Koszyk 0
Opis:
To pierwsza wielka powieść Hemingwaya - i pierwszy jego ogromny sukces literacki. Autor ukończył ją we wrześniu roku 1928, będąc już uznanym nowelistą i poetą. Ale jeszcze przez kilkanaście miesięcy cyzelował jej tekst z ogromną wnikliwością i starannością (zakończenie powieści przerabiał trzydziestokrotnie ... ) Pożegnanie z bronią tkwiło korzeniami we własnych doświadczeniach autora wyniesionych z parotygodniowej zaledwie służby przy Amerykańskim Czerwonym Krzyżu na froncie włosko-austriackim w końcowej fazie I wojny światowej. Tych frontowych doświadczeń nie zebrał więc pisarz w nadmiarze, toteż w wywiadach prasowych i w odczytach publicznych podbarwiał je młodzieńczą fantazją, a zdarzało się, że po prostu wyolbrzymiał. Natomiast w powieści, z dystansu dziesięciu intensywnie przeżytych lat, spojrzał na wojnę dojrzałym i wolnym od wszelkiej egzaltacji okiem, wykorzystał w swym utworze wszystko, czego się na wojnie dowiedział, co obejrzał i co zasłyszał od współtowarzyszy broni, tworząc jedno z klasycznych dzieł światowej literatury batalistycznej, a mówiąc ściślej - jej szczególnego nurtu, zwanego pacyfistycznym, odsłaniającego bezmyślne okrucieństwo i bezsensowny tragizm masowego uśmiercania ludzi. A zarazem Pożegnanie z bronią jest jedną z najpiękniejszych - i najsmutniejszych - powieści miłosnych literatury XX wieku; o tej wartości utworu Hemingwaya zadecydowała gorycz jego osobistych miłosnych dramatów, przetworzona przez jego niepospolity talent w dzieło sztuki pisarskiej najwyższej klasy. Dzieło żywe i przejmujące po z górą siedemdziesięciu latach od chwili powstania. Czytaj dalej >> << Zwiń
  • Muza
  • miękka
Mniej Więcej
  • Ernest Hemigway
  • 1999
  • 368
  • 190
  • 125
  • 83-7200-477-3, 83-7079-227-8
  • 9788372004772
  • 86740

Recenzje czytelników

Pożegnanie z bronią

Ocena:
Autor:
Data:
Jest to druga książka Hemingwaya, którą czytałam. Postanowiłam dać szanse klasyce, nobliście i nie zawiodłam się.
Literatura XX wieku i spojrzenie na wojnę oraz miłość jak na dwie sprawy, które choć mogą żyć razem nie dają sobie szans. Autor ma wyrazisty styl, który moim zdaniem albo przypadnie do gustu albo nie pozwoli przejść do ostatniego rozdziału. Pisze zwięźle, lapidarnie, nie wchodzi w szczegóły mimo obrazowego ukazania sytuacji.
Główny bohater to Amerykanin we Włoskiej armii ... Wydaje się być on wciąż koło tych walk, koło tego okrucieństwa, które się dzieje pragnąć to przetrwać z dnia na dzień. Gdy poznaje Szkocką pielęgniarkę utwierdza się w tym, że wojna ta, nie jest jego wojną. Czytamy o pragnieniu wolności i cichym miejscu na życie dwojga ludzi pośród zobowiązań i toczących się zdarzeń.
Książka jest zamknięciem tematu dla autora. Momentami wciąga w opisach bitwy, momentami przenosi w rozmyślanie nad czymś więcej.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena