Koszyk 0

„Praca z czytelnikiem to jedno z moich ulubionych zadań” - rozmowa z Agnieszką Lingas-Łoniewską

Wielka miłość. Wielka zazdrość. Wielka… zbrodnia. Życie w zakłamaniu, z desperacką potrzebą zmiany, nie skończy się dobrze dla bohaterów „Zbrodni pozamałżeńskich”… Ze współautorką powieści, Agnieszką Lingas-Łoniewską, rozmawiamy m.in. o doświadczeniu pisania książki w duecie i o tym, co czuje pisarka, gdy jej czytelnicy zaprzyjaźniają się między sobą.

Książka, na której premierę z niecierpliwością oczekujemy – „Zbrodnie pozamałżeńskie” – jest w Pani dorobku pewnym novum. To bowiem efekt współpracy z Danielem Koziarskim. Jak to jest – pisać powieść we dwójkę? Jak bardzo różni się proces powstawania takiej książki od pisania samodzielnego? I co sprawiało Pani największą trudność, a z czego jest Pani najbardziej zadowolona?

To całkiem nowe doświadczenie, kolejny krok milowy w mojej twórczości. Zawsze zastanawiałam się, jak to jest pisać w duecie, myślałam, że będzie to dla mnie niezmiernie trudne, bo przecież pisarze to na ogół indywidualiści. A w tym przypadku potrzebna jest współpraca i sztuka kompromisu. Ale okazało się, że nie taki diabeł straszny… Z Danielem przyjęliśmy zasadę wzajemnego zaufania, ale nie unikaliśmy sugestii i wskazówek. Wszystko odbyło się bez zgrzytów, w przyjemnej i zabawnej czasami atmosferze. Nic nie bawi pisarzy tak, jak planowanie niecnych losów dla swoich bohaterów.

Zwiastun wydawniczy „Zbrodni pozamałżeńskich” każe się domyślać, że będzie to historia miłości, zazdrości i niezrozumienia, które mogą prowadzić do tragedii. Jak scharakteryzowałaby Pani tę książkę? Czy można ją nazwać kryminałem, a może po prostu pełną silnych emocji powieścią obyczajową?

Wydaje mi się, że jest to dramat obyczajowy z wątkiem kryminalnym i niepozbawiony silnych nurtów psychologicznych. Ukazuje małżeńską degrengoladę i jej tragiczne skutki. Przedstawia świat pozbawiony zasad, miłości, życie w zakłamaniu, udawanie. Coś, co często zdarza się w życiu wielu par, które tkwią w związkach bez przyszłości, nie chcąc nic zmienić i po latach czują, że życie wyciekło im między palcami. Nasi bohaterowie postanowili coś zmienić, ale tym samym weszli na niebezpieczną drogę przestępstwa, która doprowadziła jednego z nich do upadku. Niczym w greckiej tragedii.

Od Pani literackiego debiutu minęło zaledwie 6 lat – Bez przebaczenia ukazało się w roku 2010 – tymczasem Pani dorobek wydawniczy jest już naprawdę imponujący. Jak przebiega w związku z tym Pani proces twórczy – domyślam się, że ekspresowo? I jak dużo czasu poświęca Pani pisaniu? Czy rodzinie nie zdarza się narzekać, że w swoich historiach mentalnie znika Pani na zbyt długo?

Sześć lat od debiutu, dwadzieścia wydanych powieści. Ale należy wziąć pod uwagę, że pisałam dużo wcześniej, do przysłowiowej szuflady i gdy podpisałam pierwszą umowę wydawniczą w 2009 r., miałam już osiem powieści napisanych. Co do tempa pisania – jest ono różne i nie mam żadnej recepty czy wytłumaczenia, dlaczego jedną powieść napiszę w trzy miesiące, a inną w trzy lata. Jeśli chodzi o rodzinę, to bliscy już się przyzwyczaili do mojego trybu życia i pracy twórczej. Jednakże bez ich wsparcia początki byłyby niezmiernie trudne, bo wówczas jeszcze łączyłam pracę zawodową z pisaniem i było to jak funkcjonowanie w dwóch światach naraz. Od 2013 r. zajmuję się już tylko pisaniem i jest na pewno o wiele łatwiej.

Wiele z Pani utworów, jak możemy się dowiedzieć już choćby z Pani strony internetowej, reprezentuje coraz bardziej popularny nurt New Adult. Czy mogłaby Pani krótko scharakteryzować to zjawisko dla naszych Czytelników? Wydaje się bowiem, że dla wielu to termin dość tajemniczy…

New Adult to nurt, który przyszedł do nas z USA i w wolnym tłumaczeniu oznacza historie o nowych dorosłych, czyli o młodych ludziach, którzy dopiero niedawno weszli wiekowo na drogę dorosłego życia, jednak ich doświadczenia sprawiają, że dźwigają na swoich barkach ogromne ciężary. Pisałam takie historie, kiedy jeszcze nigdzie ta definicja nie była znana, a teraz okazuje się, że niektóre z moich powieści to takie New Adult. Na pewno zaliczają się do nich Skazani na ból, Jesteś moja, dzikusko. Jesienią ukaże się 4. tom Zakrętów losu, zatytułowany „Nowe pokolenie” i tam na pewno też znajdziecie elementy NA.

Czytając Pani książki i opowiadania, nie sposób nie zauważyć też wyraźnego rysu kryminalnego, czasem zmierzającego ku horrorowi. Co fascynuje Panią w tym gatunku, w tej tematyce najbardziej? Czy ma to związek z Pani prywatnymi pasjami, preferencjami, np. muzycznymi? Wśród ulubionych zespołów wskazuje Pani bowiem dość mroczny Within Temptation.

Lubię zgłębiać ciemną stronę ludzkiej natury, od lat zaczytuję się w powieściach Kinga, Craisa, Pattersona, kocham serię o Gabrielu Allonie autorstwa Silvy. Zawsze mówię o sobie, że jestem autorką romansów, jednakże z reguły osadzone one są w świecie niepozbawionym okrucieństwa i brutalności. Z reguły miłość zwycięża, ale często moje powieści kończą się dramatycznie. Co do muzyki, to faktycznie Within Temptation należy do moich ulubionych zespołów, ale ogólnie muzyka jest moją wielką inspiracją. Co widać w moich książkach, gdzie czytelnicy mogą znaleźć playlisty – czyli kawałki, które „nakręcały” mnie do pisania poszczególnych scen.

Od kilku lat jest Pani szefową portalu Czytajmy Polskich Autorów mającego na celu promocję polskiej literatury – zarówno klasycznej, jak i tej współczesnej, dopiero rozwijającej skrzydła. Skąd taka inicjatywa? Jak wyglądało – bądź wygląda – kompletowanie redakcji i i jak się zarządza takim przedsięwzięciem? I oczywiście – jakie cechy polskiej literatury ceni sobie Pani najbardziej? Co sprawia, że warto czytać polskich autorów?

Pomysł narodził się w 2010 roku, wówczas sama zaczęłam pojawiać się na półkach księgarskich i uderzyło mnie, jak słabo są nasze rodzime tytuły eksponowane. Ponieważ lubię czytać, postanowiłam założyć portal, który będzie promował tylko polskie tytuły. I tak się zaczęło. Zrobiłam nabór recenzencki, od tamtej pory kilka razy się zmieniał, ale są osoby, które pracują ze mną od początku. Jest to kolejna z rzeczy, które robię z miłości do literatury, lubię pomagać innym i promować nowych, nieznanych jeszcze pisarzy. Jeśli chodzi o cechy polskiej literatury, to cenię ją za naturalność, częste wątki historyczne i fantastycznie pisane kryminały. Do moich obecnie ulubionych autorów tego ostatniego gatunku należą Katarzyna Puzyńska i Remigiusz Mróz.

Inicjatywa rośnie też w siłę na Facebooku – zarówno na fan page’u Czytajmy Polskich Autorów, jak i na swoim profilu jest Pani dosyć aktywna. Jak ważny jest dla Pani kontakt z czytelnikami, ich reakcje, może pewne sugestie?

Praca z czytelnikiem to jedno z ulubionych zadań, które podejmuję z prawdziwą przyjemnością. Bo piszę dla nich i dzięki nim mogę zajmować się tym, co kocham. Ponad rok temu utworzyłam grupę fanowską, zwaną Sektą Agnes, to bardzo prężnie działająca grupa, mamy już za sobą pierwszy zlot, teraz we wrześniu szykuje się kolejny. Jest to dla mnie prawdziwa radość, posiadanie tak wiernych Czytelników-fanów, daje mi to siłę do dalszego działania. A najważniejsze jest to, że dzięki tej grupie wiele osób zaprzyjaźniło się ze sobą i jestem bardzo dumna, że stało się to za pośrednictwem moich powieści.

Internet w ogóle okazał się w Pani karierze pisarskiej narzędziem bardzo przydatnym i… skutecznym. Pierwszymi swoimi utworami dzieliła się Pani z czytelnikami właśnie w Internecie. A co skłoniło Panią do tego, żeby zacząć pisać i publikować? Czy było to spełnienie dziecięcego marzenia, czy może raczej pomysł znacznie późniejszy, bardziej dojrzały?

Tak, wszystko zaczęło się w roku 2008, kiedy to zaczęłam wrzucać swoje pierwsze teksty do internetu i wówczas moja twórczość ujrzała światło dzienne. Potem, w 2009 r. podpisałam pierwszą umowę wydawniczą i tym samym w styczniu 2010 r. ukazała się moja debiutancka powieść, zatytułowana „Bez przebaczenia”. A decyzja o publikacji kiełkowała we mnie od pewnego czasu, ale w sumie za namową przyjaciółek postanowiłam niejako wyjść z twórczością do szerszego odbiorcy. Potrzebowałam czasu, a w międzyczasie pielęgnowałam już osiem napisanych powieści.

Na koniec chciałabym zapytać – o czym zamierza Pani opowiedzieć czytelnikom w kolejnych książkach? Jakie są Pani dalsze literackie plany, cele, marzenia?

Moja kolejna powieść, oprócz tej napisanej w duecie, to historia, na którą czeka wielu moich Czytelników. Jest to czwarty tom kultowej mafijnej trylogii o braciach Borowskich, czyli „Zakręty losu. Nowe pokolenie”. Będzie to oczywiście sensacja, dramat i romans New Adult w jednym. Okaże się, że za grzechy ojców płacą dzieci, a mafia nigdy nie zapomina. W tej odsłonie pojawi się wątek mafii sołncewskiej. Przygotowując się do tej kontynuacji, obejrzałam sporo filmów tematycznych, poczytałam dużo dokumentów, a także książki Daniła Koreckiego, ukazujące brutalny świat worów w zakonie.

W przyszłym roku na walentynki ukaże się coś lżejszego kalibru – mój teksański romans, który napisałam jakiś czas temu, a teraz po poprawkach trafi na półki księgarskie.

W tej chwili pracuję nad komedią romantyczną, aby trochę odpocząć od świata przestępstw, mafii i zabójców na zlecenie. Powieść ta zaplanowana jest na czerwiec 2017. W swojej twórczości uprawiam „płodozmian”, muszę czasami sięgnąć po łagodniejszą tematykę, ale wiem także, że moi czytelnicy to lubią i cenią taką różnorodność. Pisać można do szuflady, ale nie należy się w niej znaleźć. (uśmiech)

Rozmawiał(a): Katarzyna Lipska

Poldark Cztery łabędzie 1 Poldark Cztery łabędzie Winston Graham
31,14 34,99
Rabat 11% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Czereśnie zawsze muszą być dwie Polecamy 1 Czereśnie zawsze muszą być dwie Magdalena Witkiewicz
30,87 36,90
Rabat 16% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Czerwień jarzębin 1 Czerwień jarzębin Katarzyna Michalak
32,84 36,90
Rabat 11% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Rozwiązły książę 1 Rozwiązły książę Virginia Henley
25,13 35,90
Rabat 30% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Tajemnice nocy 1 Tajemnice nocy Kat Martin
10,79 12,90
Rabat 16% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Księga skandali 1 Księga skandali Julia London
10,79 12,90
Rabat 16% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Rycerz swojej pani 1 Rycerz swojej pani Christina Dodd
30,03 35,90
Rabat 16% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Pamiętnik Asty 1 Pamiętnik Asty Barbara Vine
27,55 29,00
Rabat 5% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Niespełniona 1 Niespełniona Virginia Henley
9,68 12,90
Rabat 25% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Jak zdobyć diuka 1 Jak zdobyć diuka Julia London
11,48 12,90
Rabat 11% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Fiora i papież Wyprzedaż 1 Fiora i papież Juliette Benzoni
24,43 34,90
Rabat 30% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
W objęciach diabła 1 W objęciach diabła Catherine Coulter
10,79 12,90
Rabat 16% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Wodospad Wyprzedaż 1 Wodospad Maciej Kuczyński
9,90 32,00
Rabat 69% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Pamiętnik 1 Pamiętnik Nicholas Sparks
23,42 28,00
Rabat 16% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Pracownia dobrych myśli 1 Pracownia dobrych myśli Magdalena Witkiewicz
32,84 36,90
Rabat 11% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Kochanka 1 Kochanka Danielle Steel
33,38 39,90
Rabat 16% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Nadzieja 1 Nadzieja Danielle Steel
35,42 39,80
Rabat 11% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Czereśnie zawsze muszą być dwie Polecamy 1 Czereśnie zawsze muszą być dwie Magdalena Witkiewicz
30,87 36,90
Rabat 16% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Pięć sposobów na upadek 1 Pięć sposobów na upadek K.A. Tucker
29,93 39,90
Rabat 25% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Niepokorna księżna 1 Niepokorna księżna Anne O'Brien
27,99 39,99
Rabat 30% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Zemsta i przebaczenie Tom 2. Otchłań nienawiści 1 Zemsta i przebaczenie Tom 2. Otchłań nienawiści Joanna Jax
29,20 34,90
Rabat 16% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Ugly love 1 Ugly love Collen Hoover
35,51 39,90
Rabat 11% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Wracajmy do domu 1 Wracajmy do domu Lisa Scottoline
28,50 38,00
Rabat 25% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Demelza 1 Demelza Winston Graham
26,24 34,99
Rabat 25% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Druga runda 1 Druga runda Caren Lissner
25,89 36,99
Rabat 30% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Już zawsze razem 1 Już zawsze razem Abbi Glines
30,87 36,90
Rabat 16% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni