Koszyk 0
Opis:
W małym domku nad brzegami cichej czasem, innym zaś razem niespokojnej rzeki, zapomniany przez mieszkańców, stoi Wiluś. Wiluś jest zdobioną szafką z czasów cesarza Wilhelma — stąd nazwa. Odsunięty w kąt, skrywa rodzinne papiery: zdjęcia, notatki, dokumenty. Pamiątki po ludziach, którzy byli, żyli, a teraz już ich nie ma. Jednak Wiluś wiernie przechowuje w swym wnętrzu świadectwo istnienia. Sięga po nie Katarzyna Droga ... by spełnić dawne marzenie: opisać historię swojej rodziny i urodę Podlasia… Wszystko zaczyna się od pamiętnika Janki, dziewczyny zaledwie pięć lat młodszej od odzyskanej, niepodległej Polski. Janka rodzi się i mieszka w niewielkiej wiosce Stokowo nad Narwią. Wiedziona potrzebą zachowania dla przyszłych pokoleń wiedzy o tym, co było, spisuje losy swych bliskich od początku dwudziestego wieku. Cała opowieść o pokoleniach osnuta jest wokół jej osoby, bo życie Janki upływa w najbardziej burzliwym okresie naszych najnowszych dziejów. Czas wojny i to, co po niej, mocno odbił się na losach rodziny, raz na zawsze odmieniając stabilny dotąd świat. Pokolenia to książka o pewnej polskiej rodzinie i jej historii w dwudziestym wieku. Równocześnie jest to opowieść o wielu rodzinach. Niejeden Czytelnik znajdzie tu bowiem ślady własnych przodków. W końcu wielu z nas wywodzi się z takich maleńkich wiosek przycupniętych nad spokojnymi wodami przyjaznych rzek… Katarzyna Droga - absolwentka Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, urodziła się na Podlasiu, w Zambrowie, w roku 1965. Jej przodkowie pochodzą z małej wsi nad Narwią i tu, w podlaskich miejscowościach, upłynęło jej dzieciństwo. Po ukończeniu studiów pracowała jako nauczycielka języka polskiego, potem jako dziennikarz i redaktor w prasie edukacyjnej i kobiecej, była także wydawcą czasopism młodzieżowych. Obecnie jest redaktor naczelną magazynu „SENS. Rozwój zdrowie piękno” Wydawnictwa Zwierciadło. Mieszka z rodziną w Warszawie, ma dwa psy, wielki sentyment do Pragi Południe i Krakowskiego Przedmieścia, które są jej codziennością, ale w każdej wolnej chwili powraca do rodzinnego domu nad Narwią. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Helion
 • miękka
Mniej Więcej
 • Katarzyna Droga
 • 2013
 • 0
 • 416
 • 208
 • 148
 • *, 9788324677214
 • 9788324677214
 • ZB7IK

Recenzje czytelników

Wspaniała saga rodzinna

Ocena:
Przemijanie jest nieodłącznym elementem życia. Młodość rządzi się innymi prawami. Uskrzydla i sprawia, że nie myślimy o śmierci. Ale ona wciąż jest obok i w odpowiednim czasie zbierze swoje żniwo.

Wojna zastała Jankę Zajewicz u progu dorosłości. Z całym okrucieństwem wdarła się w jej życie pozbawiając beztroski i poczucia bezpieczeństwa. Lata powojenne nie przyniosły długo oczekiwanego spokoju, a do tego w brutalny sposób odebrały młodej dziewczynie pierwszą miłość ... Janka dla własnego bezpieczeństwa musiała opuścić rodzinne strony. Wyjeżdżała ze Stokowa głęboko przekonana, że nic dobrego w życiu już jej nie spotka. Życie jednak pisze różne scenariusze, a czas bywa najlepszym lekarzem duszy. Wkrótce spotyka Leszka i na nowo odkrywa co to miłość.

Książka „Pokolenia. Wiek deszczu, wiek słońca” ujmuje autentycznością. Pani Katarzyna Droga ocaliła od zapomnienia historię swojej rodziny. Stworzyła sagę, którą nie tylko przyjemnie się czyta, ale która przede wszystkim jest hołdem złożonym przodkom Autorki i pięknym darem dla następnych pokoleń. Jance przyszło żyć w burzliwych czasach. Ówcześni młodzi ludzie mieli niewielki wpływ na swoje życie. Decydowała za nich wojna, a potem ustrój polityczny. W fabułę wplecionych zostało mnóstwo postaci, miejsc i wydarzeń. Dzięki temu powieść stała się na tyle uniwersalna, że niejedna polska rodzina może odnaleźć w niej fragmenty własnej historii. Ja również momentami miałam wrażeni, że słucham opowieści mojej nieżyjącej już babci. Odnalazłam także w treści książki moje rodzinne miasto.

Powieść naprawdę świetnie się czyta, a jej zalety można wymieniać długo. Piękny, prosty język, wciągająca i dobrze skomponowana fabuła zaliczają się do jej głównych walorów. W codzienne życie zwykłych ludzi nieodmiennie wpisuje się historia. Epokowe wydarzenia na zawsze odmieniają ludzkie losy czasem niosąc nadzieję, a czasem odbierając to co najważniejsze. Obok relacji z wydarzeń politycznych Autorka umieściła też nowinki ze świata mody, techniki i kina co znaczenie podnosi atrakcyjność książki.

„Pokolenia. Wiek deszczu, wiek słońca” to wspaniała, pełna emocji powieść o ludziach, którym przyszło żyć w chyba najbardziej przełomowym okresie współczesnego świata. To także piękna opowieść o niezwykle silnych rodzinnych więzach i przywiązaniu do miejsca swego pochodzenia.


Recenzja pochodzi z mojego bloga http://sladami-ksiazki.blogspot.com/
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Pokolenia. Wiek deszczu, wiek słońca

Ocena:
Autor:
Data:
„Pokolenia. Wiek deszczu, wiek słońca” Katarzyny Drogi, to powieść opisująca losy polskiej rodziny. W tym przypadku mamy tu do czynienia z rodziną samej autorki. Zaczynają czytać tę książkę zastanawiałam się, czy rodzina może być podstawą do napisana powieści, by była ona ekscytująca i by nie można się było od niej oderwać? O tym w mojej recenzji.

Janka Zajewicz urodziła się w 1923 roku we wsi Stokowo nad Narwią. To nie są dobre czasy w historii Polski ... Janka jednak jak wiele młodych kobiet snuje plany na przyszłość, a wszystkie ważniejsze wydarzenia opisuje w swoim pamiętniku.

„Pokolenia. Wiek deszczu, wiek słońca”, to przepiękna historia rodzinna. To wędrówka po przeszłości naszych przodków i wspaniała lekcja historii.

Powieść ta łączy losy wielu bohaterów, jednak centrum całej historii skupia się na Jance i jej rodzinie. Ta książka to forma pamiętnika oraz wspomnienia Janki, opisane w naprawdę przepiękny sposób. Autorka wprowadza nas w dawny świat, a dzięki temu mamy szansę dokładnie poznać Jankę, całą rodzinę Zajewiczów oraz ich przyjaciół. Losy każdego z bohaterów są inne. Raz smutne, że łza się w oku kręci, a czasami wesołe, że śmiejemy się razem z nimi.
Czytając Pokolenia możemy spostrzec, że życie każdego z nas może być zarówno kryminałem jak i romansem. Takie właśnie są losy Janki, jej bliskich oraz przyjaciół. Taka kolej rzeczy. Narodziny, śmierć, po prostu samo życie.

Powieść ta posiada wszystko to, co pochłania czytelnika w głąb fabuły. Autorka zastosowała świetny zabieg retrospekcji. Łączy przeszłości z teraźniejszością, a my widzimy Polskę oraz ludzi takimi jacy byli kiedyś i jacy są dziś.
Styl autorki jest bardzo przystępny dla nas czytelników. Bohaterowie są barwni oraz dobrze dopracowani, i każdy z nich ma swoją własną historię. Powieść zawiera wiele wątków, ale nie są one chaotyczne. Moim zdaniem są doskonale przemyślane i dopracowane, a co ważne, w pełni zakończone.

„Pokolenia. Wiek deszczu, wiek słońca”, to bardzo poruszająca historia, która mogłaby dotyczyć wielu z nas. Dzięki powieści Pani Katarzyny fundujemy sobie wspaniałą, nostalgiczną wycieczkę w przeszłość. Ta historia, to losy rodziny, które napisało samo życie.

Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena