Koszyk 0
Opis:
Troje zdesperowanych ludzi, tajemniczy mężczyzna i jego Pracownia. Czy druga szansa jest naprawdę możliwa? Powieść uhonorowana Prix de l''Opti misme 2013 (Nagrodą Optymizmu). Mariette, nauczycielka w gimnazjum i żona narcystycznego polityka, jest poniżana przez męża i szykanowana przez uczniów. W końcu nie wytrzymuje i posuwa się o krok za daleko... Millie, dwudziestotrzylatka, pracuje dorywczo jako sekretarka. Ma samotne, bezbarwne życie. Kiedy pewnej nocy w jej kamienicy wybucha pożar ... skacze z okna... Pan Mike załamał się po porzuceniu przez ukochaną i stracie domu. Mieszka na ulicy. Pewnego ranka zostaje napadnięty i pobity... Mariette, Millie i Mike sięgają dna. Wtedy na ich drodze staje tajemniczy mężczyzna Jean. Zaprasza ich do swojej Pracowni, gdzie - jak twierdzi - dokonuje cudów. Ale czy naprawdę można podnieść się i odnaleźć bez pokonania własnych demonów? Iść do przodu, okłamując siebie i innych? Razem mieszkańcy Pracowni będą musieli zaakceptować swoje ciemne strony. Gdy tymczasem Jean pociąga za sznurki w coraz bardziej niebezpiecznej grze... Przejmująca powieść o walce, by się odrodzić, o nadziei i o spotkaniach, które wstrząsają naszym życiem. "LIRE". Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Amber
 • miękka
Mniej Więcej
 • Valerie Tong Cuong
 • 2014
 • 1
 • 256
 • 206
 • 131
 • 9788324151493
 • 9788324151493
 • ZBLH5

Recenzje czytelników

Pogotowie duchowe

Ocena:
Autor:
Data:
Życia nie da się przewidzieć. Czasem los wystawia nas na próbę i każe zmierzyć się z wyzwaniem ponad siły. W takiej trudnej sytuacji znaleźli się główni bohaterowie książki ''Pracownia naprawiania życia'' Valérie Tong Cuong.

Millie to młoda sekretarka bez stałego zatrudnienia. Nie ma żadnych przyjaciół, nie utrzymuje żadnych kontaktów z rodziną. Pewnej nocy w kamiennicy, w której zamieszkuje wybucha pożar. Przerażona dziewczyna ucieka przed płomieniami skacząc z okna ... Cudem wychodzi z tego bez szwanku, choć prawdopodobnie doznaje amnezji.
Pan Mike, dezerter z wojska, obecnie mieszka na ulicy. Któregoś ranka niespodziewanie zostaje napadnięty i brutalnie pobity. W ciężkim stanie trafia do szpitala. Na szczęście lekarzom udaje się go uratować.
Mariette jest nauczycielką w gimnazjum. Od dłuższego czasu przeżywa kryzys małżeński i zawodowy. Mąż i uczniowie sterują nią niczym bezwolną marionetką zamieniając jej życie w piekło. Po kolejnej prowokacji kobieta traci panowanie nad sobą i posuwa się za o krok daleko. W zaistniałej sytuacji wpływowy mąż wysyła ją na terapię do psychiatry.

Tych troje życiowych rozbitków odwiedza Jean Hart, mężczyzna prowadzący organizacje charytatywną ''Pracownia'', która zajmuje się osobami przeżywającymi poważne trudności. Czy dzięki jego wsparciu Mike, Mariette i Millie odzyskają wiarę w siebie, w swoją pracę i w swoją przyszłość? A może ta znajomość przyniesie więcej szkody niż pożytku?

Valérie Tong Cuong studiowała literaturę i nauki polityczne. Przez jakiś czas pracowała w public relations i była wokalistką w pop-rockowym zespole. Pisze powieści, opowiadania oraz scenariusze telewizyjne i filmowe. Jej ''Pracownia naprawiania życia'' we Francji i w wielu krajach stała się bestsellerem i została uhonorowana wieloma nagrodami, m.in. Nagrodą Optymizmu.

Nie spodziewałam się tak ujmującej, przenikliwej lektury. W ciągu kilku chwil zostałam wciągnięta w wir nieprzewidywalnych zdarzeń z udziałem kilku bohaterów, których losy wzajemnie na siebie wpływają, łączą się, przeplatają. Rozdziały ukazane są naprzemiennie z perspektywy Mike, Mariette i Millie, dzięki czemu możemy lepiej poznać ich myśli, uczucia, słabości i wewnętrzne rozterki. Rozczarowani sobą i własnym życiem szczęśliwym zbiegiem okoliczności spotykają Jeana, niezwykłego człowieka, który dotychczas odmienił na lepsze życie wielu ludzi. Jednak nie wszystko okazuje się takie idylliczne. Każdy ma jakieś tajemnice. Także Jean posiada swojego trupa w szafie, swój ukryty motyw, ciężki krzyż, który dźwiga w milczeniu. Całym sobą poświęca się pracy, ale tak naprawdę to przykrywka, ucieczka od własnych demonów. Jakich? Tego musicie dowiedzieć się sami.

Autorka stworzyła niebanalną historię. Dotychczas nie spotkałam organizacji działającej na podobnych zasadach, co Pracownia. To instytucja, która daje schronienie, spokój i czas. Pomaga potrzebującej osobie załatwić wszelkie sprawy urzędowe, udziela wsparcia psychologicznego, a nawet jeśli zachodzi taka potrzeba-także materialnego. Uczy widzieć siebie takimi, jacy naprawdę jesteśmy, bez zniekształceń, (które narzuca otoczenie bądź dotychczasowe doświadczenia) oraz pokazuje jak cieszyć się każdą chwilą. Jednak nie ma nic za darmo. Mamy łańcuch wzajemnych powiązań, często zaskakujących i nieprzewidywalnych. Valérie Tong Cuong uświadamia jak ważna jest solidarność przeciw fatalizmowi, dążenie do prawdy i sprawiedliwości. W piękny i mądry sposób przedstawia budowaną pomiędzy bohaterami przyjaźń, która prowadzi do wzruszającego punktu końcowego. To cenna lekcja ucząca pokory, dojrzałości i człowieczeństwa.

Książka napisana jest prostym językiem, pełnym ciepła. Akcja toczy się miarowo i nie nuży, chociaż rozkręca się dopiero pod sam koniec. Bohaterowie są całkiem wyraziści, łatwo zapadają w pamięć. Niemniej jednak zabrakło mi empatii zarówno między nimi, jak i postać-czytelnik. Zakończenie jest nieprzewidywalne, aczkolwiek oszczędne w słowach. W ogólnym rozrachunku to mądra, interesująca powieść, choć do pełnej świetności trochę jej brakuje. Uważam, że wiele wątków można by było lepiej rozwinąć, a także dodać więcej uczuć i emocji.

Wszystkim zainteresowanym polecam ''Pracownię naprawiania życia''. Ta książka przywraca wiarę w ludzkość. Pokazuje, że mimo naszych słabości i grzechów każdy z nas ma szansę odrodzić się na nowo oraz uświadamia, że nie należy uciekać od własnych demonów. Trzeba nauczyć się z nimi żyć bądź spróbować zostawić je daleko w tyle patrząc na jasną i dobrą stronę życia. Krótko mówiąc, ciekawa lektura z przesłaniem.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Recenzja Informatora Czytelniczego

Ocena:
Autor:
Data:
"Pamiętaj, że czasami chcemy ulegać złudzeniom..."

Żyjemy na co dzień wśród tłumu ludzi. Otaczają nas wszędzie. W szkole, w pracy, na ulicy gdy idziemy po chleb, albo masło. Zwykle mało nas oni obchodzą, no bo i po co. Mamy swój świat, swoich bliskich, swoich znajomych. W pewien sposób cenimy sobie anonimowość. Żyjemy, raz lepiej, raz gorzej, a reszta właściwie nas nie obchodzi. W całym tym zamieszaniu nie dostrzegamy nawet, że niektórzy głośno wołają o pomoc ... Zwracamy na nich uwagę dopiero w czasie tragedii. Dopiero wtedy zabieramy się za naprawianie ich życia, jeśli nie jest na to za późno.

Valerie Tong Cuong jest niezwykle barwną postacią. Studiowała nauki polityczne oraz literaturę. Zanim całkowicie poświęciła się pisaniu, pracowała w PR, a nawet była wokalistką w pop-rockowym zespole. Pisze głównie powieści, ale też opowiadania oraz scenariusze telewizyjne, czasem filmowe. Jej twórczość świat poznał głównie za sprawą "Pracowni naprawiania losów", która w 2013 stała się bestsellerem nie tylko we Francji, ale i wielu innych krajach. Została uhonorowana ogromem nagród, ale przede wszystkim Nagrodą Optymizmu.

Millie jest młodą sekretarką bez stałego zatrudnienia. Właśnie traci pracę i załamana kładzie się do łóżka. Gdy się budzi, okazuje się, że jej mieszkanie płonie, tak samo jak cały budynek. Przestraszona kładzie się na podłodze, gdzie nieprzytomną odnajdują ją strażacy. Millie trafia do szpitala i od tamtej pory jest już Zeldą. Kobietą bez przeszłości cierpiącą na amnezję, której trzeba pomóc.
Mariette jest żoną, matką oraz nauczycielką w jednym z gimnazjów. Przeżywa wypalenie zawodowe oraz kryzys małżeński, a może szereg kryzysów? Wiecznie poniżana przez sławnego męża i wykorzystywana przez dzieci, a także szykanowana w szkole przez swoich uczniów pewnego dnia zupełnie traci panowanie nad sobą i posuwa się o krok za daleko. Gdy sięga dna zostaje przez wpływowego męża odesłana do sanatorium, a następnie w jej życiu pojawia się ktoś, kto obiecuje, że całkowicie je zmieni..
Jest też Pan Mike, były żołnierz, aktualnie weteran, który przez swoją dezercję traci grunt pod nogami i ląduje na bruku. Szybko orientuje się, że na ulicy panuje zasada, że wygrywa silniejszy, a jemu z łatwością to przychodzi. Aż do pewnego ranka, kiedy siedząc w swojej bramie zostaje napadnięty i ciężko pobity...

W chwili, gdy każdy z bohaterów przeżywa przełomowy moment w swoim życiu, zjawia się Jean Hart i wyciąga do nich bezinteresownie dłoń. Pomaga im odbić się od dna, a w swoim ośrodku dla rozbitków życiowych dokonuje cudów. Co jednak będzie, gdy wszystko okaże się tylko grą, a na jaw wyjdzie skrywana przez Jeana tajemnica, obnażająca jego "dobroczynność"?

Cuong napisała książkę, która uderza czytelnika. Niemalże bombarduje go, obnażając ludzie słabości i kryzysy. Mam wrażenie, że w swojej książce wytyka nam, szarym ludziom naszą bezczynność. Zwraca uwagę na to, jak nie wiele trzeba by pomóc drugiemu człowiekowi. Nie trzeba wcale cudów. Wystarczy rozmowa i zainteresowanie. Przywrócenie wiary i nadziei, a reszta toczy się już sama. Ale z drugiej strony pokazuje też, że w życiu nie ma nic za darmo, a ten, kto śmie tak twierdzić najzwyczajniej w świecie jest głupcem. Obrazuje potężne machiny układów i zależności, które kryją się pod hasłem "bezinteresowność i pomaganie". A może wcale nie? Może po prostu ukazuje nam, że każdy z nas tak naprawdę jest słaby i zagubiony, a w tym wszystkim nie ma ludzi bez winy? Każdy kiedyś kłamie, każdy kiedyś dopuszcza się niemoralnych czynów. Jesteśmy ludźmi. Aż ludźmi, czy tylko ludźmi? I czy te wszystkie problemy nie wynikają po prostu z naszego człowieczeństwa?

Przyznam szczerze, że już dawno nie czytałam książki, która tak bardzo sprowokowałaby mnie do myślenia, a w pewnym sensie ukazała dysonans naszego ludzkiego istnienia. Wszystko to napisane klarownym językiem pozbawionym moralizowania i filozofii, lecz ukryte pod historiami ludzi, którzy są tacy sami jak my. Historii, które na dobrą sprawę mogłyby przydażyć się nam wszystkim. Aż ciśnie mi się stwierdzenie, że dawno nie przeczytałam tak małej książeczki, która zawierałaby tyle treści. I to tak potężnych treści. Po prostu wspaniała. To mądra książka, która wciąga. Pochałania do reszty i otwiera oczy.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena