Koszyk 0
Opis:
Znany i uwielbiany na całym świecie autor bestsellerowego „Proroka”, przetłumaczonego na ponad 20 języków i wciąż tak chętnie cytowanego, opowiada o bólu i rozkoszy pierwszej, głębokiej miłości. "Połamane skrzydła" inspirowały ruch emancypacyjny w krajach arabskich budzący się do życia w pierwszej połowie XX wieku, ale też zaznaczyły się w kulturze popularnej Zachodu, chociażby w ruchu hipisowskim lat 60-tych. Mają w sobie ducha rewolucji i niezgody na porządek świata ... który ustala granice wolności i we wdzięczny, poetycki niemal sposób przenoszą czytelnika na zupełnie inną płaszczyzną odczuwania, gdzie granice tego świata zacierają się, a to co pozostaje, tworzy wręcz niematerialny obraz utkany z wiecznych wartości takich jak miłość i prawda. Poza powierzchowną warstwą narracji opowiadającą o niespełnionym uczuciu młodych ludzi, Gibran w symboliczny sposób zbliża nas do przeżycia miłości jako transcendencji wobec tego świata: Miłość jest jedyną wolnością na tym świecie, ponieważ wynosi dusze na wyżyny, gdzie nie dosięgną jej ludzkie kodeksy i tradycje, gdzie nie kierują nią prawa natury”. Książkę wzbogaca wstęp autorstwa prof. Marka M. Dziekana, wybitnego arabisty, pracownika Katedry Arabistyki i Islamistyki na Uniwersytecie Warszawskim, wprowadzający w arkana kultury Orientu i w ciekawy sposób malujący sylwetkę poety. Jako posłowie zamieszczony został tekst zatytułowany „Żywy Dżubran” – fragment poruszającej biografii Khalila Gibrana, której autorem jest jego bliski przyjaciel, libański pisarz i poeta, Mikhail Naimy. Dodatkową zaletą tego wydania jest okładka wydrukowana na szlachetnym papierze z fakturą płótna, co sprawia, że „Połamane skrzydła” są doskonałym, eleganckim prezentem na każdą okazję. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Kahlil Gibran
  • 2012
  • 144
  • 195
  • 115
  • 978-83-933112-1-7
  • 9788393311217
  • ZAT6T

Recenzje czytelników

Połamane skrzydła to książka smutna, choć dzięki temu inspirująca.

Ocena:
Autor:
Data:
Poetycki język powieści sprawia, że lektura „Połamanych skrzydeł” jest ucztą dla ducha. Autor próbował uchwycić to, co nieuchwytne w ludzkim życiu, i właśnie dzięki lirycznemu językowi oraz wysublimowanym porównaniom udało mu się to uzyskać. Ta opowieść o dwojgu zakochanych żyje swoim życiem i każdy czytelnik odbierze ją inaczej, ponieważ można ją interpretować w dwojaki sposób: dosłownie lub mistycznie. Słowo klucz do „Połamanych skrzydeł” to miłość, lecz miłość w pojęciu wielowymiarowym ... Ponadto, Khalil Gibran okazał się być pisarzem, który naprawdę rozumiał kobiety. Wypowiedzi Salmy na temat małżeństwa są bardzo radykalne jak na tamte czasy i tamtejszą kulturę. Dziewczyna związek małżeński z przymusu uznawała za więzienie i nie wstydziła się o tym mówić. Jak się okazuje, „Połamane skrzydła” zyskały szeroką aprobatę emancypantek w świecie arabskim stając się ich ulubionym utworem. Szkoda, że sam Khalil Gibran w Polsce jest tak mało znany, ponieważ jego twórczość jest naprawdę godna poznania. Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Połamane skrzydła

Ocena:
Autor:
Data:
Khalil Gibran to autor znanego na całym świecie "Proroka". Jednak inną, równie piękną opowieścią jego autorstwa, jaką chcę wam przedstawić, jest książka, bardzo wzruszająca i skłaniająca do wielu przemyśleń - "Połamane skrzydła". Na początku mamy długi, ale niezwykle wciągający zapis życia autora. Nigdy wcześniej o nim nie słyszałam, ale muszę przyznać, że chętnie dowiedziałabym się więcej nie tylko o jego twórczości, ale i życiu, bardzo dramatycznym.
To krótka ... ale zapadająca w pamięć historia młodego mężczyzny, który ze wzajemnością zakochuje się bez pamięci, w pięknej i delikatnej Salmie, córce bogatego kupca. Oboje stają się najszczęśliwszymi ludźmi na świecie dzięki swej miłości, jednak Salma przeznaczona jest komuś innemu. Nie dane jest im być razem, muszą się rozstać, a dziewczyna niedługo potem wychodzi za mąż, co łamie serce jej niedoszłego ukochanego. Mężczyzna zapada się w sobie, pogrąża w rozpaczy i przygnębieniu.
"Połamane skrzydła", to historia miłości dwojga ludzi, niespełnionej i cierpiącej, której można przypisać wiele znaczeń, jednak jej głównym przesłaniem, jakie wysnuł autor, jest to, że „Miłość jest jedyną wolnością na tym świecie, ponieważ wynosi dusze na wyżyny, gdzie nie dosięgną jej ludzkie kodeksy i tradycje, gdzie nie kierują nią prawa natury”.
Cała książka jest pisana nie codziennym, pięknym językiem, jakiego nie widziałam w żadnej innej książce. Autor każdą rzecz opisuje jak największe cudo świata, na pewno nie jest to książka dla osób, które lubią prosty, konkretny język. Pod tym względem ta książka jest najpiękniej napisana ze wszystkich jakie czytałam.
Na uwagę zasługuje też sposób wydania. Ta książka jest wąska, lecz długa, a okładka wydrukowana jest z materiału przypominającego płótno, lecz bardzo miła w dotyku. W środku strony są przepięknie zaprojektowane, śnieżnobiałe. To fantastycznie wydana książka, krótka lecz pozostająca w głowie na całe życie, idealna na prezent i refleksyjny wieczór.:)
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena