Koszyk 0
Opis:
Życie pisze różne scenariusze, a my nie zawsze dokonujemy właściwych wyborów. Nie mamy prawa osądzać wyborów i moralności innych, bo nigdy nie znaleźliśmy się na ich miejscu i nie wiemy, co nimi kieruje. Czasami nic nie jest takie, jak nam się wydaje. Nawet ci, których uważamy za nieskazitelnie dobrych, popełniają błędy, potykają się. Miłość zwycięż ... a tylko w bajkach. Często pożądanie bierze górę nad rozumem, a namiętność potrafi być zgubna. Wytykamy ludziom ich błędy i porażki, nie widząc swoich. A przecież każdy wybór niesie ze sobą konsekwencje. Niekiedy dobre, innym razem złe. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • JK
 • miękka
Mniej Więcej
 • Gabriela Gargaś
 • 2015
 • 1
 • 308
 • 204
 • 143
 • 9788372294456
 • 9788372294456
 • ZCF1O

Recenzje czytelników

Recenzja Informatora Czytelniczego

Ocena:
Autor:
Data:
"Zostań moim przyjacielem. Tylko przyjacielem. Zanim nim zostaniesz, to mnie przytul, pocałuj,
pokochaj, popieść. Bądź mój, ten ostatni raz."

Wyznam we wstępie, że na "Pośród żółtych płatków róż" czekałam bardzo dużo i specjalnie postanowiłam nie czytać wsześniej żadnych recenzji tego utworu, żeby się nie rozczarować, ani nie wprowadzić w stan obsesyjnego oczekiwania, który w czasie sesji mógłby okazać się dla mnie wręcz zabójczym. Pomimo natłoku nauki ... który ostatnio wyciska na moim czytelniczym życiu piętno wręcz bolesne, udało mi się przeczytać kolejną książkę Gargaś wieczorem i ciemną nocą między jednym egzaminem a drugim. I wiecie co? Warto było zarwać noc dla tego utworu. Pochłonęłam go na raz!

Gabriela Gargaś to młoda pisarka, która z wykształcenia jest ekonomistką. "Mama, przyjaciółka, córka, siostra, szwagierka, ciocia, żona, kobieta całą duszą."Autorka książek takich jak: "Jutra może nie być", "W plątanini uczuć" czy "Namaluj mi słońce". Jej książki to problematyczne utwory, odzwierciedlające stany emocjonalne wielu kobiet, którym ciężko się do nich przyznać. Mam wrażenie, że każda czytelniczka w jej twórczości znajdzie coś dla siebie.

"Pośród żółtych płatków róż" to historia wielu charakterów, których losy splatają się i kręcą wokół zdrady. Zagubiona i poraniona Zuzanna, wierna Joanna, popełniający błędy Michał i Robert, starająca się wybaczyć Milena, wyrozumiały Wojtek, a nawet ciocia Zosia i jej Tadzik. Ich drogi splatają się i rozchodzą, tworząc wspaniałą mozaikę na tle, jakie nazywamy życiem. Wszyscy oni funkcjonują w zwykłym świecie zdrad, które zmuszają ich do trudnych decyzji, wielkich wyrzeczeń, poszukiwania nowego sensu, wybaczania i rozstań. Zawsze jednak dążą do tego, żeby poukładać swoje, cieknące przez palce, życia, jak najlepiej. Dążą do szczęścia i desperacko pragną miłości. Są tacy, jak każdy z nas. Zagubieni i niejednorodni. Nie są czarno-biali, ale szarzy. Ale przecież... w dzisiejszym świecie nic takie nie jest.

Gabriela Gargaś napisała przepiękną książkę o zdradzie, widzianej niemalże z każdej strony. Mamy bohaterki zdradzane i bohaterów, którzy zdradzają. Mamy kobiety słabe i wiotkie, które lawirują między szczęściem własnym, a tym, płynącym z miłości. Są też bohaterki silne, które za wszelką cenę dążą do tego, by dopiąć swego i przed niczym się nie cofną. Ludzi, którzy popełniając jeden błąd, pociągnęli za nim tysiące innych, do tego stopnia, że już nie ma co zbierać. Nie sposób nie przyznać, że autorka zaskakuje analizą tego, coraz bardziej powszechnego, zjawiska, z którym każdy z nas z pewością zetknął się nie w takiej, to w innej postaci. Dzięki wielu perspektywom postrzegania niewierności, Gargaś stworzyła książkę uniwersalną, która jest w stanie poruszyć naprawdę wiele serc. Udało jej się stworzyć piekną grę charakterów, w której toczy się nieustanna walka między sercem a rozumem, a namiętność potrafi być zgubna. Ukazała życie z wielu perspetyw - tych dobrych i tych złych, a w tym wszystkim dała radę wystrzec się pułapki monotematyzmu i przerysowania. Jak dla mnie - bomba!

Jeśli chodzi o stronę językową utworu, to na początku dość sceptycznie podchodziłam do pomysłu dzielenia historii na, w większości jednostronicowe fragmenty. Wydawało mi się, że przez ten zabieg ciężko będzie odnaleźć się w naprawdę złożonej fabule, którą prezentuje nam autorka. Jednak już po kilkunastu stronach przekonałam się, że dzięki temu układowi tekstu, książka, mimo ciężkiej tematyki, czyta się łatwo, a wątki, o dziwo, przeplatają się z sensem, malując tym samym ogólny zaryz fabuły bez utraty szczegółów. Przyznam, że pierwszy raz czytałam książkę tak skonstruowaną i było to miłe doświadczenie. Stronie czysto stylistycznej tekstu też nie można wiele zarzucić. Język jest prosty, zdania krótkie, a wszystko to komponuje się dość smacznie. Miłą niespodzianką były niedługie, ale jednak, wtrącenia prozy językowej - pięknej i metaforycznej, które urozmaicały lekturę książki.

Podsumowując, "Pośród żółtych płatków róż" to książka, której udało się podbić moje zaczytane serce i przyjemnie zaskoczyć, nie tylko wielobarwną kreacją bohaterów, ale również kompozycją tekstu. Jest to utwór, który z czystym sercem mogę wam polecić i niemalże zagwarantować, że każda z was odnajdzie w nim coś dla siebie. Ostrzegam tylko - nie wiem jak inni, ale ja po lekturze zaczęłam być wyczulona na żółte róże. I będzie mi naprawdę dziwnie, jeśli kiedykolwiek dostanę je od mężczyzny. Po lekturze tej książki, żółte róże to dla mnie bodziec conajmniej awersyjny!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dobrze jest kogoś kochać...

Ocena:
Autor:
Data:
Autorka nie ocenia, pozostawia to w gestii swoich czytelników. Prezentuje nam różne zachowania, byśmy sami zdecydowali, co jest dobre, a co złe. Gabriela Gargaś daje nam nadzieję, że prawdziwa miłość jest w stanie przezwyciężyć wszystko, a swoim lekkim piórem przyciąga uwagę czytelnika na długi, długi czas. Historie, które opowiedziała nie są innowacyjne, bo znamy je z życia codziennego i z innych powieści kobiecych. Te opowieści są wręcz imitacją, jednak podaną w szczególny sposób ... „Żółte płatki róż” przypominają nam o niespełnionych miłościach, o tym że ktoś o nas pamięta, ale też o tym, że ktoś nas rani. Pamiętajcie, żółte róże na pewno nie są symbolem namiętnej miłości odzwierciedlanej przez czerwone pąki tych kwiatów.

Motywem przewodnim tej książki mogą być słowa, że „życie jest takie piękne, a takie ciężkie”* oraz „sztuka życia to cieszyć się małym szczęściem”. Jeśli tego nie zrozumiesz, a przede wszystkim się tego nie nauczysz, to nigdy nie będziesz wiedzieć, co to znaczy „kochać na zabój” i „śmiać się do łez”.
W książce Gabrieli Gargaś tak jak w życiu, nic nie jest pewne. Z tego powodu jeśli macie ochotę na jedno z tych „nadzwyczajnych - zwyczajnych czytadeł”, warto sięgnąć po „Pośród żółtych płatków róż”.

www.NiebieskaObwoluta.blogspot.com
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena