Koszyk 0
Opis:
Wielki powrót Johna Grishama do miejsca akcji jego pierwszej powieści "Powrót do Ford County" wyprzedził na listach bestsellerów "Zaginiony symbol" Dana Browna. Cichy urzędnik, który staje się postrachem kasyn... Dramatyczna rodzinna wyprawa po syna marnotrawnego... Sfrustrowany prowincjonalny prawnik, który dostaje szansę na interes życia... Śmieszny chłopak, którego powrót wywołuje burzę w spokojnym miasteczku.. ... Od pierwszego opowiadania - gdy pewien prawnik nie całkiem z własnej woli wchodzi do pokoju pewnego chłopca, po ostatnie - gdy niezwykli krwiodawcy wyruszają w swą groteskową podróż, John Grisham odsłania cały wachlarz emocji i tworzy galerię zapadających głęboko w pamięć postaci. Jest tu dobroć i miłość, rozpacz i zemsta, śmieszność i patos. Są prości farmerzy i cyniczni prawnicy. Ludzie nikczemni i wielkoduszni. Jest frapująca fabuła i przewrotny finał. Grisham bywa oskarżycielski i współczujący, pełen smutnej zadumy nad ludzkim losem, nad ludzką małością i wielkością. Wstrząsa, wzrusza, rozśmiesza, przykuwa uwagę i raz jeszcze udowadnia, że jest pisarzem dla wszystkich: dla miłośników sensacyjnej intrygi i dla wytrawnych znawców literatury. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Amber
 • miękka
Mniej Więcej
 • John Grisham
 • 2010
 • 1
 • 328
 • 210
 • 150
 • *, 97883-2413-7787
 • 9788324137787
 • Z9018

Recenzje czytelników

Czas zmarnowany? Przeciwnie!

Ocena:
Autor:
Data:
Jestem świeżo po lekturze w/w zbioru opowiadań John'a Grishama. Długo zastanawiałem się, czy warto sięgnąć po akurat tę jego pozycję. Jest to dopiero druga, po 'Firmie" przeczytana przeze mnie książka tego autora i ponownie zostałem mile zaskoczony. Moja recenzja być może nie jest zbyt obiektywna, ponieważ do tej książki zasiadłem świeżo po przeczytaniu można powiedzieć ambitniejszej i "cięższej" literatury i zwykły, prosty język Grishama pozwolił mi zwyczajnie odpocząć ...

Przechodząc do konkretów: książkę czyta się przyjemnie, wręcz jednym tchem. Przedstawione historie (w większości) są ciekawe, niektóre naprawdę trzymające w napięciu. Autor jak na tak krótkie formy potrafi dosyć bogato zarysować postacie głównych bohaterów, a w miarę czytania kolejnych opowieści coraz bardziej "wtapiamy" się w dosyć mroczny klimat małego amerykańskiego miasteczka Ford County i jego okolic. Autor podjął się wielu kontrowersyjnych dla mnie tematów i dzięki jego spojrzeniu na wiele aktualnych, również dzisiaj, problemów społecznych każda z opowieści skłania czytelnika do głębszych refleksji nad naszym człowieczeństwem, tolerancją i (niestety często ślepą) sprawiedliwością.

Osobiście polecam.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Opowiadania na każdy dzień tygodnia

Ocena:
Autor:
Data:
John Grisham to amerykański pisarz, autor thrillerów prawniczych i kryminałów. Grisham urodził się jako drugi z pięciorga rodzeństwa. Jego rodzice byli baptystami o nowoczesnych poglądach. Ojciec pracował na budowie i hodował bawełnę. Natomiast matka zajmowała się domem. Po częstych przeprowadzkach, w 1967 roku rodzina osiedliła się w miasteczku Southaven w stanie Missisipi, gdzie Grisham ukończył Southaven High School. W roku 1977 otrzymał dyplom licencjacki na Uniwersytecie Stanowym Missisipi ... a w 1981 roku ukończył studia prawnicze.W 1988 pojawił się jego pierwszy sądowy thriller Czas zabijania, nad którym pracował trzy lata, w nakładzie 5000 egzemplarzy. Jego druga powieść – Firma – w 1991 roku znalazła się na siódmym miejscu na liście bestsellerów. W tym samym roku zrezygnował z urzędu i od tego momentu pracował już tylko jako pisarz. Do tej pory sprzedał ponad 60 milionów egzemplarzy swoich książek i jest jednym z dwóch autorów, którzy sprzedali 2 miliony egzemplarzy pierwszego wydania. W 1992 roku powieść Raport Pelikana sprzedano w ponad 11 milionach egzemplarzy tylko w samych Stanach Zjednoczonych.

Od pierwszego opowiadania - gdy pewien prawnik nie całkiem z własnej woli wchodzi do pokoju pewnego chłopca, po ostatnie - gdy niezwykli krwiodawcy wyruszają w swą groteskową podróż, John Grisham odsłania cały wachlarz emocji i tworzy galerię zapadających bardzo głęboko w pamięć postaci. Jest tu razem dobroć i miłość, rozpacz i zemsta, śmieszność i patos. Są prości farmerzy i cyniczni prawnicy. Ludzie nikczemni i wielkoduszni. Jest frapująca fabuła i przewrotny, zaskakujący finał. Grisham bywa zarazem oskarżycielski i współczujący. Jest pełen smutnej zadumy nad ludzkim losem, nad ludzką małością i wielkością. Wstrząsa, wzrusza, rozśmiesza, przykuwa uwagę i raz jeszcze udowadnia, że jest pisarzem dla wszystkich. W jego opowiadaniach zbiegają się kontrasty. Wydaje się, że jedno nie może być obok drugiego, a jednak jest..

Książka składa się z 7opowiadań. Każde jest inne, zwraca uwagę na coś innego. Autor potrafi nas w jednej chwili przenieść miejsce akcji z biura prawnika do klubu nocnego. I tylko mu to uchodzi na sucho.
Pisarz zaskakuje dosadnością swoich opisów. Szczerze, bez zbędnych emocji, na zimno opisuje uczucia bohaterów, ich sposób myślenia i zachowanie. Obnaża ludzkie słabości i nałogi, które prowadzą do samozniszczenia. Grisham burzy wszelkie stereotypy i uprzedzenia np. w opowiadaniu "Śmieszny chłopak".
Nie boi się otwarcie mówić o tematach tabu.. To jedna z cech, za które go cenię.

Pomimo iż historie są krótkie, autor potrafił w nich dokładnie przedstawić każdą postać. Wszystko jest do końca dopracowane. Nie ma tu miejsca na niedociągnięcia.

Jednakże szczerze przyznam, że Grisham lepiej sprawdza się w powieściach. W opowiadaniach nie ma możliwości takiego dokładnego opisu sytuacji, bohaterów jak w książkach.. A to właśnie cechuje tego autora. Miałam okazję wcześniej przeczytać parę jego pozycji i w nich lepiej się sprawdzał. Jednakże mimo wszystko sądzę, że Grisham sobie poradził.

Zbiór został napisany dosadnym, ale nie prostackim językiem. Czyta się go bardzo szybko. Jest siedem opowiadań, więc można podzielić je sobie na cały tydzień. Dzięki temu każde można dokładnie przemyśleć. Podoba mi się grafika. Jest taka barwna, a zarazem tajemnicza. Zdecydowanie zwraca na siebie uwagę.

"Powrót do Ford County" polecam szczególnie miłośnikom samego Grishama. Myślę jednak, że nikt nie rozczaruje się sięgając po tę książkę. To idealna pozycja na weekend bądź na cały tydzień. Jak kto woli.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena