Koszyk 0
Opis:
Kilkuletnia Jani wydaje się być zwyczajnym dzieckiem, które może trochę zbyt często fantazjuje. Z czasem rodzice odkrywają jednak, że fantazje dziewczynki nie są tylko wytworem dziecięcej wyobraźni, a objawem poważnej choroby. Jani staje się niebezpieczna dla siebie i swojego młodszego braciszka. Michael Schofield szczerze i wzruszająco pisze o dramatycznej walce, którą musiał stoczyć o życie swojej córeczki, i opowiada o zmaganiach z jedną z najbardziej tajemniczych chorób umysłu. Udowadnia ... że rodzicielska miłość jest w stanie przezwyciężyć największe przeciwności. Książka stała się głośnym bestsellerem New York Timesa, a poruszona sprawą Oprah Winfrey zaprosiła autora do swojego programu. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Znak
 • miękka
Mniej Więcej
 • Michael Schofield
 • 2013
 • 1
 • 364
 • 168
 • 118
 • Historie prawdziwe
 • 978-83-240-2364-6
 • 9788324023646
 • ZATIZ

Recenzje czytelników

Dziewczynka z schizofrenią

Ocena:
Autor:
Data:
Każdy rodzic zdaje sobie sprawę z tego, że dziecko miewa fantazje, które przydatne są do zabaw.

Szokujący staje się fakt gdy mała Jani próbuje krzywdzić swoich najbliższych. Rodzice, głównie ojciec jest zdania, że ich córka jest wybitnie inteligentna i nic dziwnego, że ucieka w świat fantazji. Dziewczynka nie potrafi bawić się z rówieśnikami bo jest wybitnie uzdolniona. Sytuacja wymyka się spod kontroli kiedy na świat przychodzi braciszek Jani. Dziewczynka "musi" ... skrzywdzić braciszka i swoją mamę ponieważ tak jej każą głosy. Zaczyna się walka o córkę, pobyty w szpitalach psychiatrycznych, terapie u psychologów, aby stwierdzić na co choruje dziewczynka. Diagnoza jest trudna i szokująca- mała dziewczynka z wysokim IQ cierpi na schizofrenie, chorobę psychiczną która zazwyczaj dosięga dorosłych. Mała Jani zdaje sobie sprawę, że najlepiej czuje się w szpitalu psychiatrycznym, bo wttedy nie skrzywdzi swojego braciszka. Rodzina musi uporać się z tą ciężką chorobą i jedynym rozwiązaniem jest oddzielenie Jani od braciszka. W jaki sposób zrobi to kochająca się rodzina?

Książkę czyta się bardzo szybko i na długo pozostaje w pamięci. Podziw dla ojca który mimo strasznej choroby swojej ukochanej córeczki nigdy jej nie zostawił i dla matki która mimo miłości potrafiła podjąć drastyczne środki.

Polecam dla osób, które lubią prawdziwe historie.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Jak walczyć z obłędem?

Ocena:
Autor:
Data:
Z rodzicami bywa tak, że często mają tendencję do rozgrzeszania swoich dzieci. Przymykają oko na ich wybryki, udają, że tak naprawdę nic złego się nie stało. Przy okazji podkreślają ich zalety, pozwalając by te przesłoniły najgorsze nawet wady. Początkowo takie zachowanie było domeną rodziców Jani, tytułowej bohaterki powieści Michaela Schofielda.

Ci, przekonani o geniuszu dziewczynki, pozwalali jej na wiele. Mała praktycznie na każde zachowanie, które nie przypadło jej do gustu ... reagowała histerycznie - krzycząc, zrzucając towar z półek w sklepie lub bijąc z całej siły swoich rodziców. Ci jednak nie starali się do końca okiełznać charakteru swej córki. Co prawda, powtarzali regułkę: Jani, tak nie wolno. Jednak w ślad za ich słowami nie szły czyny. Szkoda, że tak się działo, ponieważ tłumaczenie zachowania Jani jej niezwykłą i ponad wiek rozwinięta inteligencją i wiedzą, miało zapewne wpływ na rozpoznanie choroby, na którą cierpiała.

Byłabym niesprawiedliwa twierdząc, że Michael i Susan są złymi rodzicami, bo relacja z choroby Jani przedstawia nadludzkie wręcz zmagania, ukazujące jak można pomóc dziewczynce, która popadła w obłęd. Historia Schofielda pokazuje, jak niezbadane i niebezpieczne potrafią być rejony ludzkiego umysłu, jak urojenia mogą wpływać na życie i utrudniać codzienne funkcjonowanie. Ojciec Jani przybliża czytelnika do gorzkiej i niezbadanej prawdy - nie zawsze da się pomóc, a przeciwności losu co i rusz będą się pojawiać na naszej drodze.

"Pomóc Jani" przeraża tym bardziej, że przedstawiona w książce historia oparta jest na prawdziwych przeżyciach dziewczynki pogrążonej w obłędzie i jej rodziców. Już od pierwszej kartki zmagamy się z trudnościami, jakie piętrzą się przed nimi, staramy się dociec istoty tak straszliwej i niezbadanej choroby jaką jest schizofrenia. Przed naszymi oczyma ukazana zostaje droga, jaką dane było im przejść. Droga początkowo równa i dająca nadzieję na frapującą przyszłość, później zaś kamienista, nierówna i prowadząca w ślepy zaułek. Jak w kalejdoskopie zmienia się sceneria, wolność staje się zamknięciem, pozorna otwartość - izolacją. Co gorsza, wycofanie takie postrzegane jest jako zbawienie i ucieczka z realnego świata, któremu na co dzień tak ciężko sprostać.

Historia Jani łamie serce ukazując jak choroba niszczy geniusz i tłumi w zarodku ponadprzeciętną inteligencję, która może przerodzić się w niecodzienne osiągnięcia. Nie jest to literatura lekka, którą czyta się z nadzieją na chwilę relaksu. Schofield uzewnętrznia swoje przeżycia, przybliżając poniekąd wiedzę na temat schizofrenii, dlatego w mojej opinii "Pomóc Jani" jest lekturą, z która warto się zapoznać. Umysł ludzki zapewne jeszcze przez wieki pozostanie zagadką.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena