Koszyk 0
Opis:
Gemma zostawia swoje wygodne, uporządkowane życie i razem z szesnastoletnim synem wsiada na pokład samolotu lecącego z Rzymu do Sarajewa. Na lotnisku czeka na nią Gojko, bośniacki poeta, przyjaciel z czasów jej pierwszego pobytu w tym mieście, przewodnik po nieznanej rzeczywistości i obcej kulturze. To dzięki niemu poznała przed laty Diega, fotografa z Genui, swą wielką miłość. Po latach wraca do Sarajewa, by zmierzyć się ze wspomnieniami ... z nadzieją że u nastoletniego syna uda się jej obudzić poczucie przynależności do miejsca, w którym się urodził i które jest dla niej tak ważne. Światowy bestseller sprzedany do 24 krajów! „Zapierająca dech w piersiach historia wojennej miłości”. Le Monde des Livres „Pełna żywych wspomnień i silnych emocji. Niezwykła książka”. Irish News Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Margaret Mazzantini
  • 2013
  • 1
  • 528
  • 205
  • 143
  • 978-83-7508-682-9
  • 9788375086829
  • ZB7G9

Recenzje czytelników

Głód miłości

Ocena:
Autor:
Data:
Nieczęsto zdarza mi się, by czytana przeze mnie książka sprawiła, by w moich oczach pojawiły się łzy. By poruszyła tą specjalną nutę w duszy, która sprawia, że w pewnym momencie przestaje się czytać powieść oczami, a zaczyna sercem.
Ja miałam okazję taką książkę przeczytać. "Powtórnie narodzony" autorstwa Margaret Mazzantini jest historią o poszukiwaniu: miłości, akceptacji, celu w życiu, sprawiedliwości... Jest też głosem umierającego miasta, narodu ... który z dnia na dzień stał się wrogiem dla samego siebie.

"Podróż nadziei. Myślę znowu o tych przypadkiem przeczytanych słowach. Myślę o Pietrze. Nadzieja należy się dzieciom. My, dorośli, już jej doświadczyliśmy i prawie zawsze ją zaprzepaszczaliśmy."

Gemma jest stateczną pięćdziesięciolatką. Wraz z mężem, Giulianem, wychowują jej nastoletniego syna, Pietro. Pewnego dnia zostawia wszystko i wraz z synem leci do Sarajewa, gdzie czeka na nią Gojko, poeta, przyjaciel z dawnych lat, którego poznała w czasie swojego pierwszego pobytu w mieście w połowie lat osiemdziesiątych minionego wieku. To właśnie on, Gojko, poznał ją z pewnym młodym, nieco szalonym włoskim fotografem, Diego, jej wielką miłością, ojcem jej dziecka.
Zaproszenie ze strony Gojko staje się dla Gemmy początkiem podróży do wspomnień z lat młodości, a przy okazji daje jej jedyną możliwość pokazania Pietrowi miasta, w którym poznała i pokochała jego ojca.

Na pierwszy rzut oka "Powtórnie narodzony" wydaje się być romansem jakich wiele. O utraconej miłości, podróży wgłąb siebie, wspominaniu szczęśliwych, lecz minionych chwil. Jednakże im bardziej zagłębi się w lekturę, tym mocniej zdać można sobie sprawę z tego, że nie jest to historia błaha, schematyczna. Nie, pełno w niej namiętności, uśmiechu, błysku szaleństwa w oczach, który często widać u zakochanych ludzi, lecz jest w niej i sporo bólu, utraconych nadziei, goryczy.
Zdecydowanie, "Powtórnie narodzony" nie jest powieścią jakich wiele.

"To sarajewskie róże, upamiętniają zmarłych od wybuchu pocisków moździerzowych. Ta akurat, po której właśnie idziemy, przypomina masakrę ludzi czekających w kolejce po chleb."

W najnowszej książce Margaret Mazzantini współczesność przeplata się z przeszłością. Czytelnik poznaje historię miłości Gemmy, blisko trzydziestoletniej, nieco sztywnej, dumnej rzymianki i młodszego od niej o pięć lat fotografa z Genui, Diega, nieco szalonego, wiecznego optymisty. Jest też Gojko, prostoduszny, trochę nachalny i zbyt wylewny, lecz mimo to niezwykle przyjazny sarajewianin, który poznał ze sobą i którego osoba towarzyszy dwójce Włochów od samego początku, stanowiąc dla nich tło. O ile miłość tej dwójki bywa momentami bardzo oderwana od ziemi, wręcz nierzeczywista, tak Gojko był tym pierwiastkiem ciągnącym ich ku ziemi, ku rzeczywistości. Jednakże tenże sarajewianin sprawił, że w pewnym sensie dwójka młodych Włochów pokochała ten kraj i jego mieszkańców, tak różnych od ludzi z Zachodu.
Dlatego też kiedy w Bośni i Hercegowinie wybuchła wojna, Gemma i Diego wracali do niej zarówno duchem, jak i ciałem, bowiem stał się on ich przeznaczeniem.

Historię przedstawioną w powieści czytelnik poznaje z punktu Gemmy, która nawet po szesnastu latach nie może pogodzić się z utratą ukochanego mężczyzny. Diego był miłością jej życia, tym jedynym i ojcem jej dziecka. Dlatego też zabierając po latach Pietra do bezpiecznego już Sarajewa, chce pokazać mu miasto, które połączyło ją i jego ojca, i tym samym sprawić, by chłopak choć trochę zainteresował się życiem swojego biologicznego ojca. Gemmę boli bowiem fakt, że jej syn wykreślił go ze swojego życia, jakby Diego był anonimową osobą, jednym z tłumu.
Chłopak nie wie, że jego rodzice przez wiele lat starali się o to, by wreszcie pojawił się na świecie, Gemma nie umie przekazać mu tej wiadomości, obawiając się, że Pietro się od niej odwróci, kiedy wreszcie pozna prawdę. Prawdę, której sama Gemma nie zna do samego końca, a którą pozna dopiero w trakcie owej podróży.

"To jest wojna – sprowadzić wszystko do takiego samego nieistnienia, pozbawić różnic. Zamienić toaletę miejską i zabytkowy klasztor w taką samą kupę gruzów, zabić człowieka i kota takim samym pociskiem."

Zasadniczo powieść można podzielić na dwie części: starania Gemmy i Diego o dziecko oraz na ich wielokrotne wyprawy do pogrążonego w działaniach wojennych Sarajewa, gdzie każde z nich na swój sposób starało się pomóc mieszkańcom miasta.
Margaret Mazzantini nie przedstawia genezy konfliktu w byłej już Jugosławi, pokazuje życie ludzi w oblężonym mieście, sławną Aleję Snajperów w Sarajewie. Przedstawia okres, kiedy to ludzie, wychodząc rano z domów w poszukiwaniu wody czy jedzenia, wiedzieli, że mogło to być ich ostatnie spotkanie z rodziną, znajomymi. Śmierć czaiła się wszędzie, snajperzy wybierali swoje cele przypadkowo, choć największą radość sprawiało im strzelanie do matek i obserwowanie zagubionych twarzy dzieci, które w jednej chwili traciły wszystko (ojcowie bowiem albo zginęli na początku konfliktu, albo walczyli po jednej z jego stron).
W pamięci utknął mi fragment, w którym snajper, z Sarajewa rodem, który opisywał moment, kiedy strzelał do bawiących się dzieci. Starannie wybierał moment, kiedy oddawał strzał, zupełnie nie przejmując się tym, że są to tylko dzieci, że sam jako mały chłopak bawił się w tym samym miejscu. Potem zaś, wspominając tamten dzień, stwierdził, że to było jak "strzelanie do zajęcy".

"Powtórnie narodzony" to wzruszająca, wielowątkowa, pięknie pokazana historia. Sprawiała, że w trakcie lektury ściskało mi się gardło, a oczy przysłaniały łzy.
Muszę jeszcze dodać, że niezbyt często zwracam uwagę na wygląd zewnętrzny powieści, którą czytam. Nie ocenia się przecież książki po okładce. Tym razem jednak powiem, że "Powtórnie narodzony" to bardzo ładnie wydana powieść. Zintegrowana okładka (a takie lubię najbardziej), szyta i bardzo wyrazista. Kolory są żywe, intensywne, przyciągają wzrok. Dla wzrokowców jak ja jest to bardzo duży plus. Po prostu piękna książka w pięknej oprawie.

http://wiedzma-czyta.blogspot.com/2013/11/margaret-mazzantini-potwornie-narodzony.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Historia nadzwyczajna...

Ocena:
Autor:
Data:
„Powtórnie narodzony” to wspaniała opowieść. Nic więc dziwnego, że zainteresowała ona producentów filmowych. Mam nadzieję, że zainteresuje również szerokie grono czytelników w Polsce, bowiem jest to historia z pozoru zwyczajna, a jednak potrafi wycisnąć z czytelnika wiele, bardzo wiele łez. Powieść ta jednak nie tylko wzrusza, ale jednocześnie nadaje inne spojrzenie na świat. Dramat, jaki rozgrywa się w tle, pozwala na zadanie sobie kilku istotnych pytań ... Dogłębną interpretację pozostawiam jednak każdemu, kto zdecyduje się na lekturę tej książki. Niczego nie straci, a zyska bardzo wiele. Na przykład wiele pamiętnych chwil z lekturą. Bo o niej, tak naprawdę, trudno będzie zapomnieć. Polecam! Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena