Koszyk 0
Opis:
Nowa książka najczęściej nagradzanej dziennikarki 2015 roku.Zbiór reportaży Justyny Kopińskiej „Polska odwraca oczy” to opowieści o najważniejszych niewyjaśnionych sprawach ostatnich lat.– Zawsze chciałam być policjantką śledczą – mówi Kopińska. – Odkrywać ukryte sprawy dotyczące przemocy dotykającej bezbronnych ludzi. Dziś robię to przez dziennikarstwo ... W książce m.in. reportaż o dręczonych pacjentach szpitala psychiatrycznego w Starogardzie Gdańskim („Oddział chorych ze strachu”) i tuszowaniu najtrudniejszych spraw o zabójstwo („Ten trup się nie liczy”) oraz nigdy niepublikowane teksty, które powstały specjalnie na potrzeby tego zbioru. Z reportaży Kopińskiej wyłania się obraz nieskutecznego wymiaru sprawiedliwości i ludzi pozostawionych z poczuciem krzywdy. Po publikacji jej tekstów przestępcy trafiali do więzienia, a w prawie wprowadzano zmiany dotyczące bezpieczeństwa w instytucjach zamkniętych.Justyna Kopińska – dziennikarka, socjolożka. W 2015 roku ukazała się jej książka „Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie” – opis śledztwa w sprawie zaginięcia Mateusza Domaradzkiego i przemocy w ośrodku Sióstr Boromeuszek w Zabrzu. Doświadczenie międzynarodowe zdobywała w Stanach Zjednoczonych i Afryce Środkowej. Obecnie pracuje jako reporterka „Dużego Formatu” – magazynu „Gazety Wyborczej”. Jest laureatką nagrody dziennikarskiej Amnesty International, dwukrotną finalistką Nagrody im. Teresy Torańskiej w kategorii „Najlepszy materiał dziennikarski roku” i finalistką Grand Press oraz Mediatorów w kategorii „Najbardziej znane publikacje”. W 2014 roku otrzymała wyróżnienie im. Andrzeja Woyciechowskiego. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Justyna Kopińska
  • 2016
  • 234
  • 216
  • 136
  • *, 978838031-472-6
  • 9788380314726
  • ZD7CE

Recenzje czytelników

Lektura obowiązkowa

Ocena:
Autor:
Data:
www.degustatorka.blogspot.com

Ta książka po pierwszych zdaniach sprowadziła mnie do parteru. Całość przeczołgała mnie, przeprowadziła przez całą gamę emocji: od złości przez wstręt, aż do pogardy. Aż trudno uwierzyć, że te wszystkie historie opisane przez Justynę Kopińską mają miejsce tuż obok nas…

„Zawsze chciałam być policjantką śledczą – mówi Kopińska. Ścigać przemoc dotykająca bezbronnych ludzi. Dziś robię to jako dziennikarka ...
- cytat z okładki-

Książka Kopińskiej to zbiór 16 reportaży o absurdzie polskiego prawa, ludzkim nieszczęściu i zwykłej niesprawiedliwości podyktowanej w dużej mierze przepisami. To ksiązka dla osób o mocnych nerwach, dla osób, które chcą przy lekturze włączyć myślenie i empatię!

Justyna Kopińska – kobieta, o której jest ostatnio głośno przede wszystkim z powodu nagród za książkę „Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?” – w której rzetelnie spisuje zeznania byłych wychowanków zakonnicy – sadystki. Myślę sobie, że autorka musi być niesamowicie twardą babką, bezkompromisową i nie do zagięcia. Dla niej liczy się sprawiedliwość i prawda – to widać na pierwszy rzut oka.

Tematyka reportaży jest dosyć różnorodna, lecz zdecydowanie najciekawsze teksty, to te opierające się o sprawy karne z ostatnich lat. Tutaj znajdziemy reportaż o zgwałconej na wyjeździe służbowym tłumaczce, której próbowano udowodnić, że sama zgotowała sobie taki los; czy też znakomity tekst na temat ordynator Anny M, ze Szpitala dla psychicznie chorych w Starogardzie Szczecińskim. Opisy katuszy i tortur, których dostarczała pani doktor swoim wychowankom mrożą krew w żyłach. Jeszcze gorzej działa na nerwy czytelnika fakt, że do tej pory nie została skazana, cały czas pracuje jako lekarz! Takich opowieści jest więcej, mnożą się jak grzyby po deszczu, a my wraz z przewracanymi kartkami myślimy tylko o jednym: „Jak to jest możliwe?”, „ Jak można być tak złym?” i „ Dlaczego nikt nie reaguje?”

Zdecydowanie najbardziej boli w tym wszystkim obojętność osób, które o tych wszystkich procederach wiedziały i nie reagowały w należyty sposób… Jak można bowiem nie zareagować na siniaki swojego ucznia, bądź oskarżenie o gwałt swojej pracownicy? Jak można przymykać oczy na bestialstwo wobec niewinnych? Chyba nigdy tego nie zrozumiem… Takie książki są potrzebne: otwierają oczy, pokazują nam, że być może gdzieś blisko, tuż obok, komuś dzieje się krzywda. Może będziemy na nią bardziej wyczuleni?

Jaki reportaż poruszył mnie najbardziej? Jeśli miałabym wybrać powiedziałabym o dwóch. Pierwszym byłaby rozmowa z żoną Mariusza Trynkiewicza, która usilnie tłumaczy wszystkim, że tak naprawdę, dobrze, że zabił tych czterech niewinnych chłopców. Czemu? Bo może dzisiaj byliby złodziejami… To jej argument. Mnoży ich mnóstwo zachwalając mordercę pod niebiosa. Może nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że z opisu wynika, że to atrakcyjna, inteligenta kobieta, pracująca w korporacji. Jak można nie widzieć zła, tak bardzo rażącego w oczy w innym człowieku?

Kolejny reportaż, który wyjątkowo przykuł moja uwagę to tekst o wychowankach siostry Bernadetty. W ośrodku wychowawczym, w którym rządziła dochodziło prawie codziennie do gwałtów nawet na dzieciach. I choć wiedziały o tym wszystkie siostry, udawały, że nic się nie dzieje. Te teksty nie wyjdą z mojej głowy jeszcze długi czas. Zawsze byłam wrażliwa na krzywdę innych i chyba nigdy nie zrozumiem, co musi rządzić człowiekiem, by zamienił się w bestię.

Styl pisania Kopińskiej jest bardzo specyficzny. Pisze prosto, wali prosto z mostu. Jest lakoniczna, a jej krótkie zdania i prostolinijność walą człowieka między oczy. Jej styl potęguje przesłanie. Bardzo podziwiam tą kobietę za odwagę i umiejętność przekazania czytelnikowi emocji w sposób na pozór prosty. Nie znajdziecie tutaj doniosłych słów, pięknych porównań. Ma być jasno i klarownie. Złu może przeciwstawić się tylko człowiek. Nie możemy pozostawać bierni.

Lektura obowiązkowa!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Nie do przegapienia!

Ocena:
Autor:
Data:
Może nie jest to LEKKA książka na lato, ale jest to książka nie do przegapienia!
Polecam ten zbiór reportaży. Wstrząsające historie i wstrząsające myślenie ludzi, ale świetnie napisane przez Panią Justynę Kopińską.
Warto poświęcić czas na leżaku i pochłonąć tą książkę.
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena

W zestawie taniej

27,83 Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
30,38 33,76
22,77 25,30

W zestawie taniej

Kupując zestaw oszczędzasz:
5,91 zł

Cena zestawu:

80,98 zł
86,89 zł
Oszczędzasz5,91 zł
Dostępne Wysyłka 24h