Koszyk 0
Opis:
Wyobraź sobie, że inni przestają cię widzieć i słyszeć… Elizabeth Valchar – śliczna, popularna i idealna – budzi się na jachcie po imprezie z okazji swoich osiemnastych urodzin, które świętowała w towarzystwie szóstki najbliższych przyjaciół. Słyszy uporczywy łomot. Idzie sprawdzić źródło hałasu, a to, co widzi, zmienia w jej świecie wszystko. Nagle dostrzega, że myliła się co do siebie i swoich bliskich. Mozolnie, krok po kroku, odtwarza układankę ze wspomnień – ... pełnych gorzkiej prawdy, brudnych tajemnic i miłości – żeby wreszcie znaleźć odpowiedź na najważniejsze pytanie – o własną tożsamość i najcenniejsze wartości w życiu. Jessica Warman zabiera nas w zapierającą dech w piersiach podróż pełną tajemnic, boleśnie prawdziwych postaci i wzruszających romansów, a przede wszystkim opowieść o nadziei, odkupieniu, miłości i wybaczeniu. Jessica Warman pisze z rzadko spotykaną, odświeżającą szczerością i ironicznym humorem o szkole z internatem, cierpieniu związanym z rodzinnymi problemami, poszukiwaniu siebie i tych małych, magicznych momentach z przeszłości, które składają się na miłość we wszystkich jej formach. „Booklist” Jessica Warman – amerykańska autorka trzech znakomitych powieści dla młodzieży. Ukończyła studia w zakresie kreatywnego pisania. Ma trzydzieści lat, jest matką dwóch córek i zapaloną uczestniczką maratonów. Wraz z rodziną mieszka w Pensylwanii. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Jessica Warman
  • 2011
  • 448
  • 195
  • 125
  • 978-83-7648-933-9
  • 9788376489339
  • ZADAN
  • 17-99 lat

Recenzje czytelników

pomiędzy światami

Ocena:
Autor:
Data:

Czas - środek nocy, osiemnaste urodziny Elizabeth Valchar.

Miejsce - łódź ,,Elizabeth’’.

,,Bang, Bang, Bang… Stoję na pokładzie, bez ruchu, słucham. Może hałas ustał.
Bang. Nie.
Idę wzdłuż łodzi, trzymając się mocno relingu.
Kiedy hałas dobiega z miejsca dokładnie pode mną, patrzę w dół.
Przemoczona. Nasiąknięta. Twarzą do dołu. Dziewczyna w wodzie to ja. Jestem martwa...''

Tak tragicznego odkrycia dokonała Elizabeth, główna bohaterka książki , ... Pomiędzy światami’’ Jessiki Warman. Dziewczyna obudzona dziwnym hałasem próbuje znaleźć źródło jego pochodzenia. Po dłuższej chwili znajduje obok łodzi w wodzie swoje martwe ciało. Doznaje ogromnego szoku, w dniu swoich osiemnastych urodzin zamiast zacząć żyć pełnią życia nieoczekiwanie staje się duchem. Nie pamięta w ogóle jak doszło to tego feralnego wydarzenia. Dodatkowo okazuje się, że ,,po drugiej stronie’’ Liz nie jest sama, towarzyszy jej Alex Berg- chłopak, który chodził z nią do tej samej szkoły, lecz rok wcześniej zginął śmiercią tragiczną, zaś sprawcy do tej pory nie odnaleziono.

Dlaczego wspólne ścieżki Liz i Aleksa zbiegają się na granicy dwóch światów i czy śmierć dziewczyny była dziełem przypadku, czy może jednak zamierzonym celem? Już wkrótce brutalna prawda ujrzy światło dzienne.

,,Pomiędzy światami’’ na wstępie zaskakują mocną, tajemniczą historią. Byłam pewna, że fabuła zacznie toczyć się stopniowo, powoli, a tu od samego początku czekała mnie niespodzianka w postaci zaskakującej śmierci głównej bohaterki. Dziewczyna ze zgrozą odkrywa, że jest martwa, nikt ją nie widzi ani nie słyszy. Nie wiem, jak ja bym zareagowała na taki stan rzeczy, ale zdumiało mnie nieco zachowanie Elizabeth, która nawet po śmierci niepokoi się głównie swoim wyglądem. Poczułam irytacje i złość do tak próżnej i małostkowej nastolatki, lecz czego można oczekiwać od bogatej, rozpieszczonej amerykanki, stanowiącej wraz z grupą przyjaciół najpopularniejszy krąg w szkole. Jej najbliższe koleżanki także nie zachowują się lepiej. Zaledwie kilka dni po śmierci przyjaciółki dzielą się jej ubraniami, zaś siostra Jose, konsekwentnie próbuje zająć miejsce Liz u boku jej chłopaka Richiego.

Dalsza historia Elizabeth pokazuje jednak, iż tak naprawdę dziewczyna nie jest zepsuta do szpiku kości. Okazuje się, że Valchar od najmłodszych lat nosi ze sobą bolesne piętno przeszłości. Będąc kilkuletnim dzieckiem była świadkiem śmierci mamy. Wydarzenie to bardzo głęboko wyryło się w jej psychice, gdyż łączyła ją niezwykle mocna więź z rodzicielką. Ojciec starał się umniejszyć ból żałoby robiąc wszystko, by córka nie zaznała więcej cierpienia w swym życiu, dlatego Liz z dnia na dzień staje się rozpieszczoną i egoistyczną osobą, dla której liczą się jedynie markowe ubrania, samochody, imprezy, buty itp. Żyjąc w taki sposób nastolatka chce mieć kontrolę nad własnym życiem, tak jak jej matka walcząca z anoreksją. Jessica Warman poruszyła niezwykle bolesną, ale jakże istotną kwestię nadmiernego odchudzania. W moją psychikę wryła się szczególnie jedna scena, w której mama Elizabeth od najmłodszych lat uczy córkę kontroli nad własnym ciałem.

,,Czy wiesz, ile kalorii ma gram tłuszczu?
- Dziesięć kalorii w każdym gramie- recytuje na pamięć. Moja matka szkoli mnie już, jako dziewięciolatkę’’.

Przyznam, że byłam przerażona takim stanem rzeczy. Takie zachowanie nie wpływa dobrze na rozwój dziecka. Nikt jednak nie udzielił dziewczynie psychologicznego wsparcia i nawet, kiedy Liz zaczęła intensywnie biegać większość osób, choć zaniepokoiło się tym faktem myśląc, iż uprawia sport po to, by schudnąć, to mimo to nikt nie starał się poszukać głębiej przyczyny tej nagminnej pasji, która miała całkiem inne, mroczne podłoże.

Skąd na łodzi wziął się duch Aleksa, z którym przecież z Elizabeth nie łączyła żadna zażyłość? Chłopak był całkowitym przeciwieństwem popularnej dziewczyny. Od zawsze obracał się w zupełnie innych kręgach niż ona będąc spokojnym, samotnym nastolatkiem a jednak ich drogi w jakiś sposób zbiegają się. Stopniowo, niczym puzzle układanki łączymy w jedną spójną całość przyczyny wzajemnego powiązania ich wspólnych losów.

Bardzo emocjonalnie podeszłam do historii Liz i choć jest to powieść skierowana raczej do młodzieży nie przeszkadzało mi to zupełnie. Skomplikowane tajemnice, intrygi, nieoczekiwane zwroty akcji powodowały, że z zapartym tchem przewracałam stronę po stronie czekając na dalszy rozwój wydarzeń. Lekki, przystępny styl pozwolił skupić mi się na źródle przekazu, ukazując jednocześnie wewnętrzną przemianę Elizabeth, która jako duch doświadczyła prawdziwej lekcji wartości życia. Autorka po przez główną bohaterkę pokazuje nam, jak czasem jedno nieprzemyślane słowo lub czyn może zmarnować czyjeś życie, dlatego powinniśmy być ostrożni w pochopnym podejmowaniu decyzji.

,,Pomiędzy światami’’ , jest to bardzo ciekawy, paranormalny thriller trzymający w napięciu od samego początku aż do końca. Może niektóre elementy były przewidujące, jednak całość stanowiła idealne połączenie tajemniczych zagadek otoczonych wątkami nadprzyrodzonymi. Osobiście szczerze polecam przeczytać książkę Jessiki Warman. To nie jest banalna opowieść o miłości, choć wątek uczuciowy w delikatny i subtelny sposób przewija się płynnie po przez całą fabułę powieści. W rzeczywistości ,,Pomiędzy światami’’ ukazuje nam wielowarstwowe przesłanie, z którego możemy wyciągnąć wiele cennych wartości. Czy jesteś gotów na prawdziwe przebudzenie? Zapraszam.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Zanim znajdziemy się po drugiej stronie

Ocena:
Autor:
Data:
Elizabeth poznajemy, gdy niespodziewanie budzi się na łodzi, na której świętowała swoje osiemnaste urodziny. Ze snu wyrwało ją tępe stukanie jakiegoś przedmiotu o łódź. Ku swojemu niezmiernemu zdumieniu odkrywa, że to jej ciało unoszące się na wodzie jest przyczyną tego drażniącego dźwięku, a ona sama już nie żyje...

Dość niespodziewane zakończenie urodzinowej imprezy. Elizabeth niczego nie pamięta, nie wie co się stało, a całe jej życie jest zlepkiem nic nieznaczących informacji ... Jej przyjaciele nie widzą jej i nie słyszą. W nowym świecie ma jednak towarzysza - Alexa Berga, chłopaka, który również zginął. Rok wcześniej został śmiertelnie potrącony przez nieustalonego kierowcę. Teraz oboje mają czas na poznanie swoich historii i odkrycie dlaczego znaleźli się w tym właśnie miejscu. Mogą bowiem powracać we wspomnienia i wypełniać luki we własnej pamięci.

Do książki podchodziłam z ogromnym zaciekawieniem, a złożyło się na to wiele pochlebnych recenzji, które przeczytałam. W pewnym stopniu obawiałam się, że mogę nie być zadowolona (coś co jednym się podoba nie musi spodobać się wszystkim), ale... wprost nie mogłam oderwać się od książki! Może powinnam napisać to na końcu, ale ona jest po prostu rewelacyjna!

Kto sięgnie po nią doceni, że nie ma tu "tematów dyżurnych", które wprost zalewają księgarniane półki. To coś świeżego i... normalnego. Autorka nie idealizuje bohaterów. Liz jest wprost okropna, ba! ona sama wstydzi się swoich wspomnień, które pokazują ją w złym świetle. W pewnym sensie obarczona jest tyloma wadami, że aż trudno uwierzyć, że mamy ją polubić. No właśnie - czy mamy ją polubić? Ja zadawałam sobie to pytanie przez większość książki i myślę, że było mi jej szkoda, ale nie wiem czy ją lubiłam. Chyba tak... Ale zdaję sobie sprawę, że to przez jej wspomnienia, które są w ciekawy sposób przywoływane. Choć zdarzały się kompromitujące czy dyskredytujące sytuacje duch Liz, który oglądał co wyprawia jej żyjąca wersja, zawsze widział sytuację nie wprost tylko ze wszystkimi niuansami, których często w życiu nie zauważamy. Wspomnienia zawsze miały drugie dno i odkrywały nam powoli układankę jaką stanowiło życie Liz. Dlaczego ze słodkiej i radosnej dziewczynki stała się bezduszną materialistką zapatrzoną we własny świat.

Nie wiem czy to, co teraz napiszę można uznać za spojler, ale... Najciekawsze jest to, że przez całą książkę chciałam, by to wszystko okazało się... snem. Nie chciałam takiego finału (naprawdę bardzo mocno chciałam, by historia inaczej się zakończyła). W pewnym sensie zabrakło mi tu finału z "Opowieści wigilijnej", gdy oglądając swoją przeszłość, teraźniejszość i przyszłość mamy szansę się poprawić i zmienić swoje życie. Niestety Jessica Warman opisała prawdziwe życie, musimy być świadomi własnego postępowania, gdyż nie możemy cofnąć czasu. Nie wrócimy do przeszłości i nie poprawimy swojego zachowania, a już na pewno nie zrobimy tego, gdy będziemy martwi...
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena