Koszyk 0
Opis:
Jest koniec lata 44 roku naszej ery. Minął ponad rok od chwili, gdy rzymska armia rozpoczęła podbój Brytanii, spodziewając się szybkiego zwycięstwa nad rozproszonymi plemionami tubylców. Pomimo przewagi legionów Karatacus i jego okrutni wojownicy wciąż stawiają opór, prowadząc wojnę podjazdową. Macro i Katon, służący w kohorcie Maksymiusza, otrzymują zadanie obrony brodu na rzece Tamesis. Od utrzymania tej pozycji zależą losy całej bitwy. Niestety, Maksymiusz wydaje sprzeczne rozkazy ... w krytycznym momencie zawodzi, a winą za porażkę obarcza centurionów i prostych legionistów. Rozwścieczony Aulus Plaucjusz nakazuje zdziesiątkowanie kohorty. Skazani mają prosty wybór: mogą zginąć zakatowani w bestialski sposób albo zbiec i próbować przetrwać na terytorium wroga. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Simon Scarrow
  • 2013
  • 1
  • 414
  • 230
  • 155
  • *, 9788324580927
  • 9788324580927
  • ZAZRS

Recenzje czytelników

Orły kończą zadanie!

Ocena:
Autor:
Data:
Tom piąty cyklu „Orły Imperium” jest zakończeniem pewnego rozdziału, który obejmował przygody Marco i Katona na wyspie Brytanii. Zdecydowanie udane zakończenie tego rozdziału. A przecież to wcale nie koniec przygód dzielnych legionistów. To nawet nie półmetek ich długiej przyjaźni.
„Pościg” ma w tym przypadku dwojakie znaczenie. Słowo dotyczy zarówno pogoni za królem Karatacusem, na którego szyi zaciska się powoli pętla zarzucona przez Imperium, jak i pogoń za Katonem ... który pozbawiony wsparcia Legionów postanawia odszukać walecznego króla i podać jego głowę na tacy Legatowi.
Tom piąty cyklu „Orły Imperium” nie odbiega znacznie budową od poprzednich. Główną osią wydarzeń są przygody obu przyjaciół, jednak w pewnym momencie zostają oni rozdzieleni przez wydarzenia, których przewidzieć nie mogli. Od tego momentu autor prowadzi dwa równorzędne wątki, które to oczywiście prowadzi w sposób wyśmienity. Wątki te składają się z elementów charakterystycznych dla powieści autora, który wtrąca wiele historycznych opisów – tym samym uwiarygodniając historię w oczach czytelnika. Jak zawsze doskonale oddaje obyczaje i zachowanie ówczesnych legionistów, ale również tubylców.
Główne siły Karatacusa nadal pozostają zagrożeniem dla planu podboju wyspy. W tym celu dowódczy armii inwazyjnej opracowują plan uwięzienia armii wroga podczas przeprawy przez rzekę. Plan udaje się zrealizować tylko w części, ponieważ spora grupa wojów z królem na czele wymyka się Legionom. Za namową Narcyza, Plaucjusz i Wespazjan postanawiają ukarać winnych porażki. W zarządzonym dziesiątkowaniu czarny los wyciąga Katon. Macro postanawia pomóc mu w ucieczce. Tym samym Katon wygrywa wolność, ale znajduje się między młotem a kowadłem. Szybko trafia w ręce brytów, postanawia zatem przy okazji upiec dwie pieczenie na jednym ogniu – powrócić do łask Legionu oraz podarować im osobę Karatacusa.
„Pościg” to zdecydowanie najlepsza jak do tej pory część cyklu. Jest również finałem rozdziału brytyjskiego, do którego nawiązywałem we wstępie. Choć nie jest to koniec podboju Brytanii, bo przecież autor wyraźnie podkreśla, że Karatacus uciekł, a w posłowiu podaje informacje historyczne, jakoby uciekł na północ i nadal organizował opór wobec Imperium, to jednak schwytanie go zakończyło część historii, w którą byli wplątani główni bohaterowie. Innymi słowy nic tu po nich. Autor miał zatem dwie możliwości: albo zakończyć cykl w tym miejscu, albo przenieść Macro i Katona w inny rejon Imperium, gdzie nadal mogliby być świadkami wielkiej polityki i działań wojennych. Należy również pamiętać, że jednym z drugoplanowych bohaterów jest tutaj Wespazjan. Można zatem zakładać, że po jego powrocie do Rzymu akcja cyklu zostanie przeniesiona właśnie tam.
Scarrow poprawił swój warsztat względem poprzednich tomów, co okazało się jednak możliwe pomimo faktu, że poprzednie książki i tak czyta się genialnie. Autor w udany sposób połączył historię z fikcją, rozbudował tło bohaterów, których skierował teraz na oddzielne tory dając każdemu do wykonania inne zadanie. Oczywiście, tak jak poprzednie tomy, jest to powieść przeznaczona dla dorosłych. Scarrow nie stroni od wulgarnego języka, a także brutalnej rzeczywistości, którą niesie ze sobą wojna. Trup ściela się gęsto, a flaki latają pomiędzy stronami. Brutalny język równoważy jednak dużą ilością sprytnie przemyconego humoru. Książka jest napisana lekkim piórem, językiem w dużej mierze współczesnym, co sprawia, że powieść czyta się jednym tchem.
Książka wydana w bardzo ładny sposób, charakterystyczny dla wydawnictwa „Książnica”. Okładka jest miękka, ze skrzydełkami, druk kolorowy. Powieść poprzedzają mapka okolicy, w której rozgrywa się akcja powieści oraz schemat budowy legionów biorących udział w kampanii brytyjskiej. Na koniec krótkie posłowie od autora, w którym tłumaczy losy historyczne Karatacusa, także te po zakończeniu książki.
Pozycja warta polecenia zarówno miłośnikom historii jak i dobrej przygody. Z uwagi na brutalny język użyty do zobrazowania obyczajów panujących w starożytności, polecam tylko dorosłym.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena