Koszyk 0
Opis:
Ta książka to złośliwy i politycznie niepoprawny zarys historii ponadtysiącletnich kontaktów Polaków i Niemców. Kontaktów, które – zanim ostygły do obecnej temperatury – doprowadzały do stanu wrzenia nie tylko nasz zakątek Europy, ale, bywało, że i cały świat. Dzieje polsko-niemieckich relacji obfitowały w wydarzenia ponure, okrutne i przerażające, a takie najlepiej jest oswajać ... śmiechem i żartem. Bo tylko w nienormalnym świecie śmiech budzi obawę. Autor prowadzi opowieść od czasów Mieszka I po II wojnę światową. Przytacza wydarzenia opisywane w podręcznikach, ale i te znane jedynie pasjonatom. Wplatając w narrację wątki osobiste, oswaja „wielką” historię. Andrzej Klim – dziennikarz i redaktor, pracował m.in. dla „Gazety Wyborczej”, PAP-u, „Profitu”, „Claudii”, „Press”, „Newsweeka” oraz TVN24 Biznes i Świat. Historyk sztuki i archiwista. Absolwent Wydziału Nauk Historycznych, Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu oraz studiów doktoranckich na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW.. Konsultant ds. historii w projekcie konkursowym koncepcji Muzeum Historii Polski w Warszawie. Autor książki Seks, sztuka i alkohol. Życie towarzyskie lat 60 (PWN, 2013). Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Andrzej Klim
  • 2015
  • 280
  • 206
  • 145
  • 97883-77057964
  • 9788377057964
  • ZCIVG

Recenzje czytelników

Aż chce się części drugiej

Ocena:
Autor:
Data:
Każdy z nas pamięta ze szkoły podstawowej i średniej, a niektórzy także z gimnazjum lekcje historii. Dla wielu osób był to przedmiot szczerze znienawidzony, a krzewiciele tej jakże szlachetnej gałęzi wiedzy - niezbyt lubiani. Oczywiście, niektórzy z nas mieli na tyle szczęścia, że ich nauczyciel był prawdziwym pasjonatem, a relację z bitwy pod Grunwaldem zdawał, jakby sam w niej uczestniczył.
Andrzej Klim, autor książki "Polska - Niemcy 1:0, czyli 1000 lat sąsiedzkich potyczek" ... podejmuje się tego niezwykle wymagającego zadania - przybliżenia Polakom historii ich narodu. A robi to niezwykle umiejętnie.
Po pierwsze, uderza w ton, który zawsze jest w cenie - relacje polsko-niemieckie. Mecze naszych reprezentacji należą do najbardziej emocjonujących wydarzeń sportowych, nawet jeżeli są to tylko spotkania towarzyskie; mało kto nie słyszał kawałów z Polakami i Niemcami w roli głównej; a w końcu - uwielbiamy słuchać o naszych historycznych triumfach. Sięgając po ten tytuł, z uśmiechem na ustach będziemy mogli przeczytać jakiego łupnia potrafili dać nasi przodkowie sąsiadom zza Odry czy o tym, że cesarzowie niemieccy raz po raz musieli obchodzić się ze smakiem próbując sięgnąć po polską koronę. Zdradzić mogę również, że - jak się okazuje - Jan Henryk Dąbrowski nawet nie mówił po polsku, a blitzkrieg to wcale nie autorski pomysł Hitlera.
Dzisiaj między naszymi narodami zapanował upragniony pokój, ale jak wiemy, nadal lubimy dać pstryczka w nos naszym zachodnim sąsiadom. Takim pstryczkiem niewątpliwie jest również ta książka - choć nie przypuszczam, aby ktoś odważył się przetłumaczyć ją na język niemiecki.
Andrzej Klim z dużą sprawnością językową prowadzi nas przez meandry historii. Książka napisana jest z dużym dystansem i dozą humoru, więc czyta się ją niby najlżejszy felieton; często też wywoła u nas uśmiech na twarzy. Jedynie w rozdziale o epizodzie krzyżackim odniosłem wrażenie, że jest to fragment skopiowany z podręcznika do historii.
Nie psuje to jednak ogólnego odbioru książki. Głębokie ukłony dla autora, że ktoś podjął się wyzwania przedstawienia społeczeństwu historii Polski, oczywiście, żeby było lżej - z lekkim przymrużeniem oka.
Chciałoby się powiedzieć: czekam na drugą część, ale przecież tak "serdecznych" stosunków jak z Niemcami, nie mamy z żadnym krajem.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

najlepsza

Ocena:
Autor:
Data:
jedna z najlepiej napisanych książek na temat relacji naszych wspaniałych stosunków z sąsiedzkimi Niemcami. bardzo dobrze napisana:)
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena