Koszyk 0
Opis:
Sabrina ma za sobą bolesną przeszłość, przed sobą ogromne chęci na sukces. Dziewczyna została sama na świecie, ale los, który odebrał jej w życiu prawie wszystko, zdaje się wreszcie odwracać. Właśnie została zatrudniona w wymarzonej firmie Desire, która obiecuje spełnić wszelkie pragnienia swoich klientów. Sabrinę rozpiera duma ... W nowej pracy jest odpowiedzialna za pisanie bajek dla najmłodszych użytkowników sieci. Jednak pod fałszywie lśniącą fasadą tego doskonałego świata mnożą się sprzeczności. Bajki pisane przez dziewczynę to w rzeczywistości puste wypełniacze do reklam. Ofertę Desire przepełnia brutalna przemoc udająca rozrywkę, wreszcie zadziwia łatwość z jaką firma pozbywa się starszych pracowników nie do końca idących z duchem tych nowych, przerażających czasów. Prawdziwe życie, poza złotą wieżą Desire, jest trudniejsze niż się wydaje. Dopiero niespodziewane i niestety fatalne spotkanie pozwoli Sabrinie otworzyć oczy, które do tej pory z uporem zaciskała. M. pojawi się nagle, tak od niej inny, tak zagadkowy... Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Paola Capriolo
  • 2015
  • 208
  • 205
  • 140
  • 9788363579-61-6
  • 9788363579616
  • ZCTN7
  • 17-99 lat

Recenzje czytelników

Mądra książka dla młodzieży

Ocena:
Autor:
Data:
Sabrina, to młoda dziewczyna, która właśnie rozpoczęła swoją pracę marzeń. Szef wydaje jej się być prawie bogiem, a firma rajem na ziemi. Motto pracowników Desire to "Myśl pozytywnie". Szefostwo nie uznaje innego podejścia do życia, dlatego nie chodzi w Zaduszki na groby i nie zaprząta sobie myśli sprawami, które powszechnie uznawane są za smutne i przygnębiające. Desire to ogólnoświatowa strona internetowa ... oferująca swoim klientom spełnienie praktycznie każdej potrzeby: można u nich kupić ubrania, posłuchać muzyki,przeczytać bajkę, stworzyć osobę, którą potem można torturować, aż wreszcie zabić, zobaczyć prawdziwą egzekucję... Cała gama usług w zasięgu ręki. Sabrina jest szczęśliwa
i dumna, że ma możliwość pracować w tak dużej, powszechnie znanej i szanowanej firmie. Jej zadaniem jest pisanie bajek dla dzieci, które potem można przeczytać na stronie Desire. Dziewczyna nie dostrzega jednak, że tak naprawdę napisane przez nią historyjki są tylko zwykłymi reklamami i niczym więcej. Zafascynowana Sabrina
nie zauważa niepokojących sygnałów, idealizuje pracodawców,
ma dosłownie klapki na oczach. Pewnego dnia jednak spotyka chłopaka, który bardzo boleśnie pokazuje jej szarą rzeczywistość.

"Porządek rzeczy" to książka, która ma ogromny potencjał. Autorka jednak nie potrafiła do końca go wykorzystać.Powieść liczy zaledwie 200 stron, oczywistym jest więc, że nie da się akcji zbyt mocno rozwinąć, ani uszczegółowić. Pomimo tej wady, "Porządek rzeczy" to tytuł wart przeczytania, chociażby ze względu na morał i naukę, jaką w sobie zawiera.
Historia opowiada niepokojącą wizję przyszłości, w której nie ma żadnych wartości moralnych, komercyjne widowiska robi się nawet z ludzkich tragedii, nie ma świętości, nie ma tematów tabu. Bardzo naganny jest też sposób traktowania przez Desire ludzi starszych, którzy nie nadążają za modą i są wierni tradycji. Takie osoby nie mają szacunku u młodych, są niepotrzebne i traktowane jak zepsute sprzęty.
"Porządek rzeczy" to takie dłuższe opowiadanie, wystarczające zaledwie na jeden wieczór, ale myślę, że każdy nastolatek powinien tę opowieść przeczytać i wziąć sobie do serca. Takie czasy, jakie zostały przedstawione w powieści, mogą niedługo nadejść, bo wyścig o pieniądze i znieczulica cały czas przybierają na sile.
Warto wiedzieć, co się może wydarzyć, gdy pozwolimy zajść im
za daleko.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

porządek rzeczy

Ocena:
Autor:
Data:
Praca w Desire to marzenie każdego, Sabrinie się udało. Dziewczyna ma możliwość realizowania swoich pasji. Pisze książki dla najmłodszych, jednak tylko z pozoru są pięknymi historiami, o których dziewczynki śnią po nocach, tak naprawdę bajki te są pełne reklam, które stanowią centrum książki. Sabrina mimo to jest dumna i nie dostrzega brutalnego i bezwzględnego oblicza Desire. Spotkanie tajemniczego M. otworzy jej oczy na prawdę ... a kierowanie się motto firmy- „Myślę pozytywnie” nie będzie już takie łatwe.

Opis książki mnie zaintrygował i nie mogłam doczekać się lektury. To, co otrzymałam nie do końca mnie usatysfakcjonowało. Książka jest krótka i odczułam to dotkliwie. Wiele tematów ujętych jest pobieżnie a bohaterowie są słabo nakreśleni. Sabrina pomimo straty, jakiej doznała, nie wzbudziła we mnie empatii. Desire bardzo mocno wpływa na dziewczynę i to było ciekawe, jej psychika i ślepota na wiele spraw zdumiała mnie, lecz również wciągnęła w dalszą lekturę. Moim zdaniem autorka mogła poświęcić tej bohaterce więcej czasu, co pozwoliłoby na zrozumienie niektórych spraw. Pojawienie się tajemniczego M. wprowadziło tajemnice, której nie byłam w stanie rozwiązać do samego końca. Jego osoba potęgowała napięcie i oczekiwałam momentu, kiedy bohater ujawni swoje prawdziwe motywy. O bohaterze nie dowiedziałam się praktycznie nic, a mimo to początkowo obdarzyłam go sympatią. Bohaterowie mieli wielki potencjał, lecz czegoś mi tu zabrakło. Szczegółów, silniejszych emocji i większego zdecydowania Sabriny.

Książka podzielona jest na rozdziały, a część z nich to fragmenty bajek pisanych przez bohaterkę. Język w nich jest bardzo prosty, czasami, aż nadto a linki reklamowe wydają się absurdalne, co pokazuję prawdziwe oblicze Desire. Bajki te mówią o wiele więcej o Sabrinie niż pozostałe rozdziały, gdyż dziewczyna przelewa na papier, a właściwie komputer, swoje pragnienia i żal.

Osobliwa historia, którą należy przeczytać by w pełni ją zrozumieć, a następnie wyciągnąć wnioski. Idealna dla młodzieży, gdyż „Porządek rzeczy” w swojej prostocie niesie mądre i ponadczasowe przesłanie, które skłania do refleksji.
3+/6
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena