Koszyk 0
Opis:
Książka zawiera 34 legendy o wszystkich polskich miastach wojewódzkich i kilku mniejszych ośrodkach. Wybór uwzględnia legendy dotyczące etymologii nazw i ważne wydarzenia historyczne. Każde hasło opatrzone jest herbem, na wyklejce jest mapa Polski z zaznaczonymi opisywanymi miastami. Książkę zamyka słowniczek i bibliografia.
Mniej Więcej
  • Barbara Tylicka
  • 2010
  • 2
  • 192
  • 227
  • 172
  • 978-83-7672-0-944
  • 9788376720944
  • ZA2UX
  • 4-6 lat, 7-10 lat, 10-13 lat

Recenzje czytelników

Miasta w legendzie

Ocena:
Autor:
Data:
Legendy to wyjątkowy gatunek literacki, w którym rzeczywistość miesza się z fantazją. Łączą w sobie elementy prawdziwej historii z rozmaitymi tworami ludzkiej wyobraźni. Z tego właśnie powodu chętnie wsłuchują się w nie zarówno dzieci jak i dorośli.
Ciekawym zbiorem legend jest publikacja pt. „POLSKIE MIASTA W BAŚNI I LEGENDZIE – O krakowskich psach i kleparskich kotach” ... Znajdziemy w niej ponad trzydzieści najróżniejszych podań wywodzących się ze wszystkich polskich miast wojewódzkich a także kilku innych mniejszych miasteczek. Są tutaj legendy bardziej jak i mniej znane. Do tych popularniejszych zaliczyć można z pewnością legendy o królu Popielu i myszach, diable Borucie, słynnych toruńskich piernikach czy słonym wianie świętej Kingi. Natknęłam się jednak też na kilka zupełnie obcych mi historii jak ta przybliżająca tajemnicę bytomskiego dzwonu, srebrnego denara Trajana, zaczarowanego pierścienia lub sporu o graniczną miedzę.
Nie będę opisywać tutaj każdej z legend z osobna, ale skupię się na tytule z okładki czyli legendzie „O krakowskich psach i kleparskich kotach” i o niej kilka słów właśnie. Tej opowieści nie znałam i cieszę się, że teraz miałam okazję to nadrobić. Jest to historia wywodząca się z miasta Kraków, który w dawnych czasach był znacznie mniejszy niż dziś. Miasto otaczały wysokie mury, zaś tuż za nimi powstało coś jakby nowe miasto, nazywane Kleparzem. Otóż krakowianie i kleparzanie często się ze sobą kłócili a najczęściej o koty i psy. Krakowianie byli zwolennikami psów a mieszkańcy Kleparza kotów. Zwierzaki natomiast obojętne były na te waśnie i spory i wręcz przeciwnie darzyły się wielką sympatią, lecz do czasu niestety…
Książkę czytało się bardzo przyjemnie. Oprócz ciekawych legend znajdują się tutaj liczne kolorowe ilustracje, których autorką jest Aneta Krella-Moch. Przy każdym z miast widnieje jego herb a na początku i końcu lektury znajdują się mapy Polski z zaznaczoną lokalizacją każdego z opisywanych miejsc. Na końcu, poza tradycyjnym spisem treści, znajduje się bibliografia oraz słowniczek, w którym zamieszczono trudniejsze hasła na jakie można natrafić w lekturze.
Wydanie jest naprawdę fajne. Dla miłośników legend, do których ja osobiście należę, jest to wręcz obowiązkowa pozycja. Zbiór jest obszerny, pięknie wydany a każda z historii napisana w sposób ciekawy i pasjonujący. Ta książka ma po prostu klimat i charakter, dlatego też zachęcam gorąco do zajrzenia w jej karty. Naprawdę warto.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena