Koszyk 0
Opis:
 Poznałem go osobiście w połowie lat siedemdziesiątych, w trakcie realizacji wspólnego programu telewizyjnego. Czyli bardzo dawno. Mijały lata, zmieniała się historia, a Fogg śpiewał, śpiewał, śpiewał… Taki też w mojej pamięci pozostał. Energiczny, pracowity, niezniszczalny – zarazem zdumiewająco skromny, niedzisiejszo elegancki, wzruszająco serdeczny. Może dlatego każ ... dy, komu mówiłem o pisaniu tej książki, dziwił się: Przecież o Foggu wszyscy wszystko wiedzą!  Życie mnie nauczyło, że jeśli wszyscy – to znaczy: niewielu. A jak wszystko – to również niewiele, albo jeszcze mniej.  I dlatego wytyczyłem, zasiałem i przez kilkanaście miesięcy uprawiałem Poletko Pana Fogga.Dariusz Michalski. Czytaj dalej >> << Zwiń
  • MG
  • twarda
Mniej Więcej
  • Dariusz Michalski
  • 2015
  • 670
  • 243
  • 177
  • 978837779-328-2
  • 9788377793282
  • ZCWKU

Recenzje czytelników

Idealny portret Fogga.

Ocena:
Autor:
Data:
Często zdarza mi się narzekać na swoje pokolenie. Dlaczego? Bo jeśli nie jest się wycofanym, to nie ma się pojęcia kim jest Fogg – przynajmniej tak wygląda moje otoczenie. Tymczasem wyobraźcie sobie miny ludzi, którym mówię czego słucham. Mieczysława Fogga poznałam w zasadzie kiedy byłam jeszcze małym hasaczem. Któregoś dnia, ojciec mając lepszy dzień coś majsterkując pogwizdywał to samo co rozbrzmiewało w telewizji. Rok później ... kiedyś – kiedy jeszcze telewizja nie byłą takim szmatławcem – można było zobaczyć program Śpiewające fortepiany. Goście programu musieli wykonywać różne zadania. I właśnie w jednym z odcinków śpiewali piosenkę Fogga. Do tego jeśli ktoś znał pewną damę w kapeluszach, która uwielbiała piosenkę „Tango milonga”, też nie będzie zaskoczony, że kojarzy ten tytuł. Mieczysław Fogg został przedstawiony jako człowiek niezłomny, silny, pracowity. Dariusz Michalski stworzył doskonały portret jednego z najwybitniejszych śpiewaków minionego wieku. Co więcej można powiedzieć o biografii Mieczysława Fogga? To, że jest to niezbędny element biblioteczki każdego fascynata muzyki z minionych lat, tej muzyki przez duże M, nie tego czego się słucha w dyskotekach – nie obrażając nikogo, era dobrej muzyki powoli się kończy. Dlatego sięgajcie po takie niesamowite historie jakimi są biografie ludzi pokroju Mieczysława Fogga.

https://bigdwarf.wordpress.com/2015/10/08/zatanczmy-tango-milonga-w-ta-ostatnia-niedziele-czyli-hasacz-o-ksiazce-poletko-pana-fogga-dariusza-michalskiego/
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Fogg

Ocena:
Autor:
Data:
Mały pan Fogg to miłośnik śpiewu. Wizja kariery snuta przez ojca była dla niego niepokojąca. Praktyczne zgłębianie sztuki budowania dróg i komunikacji niezwykle nudne. Natomiast zabawianie innych pielęgnował od najmłodszych lat. Każda uroczystość rodzinna, święta stawały się pretekstem do występów, a widownię miał – jak na swój wiek i ukształtowane umiejętności – bardzo dużą. Do domu Foggów zjeżdżała cała rodzina ... Dla nich właśnie razem z siostrą miał popisowe numery takie jak śpiewanie „Góralu czy ci nie żal” na dwa głosy” i tak co święta i na co dzień. Na kogo mogło wyrosnąć tak rozśpiewane dziecko? Oczywiście, że na piosenkarza.
Ja Mieczysława Fogga pamiętam jako staruszka, kojarzę jego najpopularniejsze piosenki: Tango milonga, Już nigdy, Jesienne róże, To ostatnia niedziela, Pierwszy siwy włos, Mały biały domek, Bo to się zwykle tak zaczyna.
Życiorystego bardzo popularnego przez lata piosenkarza przekonuje nas, że życie to jeden wielki przypadek. Gdyby nie przypadkowe wychwycenie talentu przez Ludwika Sempolińskiego, nauka u profesora Jana Łysakowskiego na Wydziale Wokalistyki Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina pewnie całe życie pracowałby w Warszawskiej Dyrekcji PKP. Po latach nauki u znanych wykładowców wcale nie przyniósł mu sławy. Zarabianie przez śpiewanie na weselach i pogrzebach to prawie jak granie do kotleta.
Dopiero praca w Chórze Dana przyniosła odmianę, podróże, nagrania, towarzyszenie polskim kabaretowym sławom. Wstępem do prawdziwej kariery stał się plebiscyt słuchaczy Polskiego Radia i występ w Telewizji Polskiej.
Takie informacje o aktorze i piosenkarzu można znaleźć wszędzie. Dariusz Michalski przybliża nam postać znanego twórcy z różnych perspektyw, grzebie w jego genealogii, pokazuje nam Fogga jako postać żywą, przeżywającą rozterki, mającą słabości, fascynacje. Autor pięknie zarysowuje czasy, w których żył ten estradowy artysta. Z książki przebija sympatia i chęć zachowania obrazu człowieka, który już młodym pokoleniom jest mało znany. Michalski – poza przedstawieniem losów Fogga – porusza ważne kwestie żydostwa, prześladowań, migracji, potomków najbliższej rodziny pracujących w telewizji. Nagle znane nam postacie z telewizyjnego ekranu zostają osadzone w historii, ich poglądy nabierają głębszego znaczenia.
„Poletko pana Fogga” to publikacja bardzo obszerna i niezwykle interesująca, wzbogacona licznymi zdjęciami z życia artysty, anegdotami, wspomnieniami, i opowieściami samego bohatera książki. W tych wspomnieniach zawsze przebija humor, dystans do siebie i świata. Dariusz Michalski pokazuje nam człowieka, który zawsze miał siły i pomysły, a do tego nie bał się wyzwań, więc o emeryturze nawet nie pamiętał tylko ruszył w trasę z młodymi, pięknymi kobietami z zespołu „Baby Jagi”.
Biografię polecam miłośnikom twórczości Mieczysława Fogga oraz osobom, które interesują się twórczością przed i powojenną oraz tą z czasów Polski Ludowej, do której artysta ze swoją elegancją nie pasował.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena