Na kartach tej książki możemy śledzić jej losy od samego początku. Polecam wszystkim osobom, które interesują się światem mody, ale nie tylko! Również tym, którzy mają ochotę dowiedzieć się coś na temat tej słynnej pary. Zapewniam, że warto!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena