Koszyk 0
Opis:
Kolejna bezsenna noc Herberta Molina, emerytowanego oficera policji. Od pięćdziesięciu czterech lat nękają go cienie, które chcą, żeby odpokutował dawne winy. Molin przywykł do ich obecności i uczy się zajmować sobie czas po zmierzchu - układa puzzle lub tańczy tango z wykonaną przez siebie lalką. W końcu nadchodzi moment zemsty - pewnego dnia o świcie Molin zostaje zachłostany na śmierć. Krwawe ślady na podłodze w jego domu układają się w kroki tanga. Do śledztwa ... prowadzonego przez Giuseppego Larssona, włącza się doświadczony policjant Stefan Lindman, którego zastajemy w trudnym dla niego momencie życia - właśnie dowiaduje się, że ma raka. Tymczasem popełnione zostaje drugie morderstwo. Funkcjonariusze natrafiają na trop prowadzący do międzynarodowej siatki neonazistów i stopniowo odkrywają motywy dokonanych zbrodni, które swoje źródło mają w wydarzeniach z czasów II wojny światowej. Powrót nauczyciela tańca to kryminał uznany przez wielu krytyków za lepszy nawet od Mankellowskiego cyklu o komisarzu Kurcie Wallanderze. Powieść jest przesycona atmosferą skandynawskiego chłodu i mroku, zawiera wątki historyczne, daje czytelnikowi wgląd w mentalność szwedzkiego społeczeństwa. Książka zdobyła w 2005 roku Gumshoe Award dla Najlepszej Europejskiej Powieści Kryminalnej. Niepewność sprawia, że czytelnik zwraca uwagę na każdy szczegół, każdego podejrzewa. Louise France, „The Observer" Mankell opowiada posępne, pesymistyczne historie o powszechnej nienawiści, przyczajonej pod wielokulturową powierzchnią, ale jednocześnie za każdym razem udaje mu się odnaleźć bogactwo człowieczeństwa, ukrytego w wiecznie zmarszczonych brwiach jego zatroskanych gliniarzy. Bill Ott, „Booklist" Czytaj dalej >> << Zwiń
 • WAB
 • miękka
Mniej Więcej
 • Henning Mankell
 • 2011
 • 554
 • 195
 • 125
 • Mroczna seria
 • 978-83-7747-620-8
 • 9788377476208
 • ZADSP

Recenzje czytelników

Nie uciekniesz od przeszłości

Ocena:
Autor:
Data:
"Powrót nauczyciela tańca" Henninga Mankella jest powieścią kryminalną z historią powszechną w tle. Autor, przedstawia nam historię emerytowanego policjanta Herberta Molina, który w niezwykłych i niezrozumiałych okolicznościach zostaje zamordowany. Na miejscu zdarzenia policja znajduje krwawe ślady, które ukazują układ taneczny do ... tanga. Śledztwo prowadzi komisarz Giuseppe Larsson, którego wspomaga były współpracownik Herberta Molina ... przebywający na zwolnieniu lekarskim Stefan Lindman, który choruje na raka języka.
W trakcie dochodzenia, zamordowany zostaje sąsiad Molina, co komplikuje śledztwo. Policja zastanawia się czy mordercą dwóch mężczyzn jest ten sam człowiek, czy ktoś inny.
Stefan Lindman i Giuseppe Larsson poznają mroczną przeszłość emerytowanego policjanta, który w latach 50. XX w. zmienił nazwisko, aby ukryć swoją faszystowską przeszłość.
Czas płynie, ale ofiary faszyzmu pamiętają i czekają na sprawiedliwość, której sami nie powinni wymierzać.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena