Koszyk 0
Opis:
Trzecia książka z kryminalnej serii o komisarzu Van Veeterenie i jego współpracownikach z jednostki policyjnej w Maardam Pewnego kwietniowego dnia w rowie znalezione zostaje poćwiartowane ciało. W spokojny sierpniowy poranek więzienie opuszcza domniemany podwójny morderca. Czy istnieje jakiś związek między tymi dwoma wydarzeniami? Hakan Nesser jeden z najpopularniejszych szwedzkich pisarzy. Największą popularność przyniósł mu cykl dziesięciu powieści kryminalnych o komisarzu Van Veeterenie ... Większość książek z tej serii stała się podstawą scenariuszy filmowych. Nesser trzykrotnie otrzymał nagrodę za najlepszy szwedzki kryminał. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Hakan Nesser
  • 2013
  • 1
  • 336
  • 210
  • 135
  • Czarna seria
  • 978-83-7554-558-6
  • 9788375545586
  • ZAV0B

Recenzje czytelników

Polecam.

Ocena:
Autor:
Data:
Od razu zaznaczam, że nie intryga kryminalna jest w tej pozycji najważniejsza, a ludzie, ich reakcje oraz to co nieuniknione.
Pewnego dnia w pobliskim lesie zostają znalezione rozczłonkowane zwłoki mężczyzny, pozbawione głowy, w zasadzie sam korpusik. Bardzo szybko udaje się ustalić, że ofiarą jest człowiek, który niedawno opuścił więzienie po odsiedzeniu kary za podwójne morderstwo. Dlaczego tak okrutnie go zamordowano? Czy zadziałało prawo zemsty? A może ktoś uważa, że kara ... którą odbył nie była wystarczającą?
Śledztwem kieruje komisarz Van Veeteren. Zadanie ma o tyle utrudnione, iż musi niezwłocznie poddać się poważnej operacji. Duża część śledztwa prowadzona jest więc ze szpitalnego łóżka. Niezwykle ciekawym i momentami humorystycznym jest obserwowanie niecierpliwego policjanta, który musi poddać się lekarskiej i pielęgniarskiej dyktaturze. W jej efekcie swoim zachowaniem doprowadza personel szpitala do szału. Jednak śledztwo toczy się dalej. Bardzo szybko okaże się, że to z pozoru proste dochodzenie, coraz bardziej się komplikuje i w pewnym momencie nic już nie jest tak oczywistym, jak się na początku zdawało. A Van Veeteren stanie przed rozmaitymi dylematami, zarówno jeżeli chodzi o kwestie natury osobistej, jak i o prowadzone śledztwo. I to jest moim zdaniem najciekawsza i najmocniejsza część Powrotu.
Drugim plusem powieści są bohaterowie, nieszablonowi, jak to u Nessera. O komisarzu wspomniałam. Kolejną postacią wartą uwagi jest ofiara, mężczyzna wcześniej skazany za dwa wyjątkowo okrutne morderstwa, kiedyś idol większości Szwedów, olimpijczyk. Co stało się, że jego życie zmieniło się w sekundzie o 180 stopni? Czy rzeczywiście był winny dwóch zbrodni?
Gorąco zachęcam do lektury. Jeżeli lubicie skandynawski styl pisarski, ciekawych bohaterów (których nie zawsze da się lubić, ale nie są oni szablonowi), dylematy wewnętrzne bohaterów i ich roztrząsanie, czyli to co z zasady jest sensem skandynawskich książek, Powrót was z pewnością nie zawiedzie.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Zbrodnia i ... kara

Ocena:
Data:
Wycieczka przedszkolaków przypadkowo dokonuje makabrycznego odkrycia. Ciekawość zaprowadziła małą, sześcioletnią dziewczynkę do wąwozu, gdzie pod stertą gałęzi znalazła zawinięte w dywan ciało. Policja ma ciężki orzech do zgryzienia, bowiem ciało pozbawione jest głowy, dłoni i stóp. Tak jakby sprawca celowo chciał utrudnić policji identyfikację zwłok. Czy uda się ustalić kim był zamordowany mężczyzna, w jaki sposób zginął i co najważniejsze, kto jest zabójcą ...

Håkan Nesser obecnie jest jednym z popularniejszych szwedzkich autorów. Za swoje powieści był wielokrotnie nagradzany, a jego książki w wielu krajach znajdowały się na listach bestsellerów. Autor zasłynął głównie z cyklu o inspektorze Barbarottim. „Powrót” jest trzecią powieścią z serii kryminałów o komisarzu Van Veeterenie. Jednocześnie jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością tego Autora.

Dobry kryminał musi przede wszystkim trzymać w napięciu. Fabuła powinna aż kipieć od emocji i obfitować w niespodziewane zwroty akcji, a zakończenie obowiązkowo zaskakiwać. Wszystkie te cechy znajdziecie w „Powrocie”. Powieść wciąga od samego początku. Napięcie rośnie wraz z rozwojem akcji, a zakończenie wręcz powala na kolana. Zamykając książkę na ostatniej stronie nie mogłam przestać o niej myśleć. Co sprawiło, że tak a nie inaczej potoczyło się życie Verhavena? Dlaczego jego los zdeterminował przypadek? Dlaczego tak łatwo się poddał, nie walczył? O samym zakończeniu też można by napisać wiele. Czy sprawiedliwości stało się zadość? Czy prawda ujrzy kiedyś światło dzienne? Powieść warto przeczytać choćby dlatego aby spróbować znaleźć własne odpowiedzi na te pytania.

Fabuła nie zawiera mrożących krew w żyłach opisów, a akacja toczy się raczej powoli. Wychodzą na jaw nowe fakty, pojawiają się nowe postaci. Śledztwo raz stoi w miejscu, a raz nabiera tempa. Obok niezwykle dramatycznej postaci ofiary morderstwa na pierwszy plan wysuwa się oczywiście komisarz Van Veeteren. Starszy pan tym razem boryka się również z własnymi, prywatnymi problemami. Choroba, która go zaatakowała jest wyjątkowo podstępna. Potrafi być okrutna i wyrafinowana w zadawaniu bólu, jak przestępcy, z którymi musiał się w trakcie swojej pracy zmierzyć. Teraz to on jest w pewnym sensie ofiarą. Choć na zewnątrz próbuje pozostać sobą to w środku kumulują się w nim typowo ludzkie lęki.

„Powrót” to nie tylko ciekawy kryminał z zaskakującym finałem, ale także wciągająca powieść obyczajowa. W książce zbrodnia zadana ludzką ręką miesza się z cierpieniem, bezradnością i samotnością chorego człowieka. Gorąco polecam.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena