Koszyk 0
Opis:
Pomiędzy epokami i kontynentami... Przejmująca opowieść o obietnicy sprzed lat i miłości w czasach wojennej zawieruchy. Eva Gatsby często zastanawiała się nad przeszłością swojego dziadka Lawrence''''a i tym, co działo się z nim w Birmie podczas II wojny światowej. Lawrence uparcie unika tego tematu, dopiero służbowy wyjazd Evy, z zawodu antykwariuszki, do Mandalaj, sprawia, że starzec przerywa milczenie ... Przekazuje wnuczce posążek leogryfa i prosi, by zwróciła go prawowitej właścicielce. Po przylocie Evy do Birmy okazuje się, że jej misja jest niebezpiecznie skomplikowana, a skarb, którego strzeże, staje się źródłem skandalu o poważnych konsekwencjach. Rozdarta między lojalnością względem rodziny a uczciwością, Eva postanawia uczynić wszystko, by poznać prawdę o przeszłości dziadka, do której kluczem jest posążek o opalizujących czerwonych oczach – tajemniczy symbol bogactwa Mandalaj. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Rosanna Ley
  • 2015
  • 1
  • 544
  • 197
  • 123
  • 9788308-05599-1
  • 9788308055991
  • ZCPDQ

Recenzje czytelników

Egzotyczna podróż do Birmy

Ocena:
Autor:
Data:
"Powrót do Mandalaj" to już trzecia książka Rosanny Ley wydana przez Wydawnictwo Literackie. Trzeba przyznać, że okładki są bardzo kuszące, zwłaszcza na letnie, upalne dni, kiedy marzymy o podróżach do egzotycznych miejsc. I własnie w tej powieści pani Ley zabiera nas w podróż do azjatyckiej Birmy.

Eva Gatsby, główna bohaterka powieści jest konserwatorką antyków. Uwielbia swoją pracę i marzy o podróży w jakieś dalekie miejsce, aby móc pobuszować za kolejnymi starociami ... I jej marzenie się spełnia, gdy szefowa postanawia wysłać ją do pięknej i gorącej Mianmy (dawnej Birmy), aby przywiozła stamtąd kilka antyków. Gdy dowiaduje się o tym jej dziadek zleca jej pewne zadanie do wykonania. Chce, żeby Eva znalazła Mayę, dawną ukochaną dziadka i oddała jej figurkę tekowego lwa, która od lat stoi przy jego łóżku. Eva wyczuwa, że kryje się za tym ekscytująca historia miłosna, więc postanawia ją odkryć. Razem z nią wybieramy się w niezwykłą podróż do Birmy, by odkryć tajemnicę miłości Brytyjczyka Lawrenca i Birmanki Mayi oraz być świadkami rodzącego się uczucia pomiędzy Evą, a pewnym miejscowym.

"Powrotu do Mandalaj" nie da się przyporządkować do jednego gatunku. Jest to piękna historia miłosna, która pomimo rozłąki przetrwała kilkadziesiąt lat, a dana obietnica w pewnym sensie zostaje spełniona. Oprócz tego jest to w pewien sposób literatura wojenna. Ja jestem raczej przyzwyczajona do czytania o zmaganiach żołnierzy walczących w Europie (zazwyczaj w Polsce, we Francji i Wielkiej Brytanii) z Niemcami, więc dla mnie było to bardzo ciekawe, że tym razem przekonałam się jak wyglądała II wojna światowa w Azji, gdzie głównymi wrogami ludności nie byli Niemcy i Hitler, ale Japończycy. Pojawia się również wątek kryminalny, a bohaterka wplątuje się w niebezpieczną sytuację, więc dzięki temu fabuła nie była leniwa i nudna.

W trakcie lektury nie mogłam przestać myśleć, że ta książka przypomina mi jakąś inną. I w końcu sobie przypomniałam: "Dom orchidei". Tam również pojawia się watek podróży w egzotyczne miejsce i niechęć do powrotu do zimnej i takiej innej Wielkiej Brytanii. "Podróż do Mandalaj" zabrała mnie w ekscytującą podróż do niezwykle ciekawego miejsca. Autorka opisała je w taki sposób, że chyba każdy chciałby się tam znaleźć, poczuć zapach tekowego drewna i posłuchać wielu miejscowych legend oraz prawdziwych historii krążących w ich kulturze. Jej niezwykle wykwintne słownictwo sprawiło, że ta opowieść była piękna. Wyobraźcie sobie cudowne krajobrazy azjatyckiego państwa oraz ich dziedzictwo kulturowe, buddyzm, zagadkę z przeszłości, poczujcie smak ich potraw na języku - to wszystko znajdzie w powieści Rosanny Ley.

Jeśli reszta powieści autorki jest równie czarująca, to ja już się cieszę na lekturę "Zatoki tajemnic" i "Domu na Sycylii", które mam w planach i które już do mnie zmierzają. Jeśli chcecie zatracić się w niezwykłym kraju, jakim jest Mianma to polecam!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Egzotyczna podróż

Ocena:
Autor:
Data:
Eva skończyła studia w Bristolu na kierunku renowacja mebli i specjalizuje się w antykach azjatyckich, do których pasją zaraził ją w dzieciństwie dziadek. Lubi swoją pracę w Emporium, gdzie bada autentyczność dzieł sztuki i zajmuje się ich odnawianiem. Szefowa niespodziewanie wysyła ją do Birmy, aby porozmawiała z pośrednikami, zacieśniła z nimi kontakty oraz nawiązała nowe.

Eva cieszy się, że w końcu pozna kraj, o którym tak wiele słyszała od ukochanego dziadka, który w młodości ... przed drugą wojną światową pracował przy wyrębie tekowych drzew i spławiał je rzeką Irawadi.

,,O krainie piekącego skwaru i ulewnych monsunowych deszczy. O zielonych polach ryżowych i złotych świątyniach, o wielkich jeziorach i parnej dżungli."

Dziadek prosi Evę przed wyjazdem o przysługę - o odnalezienie w Birmie jego miłości Daw Moe Mya i zwrócenie jej figurki tekowego lwa, którego mu podarowała, gdy szedł walczyć na wojnie. W ten sposób ma zostać przywrócona harmonia, gdyż drugiego bliźniaczego lwa posiada Maya.

Eva leci do Birmy i stopniowo odkrywa rodzinne tajemnice oraz poznaje przeszłość i miejsca, w których przebywał dziadek Lawrence. Na jej drodze pojawiają się dwaj mężczyźni. Klaus Weber współpracujący z niemiecką organizacją charytatywną oraz Ramon-Birmańczyk, w którego żyłach płynie angielska krew przodków. Będą oni mieli wpływ na losy samotnej dziewczyny.

,,Powrót do Mandalaj" to wielowątkowa powieść. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Autorka nakreśliła życie codzienne birmańskiego społeczeństwa w okresie kolonialnym, II wojny światowej i współczesnym. Widoczne są zachodzące zmiany na przestrzeni lat. Bardzo naturalnie wplotła w akcję opisy zabytków, obyczajów, mitów i historię Birmy oraz nakreśliła losy ostatniej królowej Supayalat.

Widoczna jest wyjątkowa więź dziadka z wnuczką, który miał dla niej zawsze czas i okazywał cierpliwość. Był oparciem w trudnym okresie życia, snuł opowieści o dalekim kraju, ale też zabierał na wycieczki po okolicy i na plażę Chesil.

Trudne relacje matki z córką po nagłej śmierci ukochanego męża i ojca. Stopniowe odsuwanie małego dziecka od siebie, brak rozmów, przytulania, zamykanie się w sobie z rozpaczy. Eva także cierpiała, przeżywała żałobę po ojcu, którego już nie było codziennie obok, który już nie mógł nauczyć jej pływać.

W tej powieści jest dużo miłości i bólu, przeplatają się ze sobą. Pojawiają się też wątki kryminalne.

Na okładce książki napisano, że jest to ,,mądra, wakacyjna książka" i ja się z tym stwierdzeniem całkowicie zgadzam:)

http://magiawkazdymdniu.blogspot.com/
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena