Koszyk 0
Opis:
Jesień 1904r. Kraków. Witold Korczyński to człowiek o skomplikowanej przeszłości i wybitnych zdolnościach detektywistycznych. Ze względu na problemy finansowe przyjmuje zlecenie od znanego przemysłowca i filantropa Stanisława Wereszyńskiego, który poszukuje swojej zaginionej żony. Szybko okazuje się, że jest to człowiek bezwzględny i pełen tajemnic. Jeden z jego służących znika w zagadkowych okolicznościach. Przesłuchiwani świadkowie sprawiają wrażenie zastraszonych ... W tym samym czasie krakowska policja odnajduje ciało młodego, najprawdopodobniej zamordowanego chłopca. Szantażowany Korczyński próbuje połączyć elementy układanki, a jednocześnie uchronić przed niebezpieczeństwem zarówno siebie, jak i najbliższych - przede wszystkim piękną szlachciankę, Emilię Hornowską. "Poszukiwana" to pełen zwrotów akcji, mroczny kryminał osadzony w drobiazgowo naszkicowanym Krakowie na początku XX wieku. Pełen niebezpiecznych tajemnic, które nie zawsze powinny ujrzeć światło dzienne... Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Erica
 • miękka
Mniej Więcej
 • Małgorzata Kochanowicz
 • 2013
 • 1
 • 316
 • 205
 • 140
 • 978-83-62329-76-2
 • 9788362329762
 • ZAV3R

Recenzje czytelników

Poszukiwana

Ocena:
Autor:
Data:
Jeżeli poszukujecie klimatycznej, wciągającej i emocjonującej książki, której akcja toczy się w Polsce, to mogę Wam polecić tytuł Poszukiwana. Przyznam szczerze, że zostałam oczarowana stylem autorki, a także zgrabnie nakreśloną akcją. Dawno nie oddałam się tak żadnemu dziełu naszego rodzimego pisarza, zatem nastąpił przełom.

Witold Korczyński jest rezolutnym, pewnym siebie i swoich racji mężczyzną. Charakteryzuje się dociekliwością i szybkością rozszyfrowywania wszelkich tajemnic ... Od czterech lat mieszka w Krakowie i od tego czasu także współpracuje z tamtejszą policją. Tym razem jednak to nie policja poprosi go o pomoc. Stanisław Wereszyński, wpływowy człowiek, który nie cofnie się przed niczym, żeby osiągnąć zakładany cel, zwrócił się do pana Witolda... a raczej zmusił go do zaangażowania się w poszukiwanie jego żony, Anny. Korczyński, pomimo ciągłych kontroli ze strony swojego klienta, nie daje się nastraszyć. Sprawa zaginięcia kobiety nie jest prosta, Wereszyńska wydaje się uciec z własnej woli. A pytanie brzmi, co zmusiło ją do tak drastycznych kroków? Także w trakcie śledztwa, główny bohater wpada w różne tarapaty, odkrywa pewne sekrety rodzinne i nie może czuć się bezpiecznie.

Małgorzata Kochanowicz całą akcję umieściła na początku XX wieku, co dodaje klimatu całej powieści. Historia jest zgrabnie przedstawiona, a postaci realnie wykreowane. Pomimo tego, że Witold Korczyński jest oschłym i niedostępnym człowiekiem, czytelnicy są w stanie go polubić, przede wszystkim za swoją wnikliwość i oddanie swojej pracy. Autorka ukazała nam interesujący obraz Krakowa, raczej ten mroczny, pełen ciemnych alejek i czającego się za rogiem niebezpieczeństwa. Całość, czyta się lekko, szybko i nie wiadomo kiedy, jesteśmy już w ostatniej, zaskakującej części powieści. Zwrotów akcji jest tutaj niemało, pisarka doskonale wie, jak zatrzymać czytelnika na dłużej i czym może go zaciekawić.

Osobiście polecam, przede wszystkim za wątek kryminalny a także fantastycznie przedstawioną główną postać. Podczas tej lektury nie ma czasu na nudę, a autorka gwarantuje nam ogrom wrażeń i emocji.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Doskonała powieść z wątkiem kryminalnym.

Ocena:
Autor:
Data:
Gdy rozpoczynałam lekturę tej książki, nic nie zapowiadało, że ocenia ją tak wysoko, ba początkowo chciałam dać 4-/6, ale ku mojemu wielkiemu zaskoczeniu autorka uwiodła mnie. Plusem są opisy innych bohaterów. Kreacje stworzone przez pisarkę są doskonałe. Nieistotne, czy chodzi o drobnego złodziejaszka, czy dozorcę, dorożkarza, subiekta w sklepie...każda z postaci odmalowana jest z niezwykłą dbałością o szczegóły. Jednak mnie najbardziej ujęła Jadwiga, gosposia Korczyńskiego. Niesamowita ... troskliwa, mamrocząca wiecznie pod nosem, a jednocześnie taka po matczynemu troszcząca się o swojego chlebodawcę.
Jednak tym, co mnie zaczarowało są opisy Krakowa. I nie chodzi tu tylko o zabytki, uliczki, zaułki, ale także o życie w mieście i to życie ludzi pochodzących z wszystkich warstw społecznych. Genialny misz masz i świetne opisy z oddaniem najdrobniejszych szczegółów.
Dzięki tym opisom atmosfera książki jest niepowtarzalna.
Sama intryga kryminalna jest tak na 4/6, no bo jakaż to intryga mogła narodzić się na początku XX w.?! Ale trzeba oddać sprawiedliwość - zakończenie zaskakuje i skłania do zadumy, iż czasami nie warto szukać na siłę tych, którzy nie chcą być odnalezieni i sięgać po sekrety, które powinny być ukryte.
Napisze jeszcze kilka słów o intrydze kryminalnej i prowadzeniu śledztwa...nie ukrywam, ta część (jak nadmieniłam wcześniej) nie jest najmocniejszą stroną książki, śledztwo jest powolne, ale można przypuszczać, że takie też było ponad 100 lat temu. Dla niektórych może być to wada, mnie to absolutnie nie przeszkadzało, dałam się porwać doskonałym opisom miasta i to wynagrodziło mi pewne kryminalne niedociągnięcia. Musze jednak przyznać, że Poszukiwana to bardziej powieść kryminalno-obyczajowa niż czysty kryminał, należy o tym pamiętać wybierając tę lekturę.
Całość czyta się wyśmienicie, szybko i z prawdziwą przyjemnością (przynajmniej mnie się tak czytało:)).
Gorąco zachęcam do lektury.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena