Koszyk 0
Opis:
Porywający debiut młodego warszawsko-krakowskiego autora. Półpełny ma 21 lat, studiuje prawo, przenosi się z Warszawy do Krakowa. – głównie po to, żeby pić i zaliczać kolejne panienki. W wolnych chwilach od czasu do czasu chodzi na wykłady i egzaminy. Pije na południu, północy, wschodzie i zachodzie. Pije ze śmiertelnie skłóconymi krakowskimi plemionami: dresami, hipsterami ... studentami i bananerią. Jako przyjezdny może przemykać między rozklejonymi częściami młodzieżowego półświatka i bezkarnie podkradać najbardziej atrakcyjne dziewczyny. Niestety, za każdym razem podkrada nie tę, którą pierwotnie miał w planach. W ten właśnie, dość przypadkowy sposób, poznaje Antoninę, debiutującą pisarkę, która jednocześnie przeraża go i fascynuje. Półpełny szybko staje się pierwowzorem głównego bohatera jej kolejnej powieści. Z początku niewinna znajomość przeradza się w relację wypełnioną panicznym lękiem, ostrym seksem i patologiczną zawiścią. Tosia krok po kroku odziera go z aury tajemniczości i pewności siebie, co w ostatecznym rozrachunku prowadzi do dramatu z pogranicza psychiatrii, anatomii i bioenergoterapii. Książka napisana jest żywym, pokręconym, autentycznym językiem młodego pokolenia, chwilami bardzo zabawna, chwilami mocno niepokojąca. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Piotr Leśniak
  • 2015
  • 1
  • 224
  • 205
  • 130
  • 9788377589120
  • 9788377589120
  • ZCMIM

Recenzje czytelników

Przeciętna

Ocena:
Autor:
Data:
Debiut. Dawno już nie pisałam o pierwszej próbie pisarskiej. A tu w dodatku trafiłam na polskiego autora. Dwudziestokilkulatka. Opis na tylnej okładce zapowiadał "chwilami bardzo zabawną, chwilami mocno niepokojącą historię". Hmm. Jeśli lubisz naśmiewać się z otoczenia to znajdziesz tu nawet sporo fragmentów przy których nieraz się zaśmiejesz. Jednak niepokojące w mojej opinii jest tylko to, że tak młody autor stworzył tego rodzaju historię. O człowieku niepełnym, ciągle poszukującym ... zatracającym się w seksie i alkoholu...

Dzięki tej książce można trochę poznać niektórych przedstawicieli współczesnego młodego pokolenia. Główny bohater jest tu jakby obserwatorem i komentatorem. Jego często wulgarne wypowiedzi i myśli przybliżają obraz studenta, poszukującego czegoś. Trudno zrozumieć niekiedy ich sens. Jakby ktoś spisał bredzenie narkomana po wciągnięciu działki. Mimo to nieraz można trafić na złotą myśl, jakby przebłysk i wtedy autor dzieli się z nami swoimi poglądami na wiele tematów. Niestety treść nie brzmi pozytywnie. Jakby bohater patrzył przez antyróżowe okulary. Po pewnym czasie niby jego postawa ulega tu zmianie. Niby wydaje mu się, że odnalazł to coś czego szukał. Jednak jak wiadomo rzeczywistość bywa często bardzo brutalna.

Trzeba pochwalić Piotra Leśniaka, że nie boi się pisać o kwestiach, które niektórzy skrzętnie ukrywają. Dodatkowo je przedstawia nie patyczkując się z czytelnikiem i wali prosto z mostu. Zapewne wiele zaczerpnął z własnych doświadczeń. Ile wymyślił trudno odgadnąć. Z pewnością można tę książkę nazwać odważną, jednak muszę przyznać że nie czytało mi się jej płynnie. Niby dialogi, które często okazują są tak naprawdę wypowiedziami jednej osoby, ponadto bardzo dużo nawiązań do różnych wydarzeń (żeby je wszystkie wyłapać trzeba być na bieżąco w kwestii szeroko rozumianej kulturze) i wtrącenia w języku angielskim. Wielokrotnie łapałam się na tym, że gdzieś odpływam i tracę wątek. Coś mi ciągle przeszkadzało w skupieniu się na lekturze. Niby ciekawa tematyka i niezbyt obszerna książka a szło mi to czytanie jak po grudzie.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Półpełny jest pełny?

Ocena:
Autor:
Data:
Półpełny to debiut młodego autora, Piotra Leśniaka. Osadził on swoją pierwszą powieść w studenckich realiach, zaś Kraków uczynił tłem do wydarzeń. Jako iż jestem studentką mieszkającą w tym mieście, było dla mnie dodatkową atrakcją szukać znajomych miejsc opisywanych w utworze.

Dwudziestojednoletni Półpełny przenosi się z Warszawy do Krakowa, aby studiować prawo. A właściwie, żeby bawić się na imprezach, pić i uprawiać przygodni seks. Robi to, na co ma ochotę ... kierując się ciekawością i swoimi zachciankami. Nie przywiązuje się ani do ludzi, ani do swojego nowego mieszkania. Wszystko zmienia się, gdy przypadkowo poznaję Antoninę, która w niewytłumaczalny sposób pociąga go i okrada z tajemniczości. Ostry seks i brak zobowiązań wkrótce przeradza się w niezdrową relację, z której chłopak będzie musiał się wyrwać.

Mam mieszane uczucia po lekturze powieści Leśniaka. Poprzez żywy, mam wrażenie iż czasem chaotyczny sposób narracji, początkowo gubiłam się w wydarzeniach. Nie mogłam nadążyć za główną postacią. Trzeba jednak przyznać autorowi, że swój styl idealnie dopasował do wyjątkowo pokręconego charakteru bohatera. Mogłabym śmiało uznać, iż jestem równie pijana co Półpełny bądź równie nieogarnięta.

Gdybym miała się zastanowić i powiedzieć o czym jest książka, to zapewne stwierdziłabym, że o poszukiwaniu siebie, własnej osobowości. Jest to historia opisująca młodych ludzi, w której często zwracana jest uwaga na fakt, że będąc w grupie, stajemy się jednakowi, tracimy własne cechy charakteru, indywidualność, a wtapiamy się w tło. Ślepo podążamy za innymi, nie chcąc się wyróżniać. Jak chociażby grupa studentów prawa, gdzie wszyscy myślą tylko o karierze, rozmawiają o swojej przyszłości, są sztywno ubrani, a nikt nie podejmuje się innych tematów. Wpasowują się w utarte schematy, podczas gdy tytułowy Półpełny wychodzi przed szereg i zawsze płynie pod prąd. Tylko czy w ten sposób sam nie traci swojego charakteru? Wiecznie udając kogoś innego, zachowując się jak aktor w teatrze, prowokując otoczenie? Stąd może nazwa Półpełny, jako że nigdy w pełni nie jest sobą...

Jakkolwiek książka nie zachwyciła mnie na tyle, bym uznała ją za jedną z ulubionych, mogę przyznać, że stanowi ciekawy debiut. Przeczytałam ją bardzo szybko, ponieważ lektura nie sprawiała problemów, a w pewien sposób była również wciągająca. Jeżeli Piotr Leśniak wyda kolejną powieść, postaram się po nią sięgnąć, aby sprawdzić, czy zachował swój styl i jakiego tematu podejmie się następnym razem.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena