Koszyk 0
Opis:
Odkąd powróciła z Hadesu pojawia się przy niej on. Zawsze wtedy, gdy się go najmniej spodziewa i gdy go najbardziej potrzebuje. To tylko halucynacje - przekonują psychiatrzy. - Miałaś wypadek. Przeszłaś śmierć kliniczną. Cudem powróciłaś do życia. Ale siedemnastoletnia Pierce im nie wierzy. Odkąd omal nie utonęła, czuje się dziwnie? jakby nie należała do tego świata. Może teraz, po przeprowadzce do nowego miasta, będzie inaczej. Nowa szkoła, nowy początek. I może wreszcie przestanie się bać ... Ale on znajduje ją i tu. Czego chce? Jaką tajemnicę kryją jego oczy - mroczne i piękne jak diament, który jej podarował? Czy chce ją przed czymś ostrzec i przekonać, że bezpieczna będzie tylko wtedy, gdy powróci z nim do jego podziemnego świata? Czy Diament Persefony przyniesie Pierce los mitycznej bogini czy miłość - potężniejszą niż śmierć? Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Amber
 • miękka
Mniej Więcej
 • Meg Cabot
 • 2011
 • 1
 • 336
 • 205
 • 130
 • 978-83-241-3974-3
 • 9788324139743
 • ZA5GJ
 • 17-99 lat

Recenzje czytelników

Hades czy Piekło?

Ocena:
Autor:
Data:
Zupełnie inna, niż książki, które pisane są ostatnimi czasy. Nie opowiada o wampirach, wilkołakach, czarownikach, czy innych fantastycznych postaciach, o których w ostatnim czasie powstało mnóstwo powieści. Jednak nie powiedziałam, że nie opowiada ona o „mitycznych” stworzeniach. Książka ta jest oparta na micie starożytnej Grecji. Chyba większość z Nas pamięta Hadesa i Persefonę (Korę). Bóg świata podziemnego uprowadził córkę Demeter, aby się z nią ożenić. Zrozpaczona matka ... bogini urodzaju zesłała na ziemię pasmo klęsk oraz poszła błagać Zeusa, aby nakazał Hadesowi córkę. Jednak Zeus, który to obiecał Hadesowi, Persefonę za żonę, mówi Demeter, że jej córka wróci, jeśli nic nie zjadła w świecie podziemi. Pan podziemia dowiadując się o tym daje Korze owoc do zjedzenia, przez co nie może ona wrócić na Olimp. W końcu na mocy ugody Persefona część roku spędza z matką i wtedy jest lato, a część z Hadesem i wtedy mamy Zimę. W ten oto sposób Grecy tłumaczyli sobie następstwa pór roku.
Akcja książki toczy się w czasach współczesnych, „naszych”, w których to Pierce (główna bohaterka) trafiając po śmierci do Hadesu, czekając na swoją odprawę spotyka ochroniarzy z tabletami w ręku i ludźmi, którzy szukają zasięgu, bo nie zdają sobie sprawy z tego, że umarli. "Śmierć. Ja umarłam. Tyle spraw się teraz wyjaśniło. To, dlatego nikomu nie działała komórka. Wszyscy byliśmy martwi." No cóż więcej akcji zdradzać nie będę, może ktoś będzie chciał sięgnąć po tą książkę i wtedy nie będzie to takie ciekawe.
Moim zdaniem książka ta jest znakomitym oderwaniem od rzeczywistości i od piekła w religii chrześcijańskiej. Autorka świetnie połączyła mitologię z teraźniejszością dodając troszkę od siebie, choćby „Diament Persefony”, który według autorki posiadała wcześniej również Maria Antonina. Powiem szczerze, że szukając trochę o mitologii po przeczytaniu tej książki, nie znalazłam żadnej wzmianki o takowym brylancie, jednak znalazła się wzmianka o zielonym diamencie Marii Antoniny, który to podobno przyniósł jej pecha w postaci ścięcia głowy. W książce też był o takowym wydarzeniu wzmianka.
Moim zdaniem książka jest świetna, tak jak pozostałe książki Meg Cabot. Humorystyczna, pisana nie wymuszonym językiem, którym piszą niektóre autorki książek dla nastolatek.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

"Porzuconych" polecam przede wszystkim fanom Meg Cabot, potem głównie nastolatkom, a jako trzeci rodzaj grupy docelowej widzę tych, zainteresowanych nowymi wersjami mitów. Miłego czytania!

Ocena:
Autor:
Data:
Siedemnastoletnia Pierce przeprowadza się razem z matką na Isla Huesos, miejsce, gdzie jej matka spędziła dzieciństwo. Ma to być powrót do raju, spokojnego życia, beztroski. A od czego uciekają i dlaczego potrzebują spokoju?

Pierce powróciła z zaświatów. Dosłownie. Uderzyła się w głowę, wpadła do basenu i tylko niskiej temperaturze wody zawdzięcza przeżycie. Od momentu przebudzenia wróciła inna, wszyscy widzą w niej nieobliczalną wariatkę, traci przyjaciół, zostaje wyrzucona ze szkoły ... rodzice się rozwodzą.

Ale Pierce ma mocne powody do tego, by czuć i zachowywać się dziwnie. Wyobraźcie sobie, że mimo świadomości, że utonęliście trafiacie nagle na jakąś dziwną przystań, pelną ludzi oraz strażników. Gdzie nikt nie wie, o co chodzi, panuje zła atmosfera, następuje podział na dwie kolejki. I nagle zjawia się ON, mężczyzna, który ożywił ptaszka, gdy Pierce była mała. Okazuje się, że wylądowała w zaświatach i tu ma pozostać. Udaje się jej jednak uciec, wraca do życia, ale życie nie jest już takie, jak dawniej...

Meg Cabot połączyła życie bogatej amerykańskiej nastolatki z mitem o Persefonie. Wyszło jej to całkiem zgrabnie. Mamy opisy zaświatów, mamy strażników zmarłych, pomagających im dotrzeć przez wody do miejsca przeznaczenia (w zależności od zasług), Furie, diament Persefony, a jednocześnie imprezy i kliki licealne.

Pierce jest zagubioną nastolatką, z kilku powodów - to, co wydarzyło się w zaświatach wpływa na całość jej życia. Do tego dochodzi rozwód rodziców, przeprowadzka do zupełnie innej miejscowości (a wręcz na wyspę!), odrzucenie przez przyjaciół, wyrzucenie ze szkoły, nowa szkoła, część rodziny, której wcześniej nie znała, no i ON pojawiajacy się zawsze wtedy, kiedy zagraża jej niebezpieczeństwo. Ale kim ON jest i o co mu chodzi? Dlaczego ściają ją Furie? Kim jest tajemniczy opiekun cmentarza? Czemu diament Persefony zmienia kolory?

"Porzuceni" to prosta w przekazie, nieskomplikowana książka, która jednak całkiem zgrabnie łączy mitologię z teraźniejszością. Jest to także pierwszy tom trylogii, więc historia będzie się dalej rozwijać. Trochę dezorientujące są krótkie rozdziały, które praktycznie za każdym razem dotyczą innych wydarzeń, miejsc i czasów, trzeba się skupiać w trakcie czytania, by połączyć wszystkie wątki. Jest to typowa książka rozrywkowa, do czytania dla relaksu, odstresowania się, w trakcie wakacji czy podróży. Zdecydowanie główną grupą docelową będą nastolatki płci żeńskiej, ale generalnie jest ona dla każdej osoby ciekawej nowoczesnej wersji mitu o Persefonie.

Muszę pochwalić ładne wydanie (Amber, 2011). Nie wyłapałam błędów czy literówek. Strony są ładnie ozdobione grafikami, a rozdziałyzaczynają cytaty z "Piekła" Dantego.

[Recenzję opublikowałam wcześniej na moim blogu - http://ksiazkowo.wordpress.com]
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena