Koszyk 0
Opis:
Bestseller Larsa Myttinga przetłumaczony dotąd na 10 języków! Tę książkę po prostu musisz mieć na półce nad kominkiem – pisał o „Porąb i spal. Wszystko, co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie” recenzent norweskiego dziennika „Dagbladet”. To po trosze poradnik dla fascynatów takich jak sam Lars Mytting – książka pełna praktycznych faktó ... w i subtelnego humoru, w której pobrzmiewa tęsknota za prostym życiem odbieranym wszystkimi zmysłami. To także deklaracja miłości do ciała, przyrody, natury i korzystania z jej dobrodziejstw. Mytting pokazuje, że każdy ma własną filozofię rąbania drewna, która znajduje odzwierciedlenie w filozofii i stylu życia. Pokazuje także jak silna jest dziś potrzeba ucieczki od cywilizacji, bycia sam na sam ze sobą i obcowania z czysto fizycznymi siłami, z naturą. Jego książka pełna jest historii ludzi i miejsc związanych z drewnem, całych pokoleń: dziadków, ojców, synów i wnuków, mężczyzn ale też fascynujących kobiet. Mytting to genialny gawędziarz, który w pełen ciepła i dowcipu sposób przelewa na papier swoją miłość do drewna. To także pasjonat i znawca, który dzieli się z czytelnikami swoją bogatą wiedzą, anegdotami, kulturowo-obyczajowymi ciekawostkami o wszystkim co mniej lub bardziej wiąże się z norweską tradycją rąbania, suszenia i palenia tego nadzwyczajnego surowca.  Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Lars Mytting
  • 2016
  • 256
  • 230
  • 157
  • 9788364846-40-3
  • 9788364846403
  • ZD452

Recenzje czytelników

Porąb i spal

Ocena:
Autor:
Data:
Kiedy pierwszy raz przeczytałam tytuł tej książki, to od razu stwierdziłam, że jest to pozycja kierowana bardziej do mężczyzn. Jednak coś w opisie tej pozycji zaciekawiło mnie i sprawiło, że postanowiłam jednak po nią sięgnąć. „Porąb i spal” to nie jest zwykły poradnik o tym, jak należy rąbać drewno i jakich narzędzi do tego użyć. Autor pokazuje, jak wielką tradycją przechodzącą z pokolenia na pokolenie jest cały ten proces i jak wielki wpływ ma on na życie niektórych ludzi ... Lars Mytting pisze o tym wszystkim z ogromną pasją, która niejedną osobę może zainspirować. Oprócz praktycznych porad oraz wskazówek znajdziemy w tej książce również odrobinę humoru oraz wiele ciekawostek, które zainteresują nawet największego ignoranta wobec drewna.
„[…] dzięki temu, że relacje między człowiekiem a ogniem są tak stare, tak proste i uniwersalne – drewno zawsze dotykać będzie głębi naszych dusz.”
Najbardziej spodobały mi się prawdziwe historie ludzi, którzy od lat są związani z drewnem i którzy dzielą się z czytelnikami swoimi niezwykłymi doświadczeniami. Ich opowieści są czasami zabawne, inspirujące, a chwilami nawet poruszające. Zapadła mi w pamięć historia dziewięćdziesięcioletniego mężczyzny, który nie był w stanie wyobrazić sobie życia bez kontaktu z drewnem. Dla niego rąbanie drewna to nie tylko sposób na zyskanie opału na zimę, ale także pewnego rodzaju filozofia. Wszystkie te opowieści wprowadzają niesamowity klimat, który sprawia, że czytelnik od razu przenosi się do lasu pachnącego żywicą oraz igliwiem.
„[…] mamy las, mamy chłód i mamy tradycję palenia drewnem”
Książka pokazuje, jak z biegiem lat zmienia się stosunek do drewna oraz jego wykorzystywania. Coraz to nowsze technologie pozwalają znacznie usprawnić proces wyrębu drzew oraz jego dalszej obróbki. Bardzo interesujące były ciekawostki dotyczące odpowiedniego suszenia drewna oraz jego układania. Niektórzy tworzą nawet z niego piękne rzeźby oraz naprawdę pokaźne stosy (tak jak na zdjęciu poniżej). Nie mogę nie wspomnieć o pięknym wydaniu tej książki. Pełno w niej kolorowych oraz klimatycznych zdjęć, które są wspaniałym dodatkiem do treści.
Podsumowują, „Porąb i spal” to świetny poradnik dający wiele ciekawych wskazówek oraz porad dotyczących drewna. Książka pełna jest również ciekawostek oraz inspirujących postaw osób, dla których rąbanie drewna to nie tylko hobby, ale także styl życia.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Porąb i spal - i ciesz się tym :)

Ocena:
Autor:
Data:
Lars Mytting jest pasjonatem natury i naprawdę kocha drewno. Ta pasja aż bije ze stron książki - aż dziw jak wiele można napisać na temat zwykłego drewna. Przyznam, że nie spodziewałam się :)

Mytting jest dziennikarzem, eseistą i redaktorem. Jego książka to swoiste połączenie encyklopedii wiedzy o drewnie z przewodnikiem dla drwali oraz opowieściami o życiu w zgodzie z naturą. Poznajemy cykl pozyskiwania i obróbki drewna, wyboru odpowiedniego rodzaju w zależności od przeznaczenia ... wyboru odpowiednich narzędzi do jego obróbki, samego piłowania i łupania drewna, odpowiedniego składowania i wreszcie jego spożytkowanie. Te pozornie oczywiste czynności okazują się mieć swoją filozofię i o każdej z nich można wiele powiedzieć.

Mytting pisze przy tym lekko i zabawnie, jego opowieść jest jak gawęda przy ognisku, gdzie płonie stos, ogrzewa nas swym ciepłem i cieszy płomieniami.
Przeczytałam tę bardzo oryginalną książkę z ciekawością i na następną zimę będę na pewno lepiej przygotowana :) :) :)

http://markietanka-mojeksiazki.blogspot.com/2016/02/porab-i-spal-wszystko-co-mezczyzna.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena