Koszyk 0
Opis:
Ich procesy relacjonowały wszystkie media w Polsce. Wykreowały wizerunek złych, zdegenerowanych, pozbawionych ludzkich uczuć, bezlitosnych bestii w często pięknej skórze. Jak to możliwe, że te kobiety wzięły udział w tak brutalnych zbrodniach, same zabiły albo wszystko ze szczegółami zaplanowały, a do wykonania morderstwa posłużyły się rękami mężczyzn? Jakie są? Skąd wzięła się ich agresja? Zbrodnia podzieliła ich życie na pół. I tak też Katarzyna Bonda starała się je pokazać ... Nie usprawiedliwia ich. Nie udowadnia, że nie ma w nich zła. Wiele z tych kobiet po raz pierwszy udzieliło wywiadu, którego odmawiały dziennikarzom latami. Mówią o różnych aspektach życia: o miłości, macierzyństwie, pieniądzach, marzeniach, śmierci… Ich zbrodnie poznajemy z rozdziałów, które powstały na podstawie akt sądowych. Książka ma charakter dokumentalny - wszystkie informacje są prawdziwe. Powstała, żeby pokazać, że nic nie jest czarno-białe, w każdym z nas jest agresja, a bariera pomiędzy nami a bohaterkami tej książki jest płynna. Pomysł napisania książki zrodził się kilka lat temu, kiedy jej autorka, Katarzyna Bonda, pracowała jako sprawozdawca sądowy w jednym z ogólnopolskich dzienników. Przed warszawskim sądem toczyło się właśnie kilka procesów kobiet oskarżonych o zabójstwo. Media wykreowały ich wizerunek - złych, zdegenerowanych, pozbawionych ludzkich uczuć, bezlitosnych bestii w ludzkiej, często pięknej, skórze. Pochodzą z różnych domów, zabiły z różnych motywów, mają odmienne osobowości, wiek i wygląd zewnętrzny. Autorka, szukając odpowiedzi na nurtujące ją pytania - Jak to możliwe, że te kobiety wzięły udział w tak brutalnych zbrodniach, same zabiły albo wszystko ze szczegółami zaplanowały, a do wykonania morderstwa posłużyły się rękami mężczyzn? Jakie są? Dlaczego? Co wyróżnia je spośród innych kobiet? Skąd wzięła się ich agresja? - przeprowadziła w ciągu dwóch lat wiele kilkugodzinnych wywiadów z każdą z bohaterek tej książki. Zbrodnia podzieliła ich życie na dwie części. I tak też autorka starała się pokazać morderczynie. Nie chce ich usprawiedliwiać, wybielać, udowadniać, że nie ma w nich zła. Postanowiła dać prawo wypowiedzi każdej z nich. Wiele z tych kobiet po raz pierwszy udzieliła wywiadu, którego odmawiały dziennikarzom latami. Mówią o różnych aspektach życia kobiety: miłości, macierzyństwie, pieniądzach, marzeniach, śmierci... Ich zbrodnie zaś poznajemy z rozdziałów sporządzonych na podstawie akt sądowych, które autorka przeczytała i na ich podstawie wszystkie historie starała się opisać rzetelnie i bez emocji. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Muza
 • miękka
Mniej Więcej
 • Katarzyna Bonda
 • 2013
 • 2
 • 400
 • 205
 • 145
 • *, 97883-7758-3678
 • 9788377583678
 • ZAV9V

Recenzje czytelników

Gorąco polecam!

Ocena:
Autor:
Data:
„Polskie morderczynie” to rzetelny obraz ukazujący oblicza kobiet, które skazane zostały za popełnienie zbrodni przeciw drugiemu człowiekowi. Oblicza, które mimo wspólnego mianownika jakim jest dokonane przestępstwo, są tak od siebie różne. Pokorne, potulne, pogodzone z losem kobiety żałujące swojego czynu, kontra wyrachowane, zimne i niewyrażające skruchy. Pani Katarzyna Bonda pozwala nam poznać w przypadku każdej z czternastu bohaterek dwie wersje. Pierwszą ... swoistą spowiedź każdej z nich i drugą, ukazującą suche fakty dotyczące przypisywanej im zbrodni. Pozwala nam to na obiektywną ocenę każdej z przedstawionych kobiet. Nie dajmy się jednak zwieść pozorom. Możemy się mocno rozczarować.

Każdy morderca jest ofiarą człowieka, którego zabił. Ciało dokonuje zbrodni, lecz dusza mordercy staje się jej ofiarą. Przeczytałam to kiedyś w pewnej mądrej książce. Czy to zdanie znajduje odniesienie do bohaterek „Polskich morderczyń”? Polecam przeczytać i sprawdzić.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Kryminały napisane prze życie.

Ocena:
Autor:
Data:
Mimo obaw samej autorki książka okazałą się strzałem w dziesiątkę. Pokazuje drugą stronę głośnych niegdyś spraw.
W pierwszej części każdej historii czytamy spowiedź bohaterki. Wtedy zazwyczaj zadawałam sobie pytanie jakim cudem tak rozsądna kobieta mogła zabić? Szokują mnie wnioski do jakich doszły po latach odsiadki. Wydają się przeciętnymi, rozsądnymi kobietami, owszem zazwyczaj z ciężką przeszłością, ale nie sposób zliczyć ile żyje wśród nas ludzi z podobnymi wspomnieniami. Trudne ... ale niestety prawdziwe. W drugiej części sięgamy do suchych faktów. Nie ma uczuć i sentymentów. Są informacje. Szokujące. Jak ta wrażliwa kobieta z poprzedniej strony mogła się tak zachować? Impuls? Kto z nas ich nie doświadcza? Ale co dzieje się w głowie człowieka, który pod jego wpływem zabija? Nie wiem i mam nadzieję, że nigdy się nie dowiem.
Książka jest bardzo pomysłowo skonstruowana. Poznajemy morderczynię prywatnie, po wielu latach, a później poznajemy jej historię zapisaną w aktach sądowych. Nie ma ocen, to nie jest ranking najbrutalniejszych mordów, ani najlepiej zresocjalizowanych osadzonych kobiet. Ocena zostaje pozostawiona czytelnikowi.
Nie raz czytając tę książkę zaczynałam współczuć bohaterce. Po chwili odganiałam od siebie to uczucie: "Stop, przecież ona zabiła, odebrała komuś życie i to jak brutalnie, zasłużyła na to co ją spotkało". W kolejnej chwili docierało do mnie, że ona też jest człowiekiem, kobietą taką jak ja. Po długich i szczegółowych przemyśleniach doszłam do wniosku, że każda z nich zasłużyła na karę więzienia, ale na nic więcej, a spotkało je wiele złego, o wiele za dużo. Może ten wniosek wydaje Ci się banalny, ale uwierz, że w czasie lektury tej książki tak nie jest. W głowie plączą się przeróżne uczucia, przychodzi moment, w którym nie wiesz co o tym wszystkim myśleć.
Genialny pomysł, świetnie napisana książka. Czyta się na prawdę lekko. I tu kolejne zaskoczenie. Dość długo zwlekałam z przeczytaniem tej książki, musiała swoje odstać na półce. Byłam przekonana, że lektura będzie trudna. Mimo bardzo trudnego tematu wszystko podane jest w przystępny sposób. Owszem opisy morderstw działają na wyobraźnię, temu nie mogę zaprzeczyć, ale historie są doskonale ubrane w słowa i tworzą czytelną całość.
Polecam osobom ciekawym świata. Pozycja ta ukazuje nieznany większości z nas zakamarek ludzkiego życia, odkrywa przed przeciętnym czytelnikiem nieznany mu świat. Mimo wszystkich innych zalet najbardziej urzekł mnie fakt, że w końcu ktoś pokazał, że kobiety wykreowane niegdyś przez media na zimne, okrutne, niehumanitarne mają uczucia i zmieniły się. Gdyby nie Katarzyna Bonda nikt by tego nie pokazał, na zawsze zostałyby zapamiętane jako nieludzkie i bezuczuciowe.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena